Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Compiz ciąg dalszy

Zaczęty przez damian788, Wrzesień 14, 2020, 10:26:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

damian788

Dzisiaj mi przyszedł nowy dysk. A że stary dysk na którym miałem kaliego był hdd konieczny był kolejny reinstall. Ale pomyślałem sobie że po co instalować tego compiza 0.8.13 z synaptica jak mogę zainstalować 0.9.13. I jak zwykle mam problem z kompilacją. Naściągałem całą stertę wymaganych bibliotek. Synaptic naprawdę okazał się błogosławieństwem, ale i tak nie mam pojecia jak to zakończyć.
[
Spoiler (Rozwiń)
quote]CMake Deprecation Warning at cmake/CompizCommon.cmake:19 (cmake_policy):
  The OLD behavior for policy CMP0011 will be removed from a future version
  of CMake.

  The cmake-policies(7) manual explains that the OLD behaviors of all
  policies are deprecated and that a policy should be set to OLD only under
  specific short-term circumstances.  Projects should be ported to the NEW
  behavior and not rely on setting a policy to OLD.
Call Stack (most recent call first):
  cmake/CompizPlugin.cmake:57 (include)
  plugins/workspacenames/CMakeLists.txt:3 (include)
[/quote]
Spoiler (Rozwiń)
Cytat
   GLESv2                         : No
   gtk window decorator           : No
   metacity theme support         : No
   gnome                          : Yes
   kde4 window decorator          : No
   protocol buffers               : Yes
   file system change notifications : Yes
   Xig Tests                      : No
Spoiler (Rozwiń)

Cytat[Plugin configure check results:

  addhelper     : Yes
  animation     : Yes
  animationaddon: Yes
  annotate      : No (Missing dependencies :)
  bench         : Yes
  bicubic       : Disabled
  blur          : No (Missing dependencies :)
  ccp           : Yes
  clone         : Yes
  colorfilter   : Disabled
  commands      : Yes
  compiztoolbox : Yes
  composite     : Yes
  copytex       : Yes
  crashhandler  : Yes
  cube          : Yes
  cubeaddon     : Yes
  dbus          : No (Missing dependencies :)
  decor         : Yes
  expo          : Yes
  extrawm       : Yes
  ezoom         : Yes
  fade          : Yes
  fadedesktop   : Yes
  firepaint     : Yes
  freewins      : No (Missing dependencies :)
  gears         : Yes
  gnomecompat   : Yes
  grid          : Yes
  group         : Disabled
  imgjpeg       : No (Missing dependencies :)
  imgpng        : No (Missing dependencies :)
  imgsvg        : No (Missing dependencies :)
  inotify       : Yes
  kde           : No (Missing dependencies :)
  kdecompat     : Yes
  loginout      : Disabled
  mag           : Yes
  matecompat    : Yes
  maximumize    : Yes
  mblur         : Yes
  mousepoll     : Yes
  move          : Yes
  neg           : Yes
  notification  : No (Missing dependencies :)
  obs           : Yes
  opacify       : Yes
  opengl        : Yes
  place         : Yes
  put           : Yes
  reflex        : Disabled
  regex         : Yes
  resize        : Yes
  resizeinfo    : No (Missing dependencies :)
  ring          : Yes
  rotate        : Yes
  scale         : Yes
  scaleaddon    : Yes
  scalefilter   : Yes
  screenshot    : Yes
  session       : Yes
  shelf         : Yes
  shift         : Yes
  showdesktop   : Yes
  showmouse     : Yes
  showrepaint   : Yes
  snap          : Yes
  splash        : Yes
  stackswitch   : Disabled
  staticswitcher: Yes
  switcher      : Yes
  td            : Yes
  text          : No (Missing dependencies :)
  thumbnail     : Yes
  titleinfo     : Yes
  trailfocus    : Yes
  trip          : Disabled
  vpswitch      : Yes
  wall          : No (Missing dependencies :)
  wallpaper     : Yes
  water         : Yes
  widget        : Yes
  winrules      : Yes
  wizard        : Yes
  wobbly        : Yes
  workarounds   : Yes
  workspacenames: Yes
/quote]
Spoiler (Rozwiń)
Cytat************************************************************

WARNING:
"FindCompiz.cmake" file not found in cmake module directories.
It should be installed to allow building of external compiz packages.
Call "sudo make findcompiz_install" to install it.

************************************************************

WARNING:
"FindCompizConfig.cmake" file not found in cmake module directories.
It should be installed to allow building of external compiz packages.
Call "sudo make findcompiz_install" to install it.

************************************************************

-- No coverage report targets set, not generating coverage report
-- Configuring incomplete, errors occurred!

oczywiście
Cytatsudo make findcompiz_install
próbowałem ale nie znajduje findcompiz_install
Mógłbym sobie darwać i zainstalować wczesniejszą wersję ale zauwazyłem że np teraz instalowałem te całe paczki z x11 a na wczesniejszej wersji wyświetlało mi błedy w konsoli XI not exsistion i pewnie dlatego nie miałem modeli delfinów w kostce itp. Synapthic tego nie pokazywał a w konsoli praktycznie wszystko mi wyświetla co jest nie tak. Mogę jeszcze pokazac zawartość plików CmakeError.log i CmakeOutput.log jeżeli to pomoże.

pavbaranov

Sugerowałbym Ci znalezienie jakiejś paczki np. w PPA, a jak widać one są: https://launchpad.net/~ci-train-ppa-service/+archive/ubuntu/3924-deletedppa/+build/18693243 (o ile obecnie Kali oparte na Ubuntu). Kompilacja na łapu capu, po tygodniu używania linuksa ma dość średni sens.
Jeśli nie, to posiłkować się możesz tym jak to skompilować czytając np. PKGBUILD: https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=compiz sekcja build odpowiada za kompilację, package za instalację (czyli tradycyjnie odpowiada to make install). Zwróć jednak na to ile jest patchy nałożonych; co najmniej część wydaje się być mocno potrzebna.
PS: Jeśli potrzebujesz w istocie najnowszych paczek, to na Twoim miejscu od początku darowałbym sobie Kali i zabawił w jakąś dystrybucję rolling release. Podobną rolę do Kali pełni np. BlackArch.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

damian788

Pierwszy sposób to dla mnie trochę czarna magia, ale w linkach jest build 0.9.14 a ja mam instalkę 0.9.13. Chyba zainstaluje 2 sposobem robsona tylko to mi pobierze wersje 0.8+ bo już to kiedyś próbowałem ale trudno czasami lepiej miec świety spokój. Na pierwszym sposobie pewnie musiałbym spędzić kolejne godziny jak nie dni...

robson75

Nie dodawaj tego repa, bo w nim jest tylko wersja 0.8.14. A myślałem że najnowsza.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

damian788

repa nie dodałem bo
CytatWarning: apt-key is deprecated. Manage keyring files in trusted.gpg.d instead (see apt-key(8)).
wpisałem puki co install compiz i sciagnęło wersje 0.8.18.Zobaczymy czy się wszystko bez problemów zainstaluje.

damian788

#6
Cytatroot@host:/home/kylar# sudo apt-get install compiz-reloaded
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu compiz-reloaded
już problem...

no dobra u mnie to wygląda inaczej bo compizconfig-settings-manager mam już zaznaczony jako zainstalowany.

robson75

Jak napisał Paweł, jak chcesz mieć najnowsze paczki w systemie to najlepszym systemem jest Arch.
Bo Debian niestety ale pod tym względem jest daleko w tyle.
Ja np. jak chcę zainstalować compiz, to wchodzę tutaj
https://aur.archlinux.org/packages/compiz/
Pobieram snapshota, rozpakowuje go, i wydaje komendę
makepkg -sirc
i mi się buduje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

damian788

#8
A możesz w compizie ustawić osobną tapetę na osobnej ściance kostki? I nie chodzi mi o górną i dolna bo tam wiem jak zrobić. Bo wcześniej pisałeś w innym temacie że jak expo mam włączone to nie ustawie ale expo mam gdzieś, mogę wyłączyć. Na kostce bym chciał jak się da. 

A paczek najnowszych w sumie nie muszę mieć. Uparłem się na kaliego bo mam trochę książek pościągane w pdf i dużo z nich jest napisana bezpośrednio pod kaliego. A w innym systemie mogą już inaczej komendy działać . Tak jak z tym compizem. Na diebiana 9 instaluje się 3 komendami install compiz, potem reloaded i manager a na kalim wpisuje sie install compiz i sciaga wszystkie 3. A druga sprawa że jak sciagnąłbym archa to musiałbym masę narzedzi sciagac co na kalim są domyślnie.

robson75

Nie używam kostki pulpitu.

A co do Archa, to na początek w zupełności by Ci wystarczył Endeavouros
https://endeavouros.com/latest-release/
To jest kompletny system gotowy do użycia zaraz po instalacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

#10
1. Może http://blog.northfield.ws/compiz-release-announcement-0-8-12/ to Ci w czymś pomoże.
2. Czy szukałeś informacji nt. tego, czy wersja 0.9.x kompiluje się na tej wersji Debiana, na której Kali jest oparte? Czasem w Debianie jest określona wersja, albowiem po prostu nowszej nie da się skompilować nawet dla testing (nie wiem, na jakiej wersji Kali jest oparte). W SID jest 0.9.13.
3. Choć osobiście uważam, że instalacja tego, co potrzebuję jest najlepszym sposobem dostosowania do siebie systemu, to pisałem o BlackArch Linux, a nie o Arch Linux. BlackArch to właśnie dystrybucja podobna w założeniu do Kali, która OTB dostarcza mnóstwa narzędzi do pentestów: https://www.blackarch.org/. Różnica między BlackArch i Kaili oczywiście istnieje, ale nie na poziomie używania tych samych narzędzi, aplikacji, albowiem tu komendy są takie same (chyba, że nowsze wersje zmieniły coś).
4. Wracając do CMake. To potężne narzędzie, które... trzeba jednakże dobrze wykorzystać. Pobierając źródła compiza masz tam bardzo ubogi w informacje plik INSTALL, który tłumaczy tyle, co nic. Więcej możesz się dowiedzieć z podrzuconego PKGBUILDu.
a. Po pierwsze musisz wiedzieć czy i jakie przełączniki -DCMAKE są Ci potrzebne; musisz też znać swój system, by cmake odpowiednio dla niego przygotowało kompilację. Np. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr podaje kompilatorowi gdzie system domyślnie przechowuje pliki wykonywalne (tak w skrócie),
b. Z PKGBUILDu wynika, że są też jakieś przełączniki -DCOMPIZ, które są właściwe wyłącznie dla compiza i powinno się je znaleźć w CMakeLists.txt (choć nie zawsze tym "głównym", niekiedy są też w podkatalogach); jak widać z PKGBUILD - ten przełącznik także wprowadza domyślne wtyczki.
c. Z INSTALL wynika, że również trzeba podać z jaką wersją pythona chcesz zbudować compiza (-DPYTHOH),
d. Z PKGBUILD znów wynika, że compiz ma opcje budowania samej aplikacji (-DBUILD; w przypadku archowej wersji buduje z Gtk+3, z metacity, ale wyłącza z KDE4; jeśli ktoś zastosował to ostatnie, to istnieje prawdopodobieństwo, że compiz przy domyślnym sposobie budowy będzie dalej szukać bibliotek KDE4).
Zerknij też na: https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/log/?h=compiz, bo to lektura mówiąca m.in. kiedy w Archu compiz był przebudowywany i z jakiej przyczyny. Budując akurat ten element systemu dobrze wiedzieć, kiedy go należy przebudować (innymi słowy czy określona aktualizacja wymaga jego przebudowy), by nie obudzić się z wadliwie działającym compizem po restarcie. Lektura tej listy wskazuje również na to autor napotykał błędy i jak sobie z nimi radził (czyli dlaczego używał jakichś patchy).
Z PKGBUILDu wyciągniesz też część zależności compiza oraz część zależności służących do jego kompilacji, ale tu lepiej poszukać źródeł dla Debiana (w wersji 0.9.13 są w SID), albowiem inaczej się to definiuje dla Debiana, a inaczej dla Archa.
I jeszcze jedno: jeśli masz zainstalowaną inną wersję compiza z paczki, to prawdopodobnie bez odinstalowania go (a bóg raczy wiedzieć co to w Kali pociąga; przynajmniej dla mnie), to polecenie make install, które winno zainstalować skompilowaną, nową wersję - może się delikatnie mówiąc wyłożyć. M.in. dlatego zawsze polecam: jeśli kompilujesz jakiś program, to zrób sobie paczkę dla swojego systemu. I sorry, ale w zakresie prawidłowego zbudowania instrukcji dla paczek deb - ja odpadam. Dla mnie to katorga i szczerze nie chce mi się tego ponownie zgłębiać, zwłaszcza, że nie jest mi to do niczego potrzebne. Na pewno ktoś, gdzieś Ci pomoże, a jak nie to są materiały i w Ubuntu i w Debianie (ale nie pamiętam, na której stronie).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum