Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zapomniane hasło do roota.

Zaczęty przez Benyy33, Styczeń 28, 2014, 03:18:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Benyy33

Witam

Dziś mój pierwszy dzień(dokładniej, to pierwsze 6 godzin) po przesiadce z Win7. Zainstalowałem z pendrive Debiana Przyjaznego Puchacza, który niestety nie okazał się zbytnio przyjazny, musiałem 3 razy instalować system na nowo, bo ciągle było coś nie tak ze sterownikami od nVidii. Przechodząc do senda sprawy, z tego wszystkiego zapomniałem jakie ustawiłem hasło administratora i defakto nie mogę nic zrobić. Korzystałem już z poradnika http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#linux-haslo-root-inne ale konsola odmawiała mi posłuszeństwa. Po wpisaniu komendy "su fdisk -l" lub "sudo fdisk -l" w terminalu, albo zostałem poproszony o podanie hasła(świetny żart), lub wyskakiwał mi błąd, że komenda fdisk jest nieznana.

Nie wiem co mam z tym zrobić, dodam, że jest to mój pierwszy raz z jakimkolwiek linuxem, oraz konsolą. Proszę o wytłumaczenie co mam robić, jak dla największego debila, bo inaczej chyba nie zrozumiem tego systemu ..

Pozdrawiam :)

pavroo

#1
Witaj

Jeśli nie pamiętasz hasła root i chcesz je zmienić to musisz uruchomić komputer z innej dystrybucji Linux, niż ta, w której będziesz zmieniał hasło. Tzn. podłączasz USB z zainstalowanym puchaczem, czy jakkolwiek to się nazywa oraz drugi system Linux w trybie Live z płyty CD/DVD lub drugiego pendrive Live. Wtedy możesz podmontować system zainstalowany (puchacz) i postępujesz według tego podrozdziału: http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#linux-haslo-root-inne

P.s. Sprawdź dokładnie co to za system, bo albo to Debian albo Ubuntu Puchacz.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Benyy33

#2
Dokładniej, to ubuntu przyjazny puchacz, na jądrze debiana, czy jakoś tak. Problem rozwiązałem instalując od nowa system, po raz kolejny. Da się jakoś wyłączyć pytanie o hasło przy każdej operacji?


pavroo

#3
Jakich operacjach?

Jeśli instalujesz/aktualizujesz pakiety lub grzebiesz w plikach systemowych to trzeba podawać hasło.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Benyy33

#4
no przy instalowaniu pakietów właśnie, dosyć często ściągam nowe programy i to trochę uciążliwe. Da się to jakoś pominąć ?



@



Kolejny problem, gdy wejdę na YT z linku, to wyświetla mi, że film jest niedostępny. Muszę wpisać tytuł w wyszukiwarce i dopiero wtedy działa. Tak samo, gdy skończy się odtwarzanie, nie mogę go odtworzyć ponownie, trzeba znów szukać. Jak zmienię kartę, i znów wrócę na kartę z YT to nie ma obrazu z filmu, leci sam dźwięk. Korzystam z Chromium, na innych stronach filmy działają normalnie. Wiecie co może być przyczyną? Próbowałem przeinstalowywać przeglądarke i Flash'a, bezskutecznie.

Benyy33

#5
??

Armalat

#6
Nie mam Chromium, tylko Firefoxa i nie miałem takich kłopotów, ale może sprawdź ustawienia przeglądarki, bo wygląda na to, że to z nią problem.

A co do podawania hasła, to jest dla bezpieczeństwa i trzeba się z tym pogodzić. Zresztą, czy to taki wielki problem wklepać kilka znaków? Pominąć tego się nie da

Zobacz najnowsze wiadomości na forum