Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak spod Sparky korzystać z repozytorium Q4OSa ?

Zaczęty przez os.y, Styczeń 31, 2021, 07:06:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

os.y

Jak spod Sparky korzystać z repozytorium Q4OSa (fajnie spolszczony jest podstawowy zestaw programów)?
A jak spod Q4OSa z innych repozytoriów - bo jego standardowy zestaw jest bardzo ubogi ?
Jeśli ktoś wie to prosił bym o stosowne info.

pavbaranov

1. Dodać.
2. Ogólna zasada: nie mieszać repozytoriów różnych dystrybucji, chyba, że dokładnie się wie co się robi i dlaczego, a nadto wie jak zbudowane są paczki (na podstawie jakich zależności) w poszczególnych repozytoriach.

os.y

2. ... znaczyć się nie bawić się w to ?
1. ale... (w odpowiedzi na pytanie do himalaisty: "dlaczego łazi po tych górach, włazi na te szczyty" pytający usłyszał : "bo one są")
więc, jak dodać ?
Pozdrawiam :)

pavbaranov

1. Wyszukiwarka nie bodzie: https://wiki.dataspace.pl/baza-wiedzy/snippets/linux-debian/dodawanie-repozytorium-w-systemie-debian-9/ a to są absolutne podstawy używania systemu.
2. Wg mnie nie bawić się, chyba, że doskonale się wie co się robi i dlaczego. Można sobie zdestabilizować system. Co masz w Q4OS, czego nie ma w Sparky byś chciał to instalować?

os.y

TAK!... Sparky to dobra rzecz.
System z pasją tworzony i posiadająca wspaniałe wsparcie pasjonatów - choćby i Twojego.
Ale ... nie jest uzbrojony w TDE.

Nie wiem dlaczego ale żadne inne środowisko poza klasycznym windowsem mi nie leży. Stad i skończyłem na winXP z klasycznym środowiskiem a'la win98se na pulpicie wręcz "gardząc" 7ką i kolejnymi pulpitowymi wersjami.
Fakt, w sumie to już od dłuższego czasu Wam (i Tobie) zawracam głowę swymi pytaniami bo jakoś chciało by się wreszcie na linuxa na stałe przesiaść. A nie jest to takie proste od poczatku zmieniać przyzwyczajenia, uczyć sie obsługi linuxowych zamienników programów windosowych czy ich linuxowych wersji (wiele jednak różni się w obsłudze od tych windosowych).

Sparky ze środowiskiem xfc na zdobytym 32bit laptopie okazał się w obsłudze dość kłopotliwy - po trosze chyba z winy i laptopa. Teraz dopadłem dość mocny stacjonarny i nad nim sie pastwię próbując go osiodłać 64-bitowym systemem a ten dozbroić na wzór XPekowy w stosowne oprogramowanie. W sumie to w oparciu o programy windosowskie typu portable pod winem są wystarczajacym zamiennikiem dla windowsa, ale teraz chciało by się i ich pozbyc zastepując dedykowanymi linuxowi.

Troszkę zirytowałem poruszonym tematem i postawa ? Sorki.
Ani mi w głowie obrazać się na kogokolwiek na brak odpowiedzi na zadawane pytania.

robson75

Cytat: os.y w Luty 02, 2021, 12:18:42 PM
TAK!... Sparky to dobra rzecz.
System z pasją tworzony i posiadająca wspaniałe wsparcie pasjonatów - choćby i Twojego.
Ale ... nie jest uzbrojony w TDE.

Nie wiem dlaczego ale żadne inne środowisko poza klasycznym windowsem mi nie leży. Stad i skończyłem na winXP z klasycznym środowiskiem a'la win98se na pulpicie wręcz "gardząc" 7ką i kolejnymi pulpitowymi wersjami.
Co za problem, jeżeli tak kochasz wygląd Win to zainstaluj sobie Plasmę, i dodaj ten motyw
https://github.com/yeyushengfan258/WinXPconcept-kde
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Sko
Cytat: os.y w Luty 02, 2021, 12:18:42 PM
(...) nie jest uzbrojony w TDE. (...)
Kto szuka nie błądzi. Sparky jest oparte o Debiana (Stable bądź Testing), stąd w zasadzie dodanie niemal dowolnego tzw. 3rd party repozytorium, które jest przeznaczone dla Debiana w określonej wersji winno być bezpieczne i oprogramowanie instalowane z takich repozytoriów powinno pracować prawidłowo.
TDE dystrybuuje własne paczki, które dostępne są w wersjach:
- dla Stable: https://wiki.trinitydesktop.org/Preliminary_Stable_Builds
- dla Testing: https://wiki.trinitydesktop.org/Preliminary_Testing_Builds
Jeśli chcesz, to używaj tych, a nie sięgaj prawą ręką do lewej kieszeni.

pavroo

W Sparku nie trzeba dodawać ręcznie repozytoriów TDE aby zainstalować to środowisko.
APTus lub APTus AppCenter-> Desktop-> TDE.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

os.y

Serdeczne wszystkim... DZIĘKI.
Można z tymi info spróbować pokombinować.

Pozdrawiam

os.y

I przyszła koza do woza.
Rzeczywiście : APTus -> Desktop -> TDE (jest ikonka Trinity)
Klik w ikonke [OK] i ... komunikat o zainstalowaniu powłoki z zaleceniem wylogowania się i powtórnego zalogowania.
Zabrakło tylko info, że w prawym górnym rogu ekranu, przy powtórnym logowaniu się, znajduje się rozwijane menu wyboru środowiska (pulpitu).
Oczywiscie identycznie postępujac udało sie odinstalować środowisko Xefa.

Ale teraz kolejne pytanie :
Jak ładnie, jednym kliknięciem, uruchomić procedurę spolonizowania środowiska Trinity bo te w Q4OSie już takie po instalacji i proceduze uaktualniania było.
Jeśli można prosic o podpowiedź i proszę.


os.y

Pliki Synaptic do polonizacji TDE znalazł po wpisaniu w jego wyszukiwarce "trinity pl pol polish"
Wydałem polecenie zainstaluj.
Niby się zainstalowały ale środowisko w dalszym ciągu obsługuje angielszczyzna.
I tu prosił bym o podpowiedź jak rozwiazać ten problem.

Problemik 2 to ...
zainstalowałem Seamonkey ale ta nie ma oryginalnych plików polonizujących.więc te wyciagnąłem z wersji windosowej.
Są to pliki : pl.aff i pl.dic - odpowiedniki plików en-US.aff i en-US.dic
Jak je przenieść / skopiować do katalogu media:/sda1/opt/seamonkey/dictionaries

pavbaranov

Ogólna zasada - jeden wątek to jeden problem/pytanie.

Polonizacja - prawdopodobnie ściągnęło Ci paczki z l10n/l18n w nazwie. To są paczki polonizujące KDE3/TDE (konkretnie winna to być paczka tde-i18n-pl; to pl prawdopodobnie). Reszta: http://trinitydesktop.org/faq/configure.php#idm140487997863808
Ogólnie, to z podróż z TDE zacząłbym od lektury: http://trinitydesktop.org/faq/index.php

Seamonkey? Jak to zainstalowałeś? Rozszerzenia językowe: https://www.seamonkey-project.org/releases/#langpacks

os.y

Ogólna zasada - jeden wątek to jeden problem/pytanie.
TAK - to dobra zasada jeśli problemy jakie się napotyka są jednostkowe i wie się jak je zdefiniować.
Proponuję utworzenie kącika TDE (Trinity) i pozycji zwykłego czatu by główny szeg FORUM z jego tresci wyłapywał ciekawe pytania i odpowiedzi i te kopiował do tematycznych katalogów.
Zysk - tacy jak ja nie zasmiecali by FORUM nadmiarowymi pytaniami, uwagami i wypowiedziami a takie szły bo czasie wykasowane w niepamieć.

Polonizacja TDE - od początku partycjonuję HDD i wgrywam SPARKY z korektą powłoki.

Ogólnie, to z podróż z TDE zacząłbym od lektury:Zacząłem sciagać, a ze wszystko po angielsku więc będzie trzeba wszystko przepuscic przez Google Translatora i z takim tescikiem zacząć sie mordować.

Seamonkey? Zwyczajnie, w Synapticu wpisałem Seamonkej, wyskoczyły chyba trzy pozycje więc pozycję browsera zaznaczyłem, kliknąłem Zainstaluj i spod tak zainstalowanego Seamonkey tamten wpis zrobiłem. A swoja drogo to troszkę podłe, ze tak dobra przeglądarka poddawana jest zabiegowi lokalizacji tylko przez dodatkowy plik (jeszcze nie wiem jak mi to pójdzie).

os.y

Mimo powtórnej instalacji nIe udało mi się złamać sposobu na polinizację środowiska TDE pod Sparky, nie udało mi się złamać systemu spolonizowania SeaMonkey.
Temat zamknięty.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum