Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Komputer uruchamia się dopiero po zresetowaniu (za drugim razem)  (Przeczytany 1392 razy)

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: 48
Odp: Komputer uruchamia się dopiero po zresetowaniu (za drugim razem)
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2021, 07:03:33 am »
To jest log ze startu systemu, który albo wstał poprawnie, albo nie jest pełny. W każdym bądź razie nie przekazuje żądnych informacji o jakichś błędach, a kończy się przed podniesieniem GUI.

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 03, 2021, 11:52:34 am »
Tu jeszcze raz ostatni boot z błędem GPU chyba

https://pastebin.com/TLVFyumi
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2021, 11:55:24 am wysłana przez FranekDolas98 »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 03, 2021, 01:22:33 pm »
Gdzieś wcześniej prosiłem o informacje z inxi.

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 03, 2021, 04:18:14 pm »
Na stówe to wina GPU . Problem występował też w innych distro jak pisałem wcześniej (Mint , Sparky i Elementary)
a ostatnio nie mogłem zainstalować Lubuntu bo chcę sprawdzić go ale nie startował boot z usb Lubuntu , inne normalnie mogę instalować...

https://pastebin.com/2NecDptM

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 03, 2021, 05:35:48 pm »
Tak, to jest prawdopodobnie problem ze sterownikiem nvidia. Możesz (bo masz) spróbować wystartować system na sterowniku nouveau (dla sprawdzenia, czy też to się dzieje).
PS: Mint, Elementary, Lubuntu - jeden pies - to wszystko oparte o Ubuntu i niczego od siebie w zakresie core systemu nie dodaje. Sparky jest oparte o Debiana, który jest podstawą Ubuntu. Innymi słowy poruszasz się w tej samej rodzinie dystrybucji. Możesz spróbować np. odpalić Fedorę (o ile wiem, to domyślnie winna się odpalić na nouveau).
PS2: Czy możesz dać zawartość pliku tworzonego przez:
inxi -Fxx > info.txtTo co podałeś - przynajmniej dla mnie, po kilku ładnych godzinach ślęczenia nad różnymi tekstami, jest po prostu nieczytelną kaszaną.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2021, 05:38:12 pm wysłana przez pavbaranov »

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2021, 03:01:46 pm »
Lubuntu startuje na domyślnym sterowniku nouveau za pierwszym ale ledwo widać pulpit występują paski, krzaczki .  Więc chyba coś z kartą już się dzieje...

Inxi z lubuntu.

https://pastebin.com/qhuzEnFc

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2021, 06:40:57 pm »
Rozumiem, że w dalszym ciągu masz zainstalowane Elementary wraz ze sterownikiem nvidia, a Lubuntu to liveiso. Spróbuj zmienić zatem sterownik na Elementary z nvidia na nouveau i sprawdźmy jak się to sprawdza.
Możesz również spróbować czegoś ze zdecydowanie nowszym kernelem jak np. Fedora, czy Manjaro. Możesz również sprawdzić inny kernel, z innej linii, jaki dostępny jest w Ubu. Wygląda bowiem na to, że nvidia ma jakieś problemy (sterownik). Jak już ustali się co działa, a co nie, to będziemy szukać jakiegoś rozwiązania.

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 05, 2021, 08:17:25 am »
Zainstalowałem Lubuntu bo elementary się trochę zacinało na firefoxie i youtube , fedora jeszcze więcej się wieszała. Lubuntu domyślnie po instalacji startuje na  sterowniku nouveau ale są krzaczki jak pisałem wyżej. A w elementary nie mogłem coś zmienić tego sterownika na domyślny jakieś błędy wyskakiwały.

Tu log z samymi błędami na Lubuntu

https://pastebin.com/YwuSBX9d

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2021, 09:39:06 am »
Czy na nouveau komputer startuje za każdym razem? Nie występuje ów "czarny ekran"?
I drugie pytanie: w którą stronę próbujemy iść (ja po omacku, nie mam, nie miałem i nigdy nie będę mieć GPU NVidia) - uzdrawiamy nouveau, czy nvidia?

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2021, 12:40:54 pm »
Tak Lubuntu domyślnie po instalacji było na nouveau i tak zostawiłem. Czarny ekran nie występuje, normalnie startuje ale na pulpicie są tzw Artefakty ledwo widać pulpit i kursor myszki :D Lepiej zostać na tym domyślnym w gry i tak żadne nie gram a z nvidia to często są problemy na linuxie z tego co czytam w necie...

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2021, 01:39:13 pm »
Zanim będę wolniejszy, to zacznij od lektury: https://wiki.archlinux.org/index.php/nouveau, zwłaszcza sekcji Troubleshooting, przede wszystkim tych Phantom, bo chyba to o to chodzi.

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 05, 2021, 02:27:02 pm »
Zbyt skomplikowane to dla mnie... Nie mam dźwięku jeszcze zapomniałem dodać na yt np ale filmiki odtwarza normalnie.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 05, 2021, 03:39:38 pm »
Jak na razie, to nie wiemy co konkretnie zbyt skomplikowane. Zacząłbym od przekazania kernelowi przy starcie (masz pewnie GRUB, zatem do niego będzie) parametru: video=VGA-1:d.
Gdy widzisz GRUB (mam nadzieję), wciskasz na wybranym przez Ciebie kernelu i dopisujesz: video=VGA-1:d do linii, w której pewnie znajdziesz słowo "quiet", wychodzisz: ctrl+x i sprawdzasz co się dzieje. Jeśli pomogło, to powiemy Ci jak to wprowadzić na stałe. Jeśli nie (zakładając, że operacja została wykonana prawidłowo) - szukamy następnego rozwiązania.

PS: YT to chyba inna sprawa i kompletnie nie jest związana z uruchamianiem się komputera za drugim razem, a zatem nowy wątek. Zanim go założysz - sprawdź sobie jednak ustawienia głośności tak w systemie, jak i w samym YT.

Offline FranekDolas98

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 06, 2021, 07:47:43 am »
Nie widzę GRUBA przy rozruchu. Z dzwiękiem często widzę jest problem na lubuntu...

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2021, 09:41:31 am »
Pewnie jedna Gruby tu jest: możesz mi pokazać zawartość /etc/default/grub