Dystrybucje Linux > Puppy

Grub w DPup

(1/4) > >>

ciubaka:
Dzień dobry.
Znalazłem całkiem przyjazną  dystrybucję na mój staruchny komputer.
DPup, w obu moich ulubionych wersjach, Mate i Xfce.
I byłoby cudownie, gdyby nie to że tak mi się spodobała, iż postanowiłem ją zainstalować na stałe na dysku, obok tych kilku które tam posiadam.
I tu wystąpił problem.
Mianowicie zamiast klasycznego GRUB, który współpracowałby z moimi Sparky, MX, Fedorą i Deepin - DPup chce instalować się inaczej.
Prosi żeby zainstalować "prościutką" (wg niego) aplikację GRUB4DOS.
I ona jest dla mnie niepojęta.
Bo jak ją zainstalowałem w wersji Mate, to uniemożliwiła mi start pozostałych systemów z klasycznego GRUBA.
A z kolei GRUB4DOS-em nie potrafiłem uruchomić nic, nawet DPup.
Musiałem naprawić rozruch i DPup stał się niewidzialny, nawet dla SUPERGRUB z pena.
Gdy z kolei zainstalowałem wersję Xfce, pomijając tę wymaganą aplikację, to DPup od początku jest niewidzialny, a cała reszta działa klasycznie.
Jak to obejść?
GRUB4DOS jest zbyt skomplikowany dla mnie, nawet gdybym się przez niego przegryzł, to dla dziecka i żony nie nada się wcale.
Czy jest możliwość uruchamiania DPup klasycznie?
Spotkał się ktoś bliżej z tym GRUB4DOS?
To że DPup twierdzi, że aplikacja jest prosta - to twierdzi.
Opinie w Internecie są wręcz przeciwne.
I raczej z nimi się zgadzam, po mojej krótkiej walce z tym wrogiem.
Będę wdzięczny za jakąś pomoc - czy to w obsłudze aplikacji (rozwiązanie niefajne chyba) - czy też w jej obejściu (preferowane).
Pozdrawiam.

pavbaranov:
Nie znam DPup (pierwsze słyszę o takiej dystrybucji), a z GRUB4DOS miałem do czynienia kilkanaście lat temu, kiedy miałem jeszcze dwa systemy na dysku. Do czegoś był mi potrzebny. Albo raczej myślałem, że był.
Cóż, albo zbyt wcześnie (choć już po 9), albo oczy mi odpowiadają posłuszeństwa, albo... Nv. Dwa krótkie pytania, bo czegoś nie rozumiem - z jednej strony piszesz, że znalazłeś dystrybucję, a z drugiej wynika, że ona po instalacji nie uruchamia się, ba, nawet nie widzi samej siebie, stąd pytanie: czy zainstalowany DPup w ogóle udało Ci się uruchomić? I drugie pytanie - czy w repozytoriach tej dystrybucji jest GRUB ("zwykły"), albo jakiś inny bootloader, który lubisz i znasz. Jeśli pierwsze niewykonalne (system nie startuje), to trzeba by go okiełznać, a możesz natrafić na problem ze znajomością tego systemu. Jeśli startuje, a nie ma GRUB2 w repo, to pytanie, czy poradzisz sobie z kompilacją jego ze źródeł (filozofia to nie jest, o ile pamiętam, to na A10+4GB RAM nieco to trwało, czyli trzeba się uzbroić w cierpliwość).

ciubaka:
DPup uruchamia się w wersji live, można też z persystencją.
Ale ja go chciałem mieć na twardziaku, normalnie.
To bardzo sympatyczna dystrybucja, przebija nawet moje ulubione dotychczas LxPup.
Pozostałe Puppy mi nie podchodziły - JWM nie ogarniam.
Ale nie potrafię wgrać DPup w wersji bez GRUB4DOS.
W repozytoriach nie widzę żadnego GRUB.
Kompilować nie umiem i już się nie nauczę.
Stąd moja prośba o jakieś wsparcie.
Tego G4D to nawet w Internecie nikt wyjaśnić w sposób zrozumiały nie potrafi.
Poza wrzuceniem informacji, że to sprawa prosta, ale dla wtajemniczonych.
Czyli skomplikowana.
A szkoda...

pavbaranov:
No to masz prostą odpowiedź. Skoro nie ma tam innego bootloadera, a Ty nie potrafisz skompilować oraz nie chcesz mieć GRUB4DOS, to chyba jednak inna dystrybucja. Pozostaje alternatywa w postaci przekonania się do GRUB4DOS lub zastosowania GRUB (przykładowo) z Debiana, bo przecież DPup na tym bazuje. Skoro jednak masz problem w ogóle z instalacją (swoją drogą, to Puppy zwykle się nie instaluje, a przenosi na dysk), to jest to trudniejsze rozwiązanie od każdego innego.

ciubaka:
Nie mam problemów z instalacją DPup, on się instaluje prosto i szybko. Mam problem z jego rozruchem. Z tym przenoszeniem plików Puppy to nie rozumiem, tak to by chyba było za łatwo. Może by można wypalać obraz systemu na wolnej partycji, jak na penie - ale to przecież - się pieprzenie. Zresztą nawet w poradniku Pavroo z 2011 na tej stronie jest normalna instalacja, w wersji frugal, i tak ją wykonuję. I tak zainstalowałem kiedyś sobie LxPup na penie i działa. I wszędzie jest GRUB, a w DPup - GRUB 4DOS. Może ktoś ma pomysł jak to obejść? Inaczej niż zmieniając dystrybucję, bo Puppy w wersji JWM jest dla mnie nie do przyjęcia, LxPup ma swoje narowy w łączeniu z internetem i w aktualizacji systemu. A DPup byłby idealny. Gdyby tylko dawał się uruchamiać równolegle z istniejącymi systemami :-(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej