Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja sterowników nVidia

Zaczęty przez Somic, Styczeń 23, 2021, 01:39:46 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Somic

Witam Wszystkich!
Zainstalowany Debian 10.7.0-amd64-lxde

Zaczynam przygodę z Debianem 10 (podobno stabilny). Jestem przyzwyczajony do Win 10 i Debian na razie jest dla mnie ciężką sprawą. Mam nawyki z Win 10 a na tej platformie jestem ,,bardzo, ale to bardzo zielony". Proszę więc o wyrozumiałość.

Pierwszy problem jaki napotkałem to instalacja sterowników do mojej karty grafiki (nVidia 1660s).
W tej chwili rozdzielczość ekranu jest 1024x768 (a powinienem mieć 1920x1080).

1. Chciałem je wyszukać w synapticu ale nie wiem jaką frazę wpisać, żeby je wyszukał (jeśli są).
2. Szukałem pakietów .deb. Znalazłem ale jakieś starsze i podczas instalacji poprzez Gdebi pojawia się błąd: (zależność nie może być spełniona: glx-alternative-nvidia (>= 0.9)). Z czym to się je?
3.Pobrałem ze strony producenta sterowniki z rozszerzeniem  .run i czarna magia. Jak to zainstalować.
Wiem, że najlepiej dla mnie było by instalować z pakietów .deb ale z drugiej strony najbardziej aktualne są na stronie nVidia i skłaniał bym się do nich.

Pewnie za chwilę będzie to samo ze sterownikami dźwięku Realtek. Ale to później.

Może ktoś coś doradzi? Tak ,,jak chłop krowie na rowie"

Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Pozdrawiam.
komputer stacjonarny, procesor I7, grafika nVidia Geforce 1660s

lami07

Instalacja sterowników zamkniętoźródłowych NVIDIA dla Debiana opisana jest na wiki projektu Debian

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

Dla systemów NVIDIA Optimus

https://wiki.debian.org/NVIDIA%20Optimus

CytatSzukałem pakietów .deb. Znalazłem ale jakieś starsze i podczas instalacji poprzez Gdebi pojawia się błąd: (zależność nie może być spełniona: glx-alternative-nvidia (>= 0.9)). Z czym to się je?

Debian próbuje uchodzić za dystrybucję wolną od zamkniętoźródłowych blobów. Dlatego po instalacji masz aktywną tylko tę część repozytorium która zawiera wolne oprogramowanie. Wolne w zrozumieniu debianowym tj. zgodne z Debian Free Software Guidelines.

https://www.debian.org/social_contract#guidelines

Oprogramowanie niezgodne z DFSG, bądź takie które z natury jest zgodne z DFSG, ale do działania (lub budowy) wymaga komponentów ''niewolnych'', znajduje sie odpowiednio w repo ''non-free'' i ''contrib''.

Paczka glx-alternative-nvidia znajduje sie w contrib

https://packages.debian.org/pl/buster/glx-alternative-nvidia

Dodatkowe informacje, wraz z instrukcją co i jak zmodyfikować aby aktywować repo contrib i non-free znajdziesz tu

https://wiki.debian.org/SourcesList
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Somic

Lami07
Dziękuję Ci za zainteresowanie moim tematem.  :)
Zadałeś sobie wiele trudu, wskazując mi strony internetowe opisujące mój temat. Na niektórych już wcześniej byłem ale to dla mnie czarna magia.
Mam za mało linuksowych podstaw, żeby coś zrobić w tym temacie.
Próbowałem wpisywać podane tam polecenia w konsoli ale nic z tego. Może nie ta konsola (bo mam tam kilka różnych: LX terminal, Multilingual terminal, Thai X terminal, UX Ter, XTerm).
Tak, że próbuję ogarnąć temat ale efekty mizerne. Za mało wiedzy linuksowej a nawyki z windowsa.
Jestem "zielony" w tym temacie. Mam jednak nadzieję, że z czasem jakoś to ogarnę.

Działam na komputerze stacjonarnym z procesorem I7 i grafiką nVidia Geforce 1660s
komputer stacjonarny, procesor I7, grafika nVidia Geforce 1660s

lami07

W takim razie rekomenduje zapoznawanie sie z światem linuksa metodą małych kroczków.
W pierwszej kolejności zainstaluj dystrybucję przyjazną dla nowych linuxiarzy. Coś z rodziny Ubuntu, ewentualnie dystrybucję ubuntu pochodną typu Linux Mint, PopOS, ElementaryOS.

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Somic

Dzięki za radę.
Na razie poćwiczę jeszcze trochę na debianie małymi kroczkami jak radzisz. Przez jakiś czas wstrzymam się z odinstalowaniem debiana.
Już opanowałem konsole, ustawianie hasła rot, wpisywanie poleceń, instalowanie .deb itp
Z czasem myślę dam radę a jak nie to poćwiczę na polecanych przez ciebie dystrybucjach.
Pozdrawiam
;)

komputer stacjonarny, procesor I7, grafika nVidia Geforce 1660s

Albedo 0.64

Kolega lami07 ma rację. Czysty Debian to bardziej system serwerowy niż biurkowy, żeby go używać, trzeba mieć "trochę" więcej wiedzy i doświadczenia. Mimo wielu lat spędzonych z Linuksem nadal używam wygodniejszych dystrybucji tj. Mint, MX, Sparky, ponieważ są one już skonfigurowane do użytku domowego, są wyposażone w dodatkowe programy i funkcje, które znacznie ułatwiają życie a nie ma ich w oficjalnych repozytoriach Debiana. Mogę ci zaproponować zainteresowanie się Linux Mint Debian Edition (LMDE 4 Debbie) który jest kompletny (sterowniki, kodeki) i windowsopodobny. Jak ci się spodoba to przy tym zostań bo lepszego Debiana na początek nie znajdziesz. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

ciubaka

Oj znajdziesz , znajdziesz :-) Jest na tym forum multum wątków na ten temat :-)

Somic

Dziękuję Wszystkim za doradztwo.
Zainstalowałem Minta i problemy ze sterownikami skończyły się.
Na razie jestem zadowolony. Ten system mi pasuje.

Tak, że temat ZAMYKAM
komputer stacjonarny, procesor I7, grafika nVidia Geforce 1660s

Zobacz najnowsze wiadomości na forum