Sprzęt > Komputery

Kubuntu nie widzi zainstalowanego dysku.

(1/2) > >>

hinczyk_1991:
Zakupiłem tego laptopa:
--- Kod ---https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-acer-extensa-ex215-52-nx-eg8ep-009i3-10005g1-8gb-512ssd-15-6-dos

--- Koniec kodu ---


Zainstalowałem na nim Windowsa 10 który wszedł bez żadnych kłopotów, zostawiłem 120 GB wolnej przestrzeni na dysku dla Kubuntu i tu zonk instalator nie widzi dysku twardego. Próbowałem z kilkoma innymi dystrybucjami i efekt jest ten sam, nawet GParted nie rozpoznaje dysku. Może w Biosie jest coś nie tak ale ja nie znam się na tym więc wstawiam poniżej zdjęcia z Biosu.


--- Kod ---
--- Koniec kodu ---


--- Kod ---
--- Koniec kodu ---


--- Kod ---
--- Koniec kodu ---


--- Kod ---
--- Koniec kodu ---


--- Kod ---
--- Koniec kodu ---

manet:
Secure Boot ma być na DISABLED, D2DRecovery DISABLED i na początek FASTBOOT też na DISABLED.
Na dodatek, instalator z Ubuntu na pendrive ma być stworzony np. Rufusem w trybie UEFI/GPT.

Pytanie: Kubuntu nie widzi dysku ale instalator odpala się normalnie (nie widzi dysku twardego) czy komputer nie widzi nośnika z Kubuntu i nie możesz uruchomić instalatora?

Jeśli instalator nie może wystartować a wyłączony jest już BOOT SECURE, wybierz w biosie opcję: SELECT AN UEFI FILE AS TRUSTED FOR EXECUTING i tam zapodaj ścieżkę do katalogu EFI na pendrive a dokładniej do /EFI/BOOT/ubuntu/bootx64.efi lub grubx64.efi

Pyatnie2: masz na liście rozruchowej (tzw. boot menu, nie wiem który to klawisz F1>F12 w Twoim sprzęcie) opcję: BOOT FROM EFI FILE ??hinczyk_1991:
Odpowiedź na 1 pytanie: Kubuntu jak i inne testowane przeze dystrybucje odpalają się normalnie z USB jak i z zewnętrznego napędu DVD pod USB. Tylko po odpaleniu    jest dostępny tylko nośnik z którego odpaliłem system i nie można go zainstalować.
Odpowiedź na 2 pytanie: U mnie jest to klawisz F12 i mam do wyboru tylko Windowsa i USB jeśli włożony mam pendrive bootowalny.

Ogólnie to dzięki za wskazówki, wieczorem je przetestuje i dam znać jak mi poszło.

hinczyk_1991:
No i się nie udało. Może dlatego że nie mogę zmienić Security Boot Mode , ta opcja jest zaznaczona na szaro i nie mogę jej zmienić.

pavbaranov:
Gdzie na szaro jest zaznaczona? Z tego co pamiętam, to Win10 w sposób naturalny się usypia, trzeba dopiero wyjść z niego tak, by nie spał, a wyłączył system do końca. Nie pamiętam jak to się robi, to wszak Windows, którego po prostu nie mam od lat.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej