Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kubuntu nie widzi zainstalowanego dysku.

Zaczęty przez hinczyk_1991, Styczeń 19, 2021, 12:47:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hinczyk_1991

Zakupiłem tego laptopa: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-acer-extensa-ex215-52-nx-eg8ep-009i3-10005g1-8gb-512ssd-15-6-dos


Zainstalowałem na nim Windowsa 10 który wszedł bez żadnych kłopotów, zostawiłem 120 GB wolnej przestrzeni na dysku dla Kubuntu i tu zonk instalator nie widzi dysku twardego. Próbowałem z kilkoma innymi dystrybucjami i efekt jest ten sam, nawet GParted nie rozpoznaje dysku. Może w Biosie jest coś nie tak ale ja nie znam się na tym więc wstawiam poniżej zdjęcia z Biosu.







manet

#1
Secure Boot ma być na DISABLED, D2DRecovery DISABLED i na początek FASTBOOT też na DISABLED.
Na dodatek, instalator z Ubuntu na pendrive ma być stworzony np. Rufusem w trybie UEFI/GPT.

Pytanie: Kubuntu nie widzi dysku ale instalator odpala się normalnie (nie widzi dysku twardego) czy komputer nie widzi nośnika z Kubuntu i nie możesz uruchomić instalatora?

Jeśli instalator nie może wystartować a wyłączony jest już BOOT SECURE, wybierz w biosie opcję: SELECT AN UEFI FILE AS TRUSTED FOR EXECUTING i tam zapodaj ścieżkę do katalogu EFI na pendrive a dokładniej do /EFI/BOOT/ubuntu/bootx64.efi lub grubx64.efi

Pyatnie2:
masz na liście rozruchowej (tzw. boot menu, nie wiem który to klawisz F1>F12 w Twoim sprzęcie) opcję: BOOT FROM EFI FILE ??



Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

hinczyk_1991

Odpowiedź na 1 pytanie: Kubuntu jak i inne testowane przeze dystrybucje odpalają się normalnie z USB jak i z zewnętrznego napędu DVD pod USB. Tylko po odpaleniu    jest dostępny tylko nośnik z którego odpaliłem system i nie można go zainstalować.
Odpowiedź na 2 pytanie: U mnie jest to klawisz F12 i mam do wyboru tylko Windowsa i USB jeśli włożony mam pendrive bootowalny.

Ogólnie to dzięki za wskazówki, wieczorem je przetestuje i dam znać jak mi poszło.

hinczyk_1991

No i się nie udało. Może dlatego że nie mogę zmienić Security Boot Mode , ta opcja jest zaznaczona na szaro i nie mogę jej zmienić.

pavbaranov

Gdzie na szaro jest zaznaczona? Z tego co pamiętam, to Win10 w sposób naturalny się usypia, trzeba dopiero wyjść z niego tak, by nie spał, a wyłączył system do końca. Nie pamiętam jak to się robi, to wszak Windows, którego po prostu nie mam od lat.

hinczyk_1991


pavroo

W ustawieniach Win10 trzeba wyłączyć szybki start, który nie pozwala na wyłączanie systemu a jego hibernację.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

CDeB

Opcja Fastboot może pozostać włączona, odpowiada tylko za pominięcie testowania części sprzętu przez Bios/UEFI.
Secure Boot możesz pozostawić włączony. Ubuntu posiada podpisane jądro.

Ja bym próbowała uruchomić dystrybucje z najnowszym, lub generalnie nowym, kernelem.
Może taką na ten przykład:

https://cdimage.debian.org/images/unofficial/non-free/images-including-firmware/daily-builds/sid_d-i/20210119-5/amd64/iso-cd/firmware-testing-amd64-netinst.iso

Nie twierdzę żebym instalowała Debiana, tylko na początek sprawdziła czy nowszy kernel nie wyeliminuje problemów.
Zatrzymała bym się na opcjach partycjonowania, tam będzie pokazane czy twój dysk jest widoczny.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum