Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło

Zaczęty przez manet, Styczeń 18, 2021, 02:35:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Można w ogóle spodziewać się jakichś spadków cen czy już zawsze tak będzie?
Pierwszy raz w życiu na oczy zobaczyłem telefony po 5,6,7 czy na nawet 8 tys.zł. a za kasę mniejszą aniżeli 1200-1500 zeta to już nic nabyć nie idzie.
Co to jest te Oppo i podobne?
Kolejne kszaki na rynek nad Wisłą?
Jak myślicie, kiedy można (i czy w ogole można) spodziewać się końca BUM na te 5G?

Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Dopóki chętni będą, ceny będą takie. No chyba, że ktoś wojnę cenową rozpocznie.
Oppo - całkiem ok chiński producent.

manet

To i tak nie zmienia faktu, że świat "rządzących" w UNII powinien chińczykami zająć się, opracować jakieś CŁO ZAPOROWE na sprzęt w cenach z kosmosu.
To już jest jakaś paranoja z tym co oni robią. My, czyli EUROPA znikomy hajs na tym zarabiamy, nie sądzę że te kosmiczne ceny to wybryk Mediamarktów i podobnych bo ten sam sprzęt w świecie stoi tyle samo $$$.  Ja rozumiem, 1000zł, 1500zł za jakiś pseudo telefonik no ale 5,6,7 tys.zł to już grubo po bandzie.
Przydał by się sposób z cłem zaporowym w całej UNII, 500% podstawy minimum do telefonów droższych od 2000zł w górę.
Jeszcze chwila i czterech wypłat zabraknie aby telefon kupić.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

MSki

Konsumpcja, niczym nie uzasadniona konsumpcja, a góry elektrośmieci rosną.

pavbaranov

Lubię bredzenie. X PLN się nie podoba, bo za wysoko. Należy cła zaporowe wprowadzić, czyli... będzie X+ O to Ci @manet chodzi? Wiesz w ogóle, jaki charakter i cel mają cła?

MSki

Porzućmy dywagacje na temat ceł, opłat przewozowych i innych "duperel", a skupmy się na cenie produktu, który w większości przypadków jest na rynku polskim. I jeśli nie można go nabyć wprost od producenta, który nie ma w kraju swojego przedstawicielstwa, to można ten produkt nabyć u jednego z operatorów komórkowych.
Ja się trochę przypatrzyłem nowinkom i wcale nie mogę potwierdzić informacji o tym, że ten sprzęt jest aż tak drogi. A te "nowalijki" to głównie mniej znane firmy chińskie, które zaczynają wkraczać na nasz rynek, jak choćby firma Realme. Poza tym, który ze smartfonów nie jest wyprodukowany w Chinach ? ...o sorry, mój LG G6, którego teraz można kupić za cirka 800zł, a jako uznany "flagowiec" podobno (bo nie wiem) kosztował 3300zł, to produkt koreański, ale czy na pewno ?
Masz "siłę nabywczą", to kupujesz taki jaki chcesz, nawet ten za pierdyliard zielonych, a jak nie masz, to Ci kaganiec zakładają i spłacasz w ratach, będąc uwiązanym do jednej z firm operatorów komórkowych ..bo przecież musisz wymienić starszy model na nowszy by być trendi, dźezi, a nawet hapi.

Mnie ceny nie szokują, bo skoro jest popyt, to znaczy, że jeszcze trochę grosza ludzie mają, ale jeśli wziąć i porównać parametry techniczne najnowszych i tych nieco starszych fonków, to wcale tak już różowo nie jest.

manet

Ludzie nie mają grosza tylko są bez wyjścia, tak działa ten popyt. Nie chcesz marnować czasu na zajechane 4G to inwestujesz w 5G aby zyskać na czasie, czas to ponoć 'piniondz'.
Nie zmienia to jednak faktu, że nabyć smartfon z 5G nie od operatora i nie na raty graniczy z cudem. Wątpię w to, aby w naszym kraju każdy miał zbędne 4-5tys.zł na jakiś telefon gotówką.
Na te ceny jest tylko jeden sposób: unijna zmowa i cło zaporowe.
Każdy smartfon który trafiłby na rynek w EU z Chin i miał kosztować pow. 2000zł, gdyby został 'oblany' cłem na poziomie 500%  kosztowałby w efekcie końcowym 10000zł a z vatem, marżami i podatkami ponad 13000zł. Nikt normalny by tego nie kupił i skłoniłoby to producentów na NIE WYZYSK, wszyscy wszak wiemy ile kosztuje produkcja tych elektronicznych bajerów.
Pozwoliłoby to na normalizację cen. Dotyczy to zarówno smarfonów, tabletów jak i laptopów.
Rynek Unii Europejskiej to spore 30% rynku światowego dla Chińczyków. Gdyby mieli to utracić, zjechaliby z cen.
Tymczasem, ceny rosną a kwoty jakie płacimy za sprzęt wędrują w świat. Polak zamiast wpakować kasę w kursy i szkolenia, ładuje kasę w sprzęt RTV który za jakiś czas jest stary i bezwartościowy.
Tracimy na tym wszyscy a zyskują tylko Ci, którzy to produkują + garstka pośredników. Łapę na tym wszystkim trzyma kilkadziesiąt miliarderów, albowiem gdy popatrzysz na Chiny czyli rejon który zalał świat elektroniką i jest monopolistą... to dopatrzysz się bidy z nędzą na czele. Dla Chińczyków ta kasa zatem nie jest, jest tylko dla wybrańców.
I co?
Kilku miliarderów rządzi Unią i cenami w Unii?
Prawda jest taka że jeśli powstałby jakiś podatek zaporowy dla produktów drogich i bardzo drogich to produkty te przestały by być z czasem drogie, nikt nie kupiłby jakiegoś iPhonea 12PRO za 25000zł, nawet za Odrą czy nad Tamizą.
Moim zdaniem OBRONA CELNO-PODATKOWA to jedyny skuteczny sposób na walkę z miliarderami, im chleba nie zabraknie a ludzie w fabrykach w Wietnamach i podobnych składają te telefony za wypłatę 65euro/miesięcznie.

PS. O czym ja gadam....  Unia, OINZ, NATO i reszta z U-ŁE-SEJ na czele to juz dawno mit i kit.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Swoją drogą, a propos tego, co napisał @MSki. Play.pl (dlatego, że wiem, że mają 5G), oferta bez abonamentu:
- Realme X50, 6,57", 128GB, bateria 4200 mAh - cena 1199 pln (z abonamentem 1 pln + 115 pln/24 mies)
- Xiaomi Mi 10T lite 5G, 6,67", 64GB, bateria 4820 mAh - cena 1349 pln
Fakt, za 500 pln nie dostanie się :)
Z abonamentem taniej jednorazowo, ale suma wyjdzie wyższa. Reszty nie chce mi się sprawdzać.

manet

Pav, ten Xiaomi Mi10 jest w promo w Euro włąśnie za 1169zł, był też w Media w piątek za 1099.
Już po mału trafiają się jakieś dziwne promocje ale trzeba mieć na uwadze (bardzo mocno mieć) że w Polsce 5G nierówne innym 5G.
Właśnie zaczął się wysyp lamenciarzy na forach że te tanie terminale nie obsługują konkretnych pasm 5G u różnych opertorów.
To nic innego jak MYK z modemami dla LTE 1800/900 gdy wszyscy hulali na 2600/800 pełną parą.
Ważne jest aby zapoznać się na jakich częstotliwościach i w jakich rejonach kraju operator nadaje te swoje 5G a potem pod pasma szukać telefonu.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

MSki

#9
@manet - wejdź na alleeee i sprawdź ceny Realme, a na pewno znajdziesz taki z 5G, za który nie zapłacisz tyle, że później będziesz musiał jeść chleb ze smalcem.
Syn, co prawda, związał się umową z jednym z operatorów (Plus) i oglądałem ten smartfon z 5G ..no co? telefon, jak telefon.
Nie przemawia do mnie "hasełko reklamowe", jakim wszyscy ulegają ..bo szybciej, a co to znaczy szybciej, co szybciej film, lub grę piracką ściągniesz ? Co z ego, że Ty będziesz miał 5G, jak odbiorca Twoich wiadomości w dalszym ciągu będzie na 4G.
Więc przestań ślepić oczy tym 5G, bo to jest żenujące.

manet

#10
Żenujące to jest upośledzone myślenie typu ja mam 4G to inni też muszą mieć, tymczasem u innych zwinęli 4G i postawili tylko 5G, zatem bez wyjścia zostali. U mnie na antenie zewnętrznej w bardzo dużym mieście mam już zero kreseczek tego całego LTE, tymczasem zauważyłem że 5G hula na max zasięgu. Tu nie chodzi o szybki download czy upload tylko o formę być albo nie być, zatrybił? Poczytaj o PLAY i ich postępowaniu, zdjęli nadajnii 4G gdzie tylko się dało, nie ma już, rozumiesz? Masz do wyboru szczątki z okolicznych rejonów lub HSPA+ lub... właśnie 5G. Jeśli jeszcze u Ciebie nadajników nie pozdejmowali to nie martw się, to tylko kwestia czasu. Sądzisz że operatorzy (biedni bidulińscy) będą czekać w nieskończoność aż raczysz przeskoczyć z 4G na 5G?  heheh
Rok temu miałem w LTE2600 full zasięg i downloady za dnia po 120Mbps jeszcze. U kumpla na Oksywiu jeszcze przed świętami był full w LTE1800 a teraz jest zero. PLAYa kupił jakiś nowy francuzik, nowy właściciel buduje 4G od podstaw w krajach 3world i zwija nadajniki gdzie się da. W zamian stawiają tylko 5G, monosystemówki a nie jak Orange (w Orange stawiają komplet czyli pełne 5G + pełne 4G i wszystko co wstecz było). Play postawił tylko na 5G i raczej straci na tym sporą klientelę. Nie razi ich to jednak, ograbią stacje bazowe, sprzęt, trochę pozarabiają, w pseudo 5G poinwestują i sieć znowu będzie na sprzedaż. Wtedy kupi ją Vodafone, zarobi trochu grosza na sprzedaży Polkomtelowi a ten ostatni zacznie podwójne rypanko w mediach że to ON teraz LIDER 5G.
Proste...

Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

MSki

Tak, tak, zatrybił, problem tylko w tym, że chyba masz jednak słabe rozeznanie, a nawet w pewnych kwestiach zaczynasz konfabulować.
"- nabyć smartfon z 5G nie od operatora i nie na raty graniczy z cudem" - bzdura,
"- że w Polsce 5G nierówne innym 5G.
Właśnie zaczął się wysyp lamenciarzy na forach że te tanie terminale nie obsługują konkretnych pasm 5G u różnych opertorów.
To nic innego jak MYK z modemami dla LTE 1800/900 gdy wszyscy hulali na 2600/800 pełną parą.
" - i po co to perdolamento, skoro jest jak jest, a 4G jeszcze długo będzie u nas funkcjonować.
Co więcej, do niedawna (3 miesiące wstecz) używałem Blackberry 9900 Bold, który to fonek nie ma LTS, a jedynie Standard GSM 850 900 1800 1900, oraz Standard UMTS 900 1700 2100. Przekładam do niego kartę SIM i nie uwierzysz ...dalej rozmawiam i to z jakością rozmów nieporównywalnie lepszą niż nowe fonki ...dziwne co ?  I mam ten telefon jako zapasowy, bo te nowe od samego patrzenia potrafią się porysować.

Dużo piszesz o pieniądzach i cenach nowych fonków i chyba to Cię najbardziej boli.

LinGruby

zanim u nas zacznie działać 5G w 100%, to prędzej mój prawie roczny iPhone 11 przestanie dostawać aktualizacje czyli jakieś 4 lata jeszcze...

wystarczy zobaczyć na mapie jak w tyle jesteśmy za resztą EU:

https://www.speedtest.net/pl/ookla-5g-map

kolejne rzecz to częstotliwości które mają być przyznane ale jeszcze nie są:

https://www.gov.pl/web/5g/czestotliwosci

a na stronie póki co cisza...

acz jest światełko w tunelu:

https://bip.uke.gov.pl/przetargi-aukcje-i-konkursy/aukcja-na-4-rezerwacje-czestotliwosci-z-pasma-3-6-ghz,3.html

CytatOkreślone w ramach aukcji zobowiązania pokryciowe, stosownie do pojemnościowego charakteru zakresu 3480-3800 MHz, dają impuls do realizacji celów stawianych przez Komisję Europejską, tj.:
• komercyjnego uruchomienia sieci 5G w co najmniej jednym dużym mieście na koniec 2020 r.,
• zapewnienia dostępu do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich na koniec roku 2025.

więc dużo czasu zanim 5G będzie działać na 100%

( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

manet

Ciągle pomijacie fakt, iż u mnie 4G zniknęło. Wczoraj postawiłem na dachu antenę kierunkową aby zodbyć to, co mam:



Nie mam wyjścia i z informacji od Play wynika, że sieć została rozbudowana o 5G w miejsce 4G, tyle mi w salonie po weryfikacjach sytuacji powiedzieli.
Powiedzieli wprost że zastępują 4G siecią 5G w całości i że w wielu miejscach nie będzie już 4G bo PLAY planuje być 100% 5G w czasie najbliższych lat 2.

Nie ma też odpowiedzi na pytanie, z jakimi cześtotliwościami nabywać telefon, aby go nie wymieniać za rok czy dwa.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov


Zobacz najnowsze wiadomości na forum