Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

wygaszacz ekranu przestał działć

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 17, 2021, 03:33:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Mam Asusa z systemem Anarchy
Po którejś aktualizacji przestał mi działac wygaszacz ekranu. Nie pomagają zmiany ustawień.
Myślę, że powinienem mu ręcznie usunąc poprzednie ustawienia, aby wprowadzić od nowa ustawienia, ale nie wiem, gdzie mógłbym znaleźć elementy poprzednich ustawień.
Proszę o pomoc

pavbaranov


robson75

Nie używam wygaszacza ekranu na swoim xfce, bo zapewne Ty też używasz xfce.
Jeżeli chcesz wiedzieć gdzie siedzi plik z zapisanymi ustawieniami to jest to
/home/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml
Ale nie liczyłbym na to że po usunięciu konfiguracji xfce4-screensaver problem zniknie, po prostu te nowe xfce4 jest zbyt nowe aby wszystko działało idealnie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

@pavbaranov
NIe bardzo wiem, co wpisać aby go uruchomić z konsoli, lub z mc. Gdy go wywołuję z /menu/ ustawienia, to on ma wszystko tak jak potrzeba, ale nie wykonuje tego co ma ustawione.

@robson75
Tak mam xfce. Też myśłałem żeby sobie ten wygaszacz odpuścic, ale czasem na dłużej odchodzę i ekran stoi na jednym obrazie.
Dzięki za ścieżkę.  Ostatnie zdanie mnie szczeże zdumiało. Czyli co radzisz? - nie dłubać i zaczekać aż "dojrzeje"?

Dzięki


Piejanto

@robson75

Zajrzałem tam do tego wygaszacza. Faktycznie, boję się dłubać. Ostatnia zmiana displays.xml była 10 stycznia 2021 czyli tydzień temu.
Poczekam, bo to nie wygląda jakby coś się miało uzupełnić po wyrzuceniu. tego displays.xml

Dzięki

pavbaranov

#5
Zdaje się, że w Xfce problem należy zacząć od:
ps -ef | grep -E 'screen|lock'
i
xfconf-query -c xfce4-power-manager -lv

Cytat: Piejanto
NIe bardzo wiem, co wpisać aby go uruchomić z konsoli, lub z mc. Gdy go wywołuję z /menu/ ustawienia, to on ma wszystko tak jak potrzeba, ale nie wykonuje tego co ma ustawione.
Nie tyle chodziło mi o wywołanie z konsoli, co z ustawień, bowiem najczęściej (nie wiem jak to jest w xfce) jest możliwość podglądu wybranego wygaszacza; w niektórych można dodać skrót do wywoływania wygaszacza - o to mi chodziło.

Czy sprawdzałeś, czy wygaszacz działa (domyślny!) na nowo utworzonym użytkowniku?

robson75

Cytat: Piejanto w Styczeń 17, 2021, 10:27:59 PM
Zajrzałem tam do tego wygaszacza. Faktycznie, boję się dłubać. Ostatnia zmiana displays.xml była 10 stycznia 2021 czyli tydzień temu.
Poczekam, bo to nie wygląda jakby coś się miało uzupełnić po wyrzuceniu. tego displays.xml
Janek, display.xml nie ma tu nic do rzeczy, powinieneś się zainteresować plikiem
/home/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-screensaver.xml
Na początek bym go usunął, i tym samym przywrócił do ustawień domyślnych. A jeżeli to nic nie da, to nie pozostaje Ci nic innego jak poczekać na nową wersje xfce4-screensaver.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

@pavbaranow
Jak robię podgląd w ustawieniach, to wszystko działa jak trzeba. Zarówno w wersji na podglądzie małym, jak w wersji pełnoekranowej. Po czym kończę ustawienia  i nie ma rezultatu.

robzson75
Dobra, Jutro tam zajrzę, ale mam pietra, bo to wszystko jest na czerwono. Zrobie edycje pod MC (znaczy f3 i potem f4) ale wiele sobie po tym nie obiecuję. Dam znać, co tam znalazłem i czegoi nie zrobiłem.
Teraz powalczę jeszcze z użyciem porad @pavbaranova i wyniki zapiszę.

Do jutra.

pavbaranov

Pozostaje pytanie: nowy użytkownik i od tego zacznijmy.

robson75

Cytat: pavbaranov w Styczeń 18, 2021, 10:14:41 PM
Pozostaje pytanie: nowy użytkownik i od tego zacznijmy.
Pawle, tu nie o to chodzi że u Janka w systemie jest coś sknocone, tylko to jest wina devów xfce którzy to za szybko wypuszczają co niektóre paczki. Dajmy na to taki xfce4-power-manager, rzyga błędami jak to widać w .xsession-errors
** (xfce4-power-manager:652): WARNING **: 16:37:37.371: Failed to get name owner: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.NameHasNoOwner: Could not get owner of name 'org.xfce.PowerManager': no such name

(xfce4-power-manager:652): libnotify-WARNING **: 16:37:38.543: Failed to connect to proxy

(xfce4-power-manager:652): GLib-GObject-WARNING **: 16:37:38.550: ../glib/gobject/gsignal.c:2613: signal 'Changed' is invalid for instance '0x55ff53d33480' of type 'GDBusProxy'

(xfce4-power-manager:652): xfce4-power-manager-WARNING **: 16:37:38.563: could not map keysym 1008ffa8 to keycode

** (xfce4-power-manager:652): WARNING **: 16:37:38.566: No outputs have backlight property

(xfce4-power-manager:652): xfce4-power-manager-WARNING **: 16:37:38.731: Failed to get keyboard max brightness level : GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: Brak interfejsu ,,org.freedesktop.UPower.KbdBacklight" w obiekcie w ścieżce /org/freedesktop/UPower/KbdBacklight

zresztą zgłosiłem buga
https://bugs.archlinux.org/task/69091?project=1&string=xfce4-power-manager
czy inny przykład np. z xfce4-panel który ma też sporo błędów.
Ja np. jadę na xfce4-panel-compiz w wersji 4.14 którego nie można skompilować do wersji 4.16
tu masz wyjaśnione dlaczego
https://aur.archlinux.org/packages/xfce4-panel-compiz/#comment-782701

Tak wiec ogólnie najnowsza wersja xfce4 działa bardzo dobrze, tylko co niektóre aplikacje należałoby lepiej dopracować przed wypuszczeniem ich w świat.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

@pavbaranov
@robson75


Jest tak:

wszedłem w

/home/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-screensaver.xml

i sprawdziłem wpisy. Oczywiście większości nie rozumiem, ale zauważyłem ustawienia czasowe wygaszacza.

Następnie uruchomiłem na innym ekranie okno Ustawienia Wygaszacza i zmieniłem parametr określający czas uruchomienia z 5 min. na 3 min. i znów sprawdziłem jak jest w
[xfce4-screensaver.xml]
Zmiana została zapisana. To znaczy że okno Ustawień działa chyba prawidłowo i współpracuje z zapisami konfigurującymi ale... nie przekazuje systemowi do realizacji.

Zauważyłem też że na belce mam, od tamtej aktualizacji, ikonę z której mogę sterować  jasnością ekranu i menadżer zasilania i jest tam również w tym menadżerze zasilania [Zasilanie akumulatorowe] i [Zasilanie sieciowe] a tam również [zarządzanie zasilaniem]. Było wyłączone.
Włączyłem, bo tam też był suwak ustawienia czasu, ale nic to nie zmieniło.
Ten Menedżer, to jest kolejne niedobne rozwiązanie, gdyż dotychczas jasnością ekranu sterowałem za pomocą specjalnych klawiszy z klawiatury. Teraz te klawisze nie działają i mogę jedynie myszą przesuwać suwak w Menedźerze umieszczonym na belce. Sprawdziłem układ klawiatury i jest tak jak było [Laptop Asus ], a jednak system nie respektuje tego ustawienia, chociaż przed aktualizacją wszystko działało jak trzeba

***********************
jeśli chodzi o
ps -ef | grep -E 'screen|lock'

Wpisałem polecenie jako su
otrzymuję następujący komunikat i nie wiem jakie opcje powinienem zastosować

                                  ps -ef | grep -E 'screen|lock'
błąd: konflikt opcji formatu

Składnia:
ps [opcje]

Polecenie 'ps --pomoc <prosta|lista|format|wątki|inne|całość>'
       lub 'ps --pomoc <p|l|f|w|i|c>'
wypisze dodatkowy tekst pomocy.

Więcej szczegółów w ps(1).

i

xfconf-query -c xfce4-power-manager -lv
otrzymuję komunikat:

xfconf-query -c xfce4-power-manager -lv 
Nie udało się zainicjować libxfconf: Połączenie jest zamknięte.




pavbaranov

Pierwsza z komend zarówno po su, jak i po sudo daje prawidłową odpowiedź. Komunikat uzyskany przez Ciebie udało mi się uzyskać tylko na prawach użytkownika.

robson75

U mnie jest tak
ps -ef | grep -E 'screen|lock'
root          72       2  0 18:06 ?        00:00:00 [kblockd]
robson      1608    1550  0 18:09 pts/0    00:00:00 grep -E screen|lock
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

#13
Na czas kiedy nie naprawią xfce4-power-manager ja zrobiłem takie coś
pobrałem PKGBUILD
pak -G xfce4-power-manager
pobrałem źródła xfce4-power-manager z poprzedniej dobrze działającej wersji, następnie rozpakowałem i zmieniłem nazwę na xfce4-power-manager-4.16.0. Potem znowu go spakowałem i w source wskazałem jako plik tar.gz.
I po zbudowaniu mam tak
xfconf-query -c xfce4-power-manager -lv
/xfce4-power-manager/blank-on-ac                    60
/xfce4-power-manager/dpms-enabled                   true
/xfce4-power-manager/dpms-on-ac-off                 60
/xfce4-power-manager/dpms-on-ac-sleep               60
/xfce4-power-manager/hibernate-button-action        2
/xfce4-power-manager/lock-screen-suspend-hibernate  false
/xfce4-power-manager/power-button-action            4
/xfce4-power-manager/sleep-button-action            1


Wiem, wiem ze tak nie należy robić, lub po prostu zrobić downgrade, ale cóż...
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

robson75

Dzięki. Wszystko sobie skopiowałem i zapisałem. Na razie poczekam, bo może sami to naprawią (czyt. - drefię)
Jeśli dłuższy czas nie naprawią, to zrobię jak radzisz. Chyba jednak dam radę, no, ale się boję.

Na klawiatury wrzucę odrębny temat, bo też po aktualizacji jest zmiana.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum