Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Utworzenie pliku SWAP na oddzielnym dysku

Zaczęty przez Kano, Styczeń 16, 2021, 05:43:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Zatem na razie pozostawmy jak jest. Jeśli coś będzie niezbyt działać, to się pochylimy. Nie zamykaj tematu.

Kano

Nie działa. Nadal zawiesza się kiedy zaczyna brakować ram-u. Zanim się zawiesił zamontowałem dysk, więc system miał dostęp do pliku. Czytałem, że po swapon -s system powinien zwrócić informacje na temat pliku swap, ale u mnie nic nie zwraca.

pavbaranov

Ok, postąpmy inaczej (do prawidłowego stworzenia swapfile na HDD wrócimy wieczorem, bo teraz nie mam czasu) - załóż mu normalny swapfile na SDD i sprawdź, czy również się zawiesza. Całkiem możliwe, że to zawieszanie nie ma nic wspólnego z zapełnianiem się RAM (swoją drogą, to sprawdziłeś co Ci go zapełnia?, może jakaś apka, bądź sam Cinnamon, bądź Gtk ma jakiś wyciek pamięci; masz Mint 19.3, nie wiem, na jakim Gtk jest to oparte, ale swego czasu, któraś biblioteka Gtk puchła niemiłosiernie). I fakt, że wrzucenie swapfile na HDD raczej nie spowoduje, by zawieszanie się ustawało (komputer jak zrzuci coś na HDD do swapfile i następnie będzie tego potrzebować, to dużo się naczekasz, by to ponownie pociągnął; przestoje będą).

manet

U mnie na te chwilę (sprzęt testowy z Mint 18.1 Xfce x64) przy Firefoxie 68esr i odtartych 27 kartach + muza w tle z odtwarzacza + włączony Libre (Excel) ramu zniknęło 2,37GB, tyle użycia pokazuje system z całością. SWAP nie mam (a ta maszyna ma 8GB RAM), całość postawiona na leciwym już ssd działającym w sata2.
PS. Właśnie włączyłem też Virtualboxa a w nim linuxa Garuda (dla mszyny przypisano 4GB RAM), mint mi pokazuje użycie 3,38GB teraz (sam Garuda gdy patrzę w htop'a pokazuje zjedzone 820MB).
Sam Mint 18.1 bez Firefoxa (odpalony sam system) bierze u mnie około 750>850MB RAM.

Powyższe zapodałem dla przykładu, aby kolega poszukał u siebie co mu zjada ten ram tak szybko.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

Kano

#19
Już wcześniej pisałem, że miałem ten plik na SSD i komputer przestał się zawieszać, usunąłem go i problem wrócił. Ale żeby nie było wątpliwości założyłem go jeszcze raz z pomocą tego poradnika:
https://404.g-net.pl/2017/06/swap-ktory-zamieszkal-pliku/
Wszystkie komendy skopiowałem tak jak są. Jedynie "count" zmieniłem na 6 144 żeby wyszło 6 GB. Odpaliłem ok. 10 filmów w necie naraz (wg htopa ram zjadają głównie procesy firefoxa) i działa. Na htop widać jak swap się uaktywnia. Co do HDD, to chcę trochę poeksperymentować i zobaczyć jak to będzie wtedy działać. Jeśli będzie to naprawdę uciążliwe, to kupię nowy SSD, ale na razie jeszcze nie udało nam się uaktywnić tego swapa na oddzielnym dysku, więc na razie chciałbym abyśmy się na tym skupili.

p.s. Manet, nie znam się zbytnio, ale może Cinnamon jest tak zasobożerny. Ten swap ma być tylko takim "zaworem bezpieczeństwa", żeby komp się nie zawiesił. Jeśli zobaczę gwałtowny spadek wydajności wtedy będę wiedział, że komp trzeba odciążyć.

manet

A musi być Cinnamon? Ja od lat użytkuję tylko Xfce i przyznaję, że jest bardzo mało zasobożerne. Te Cinnamony i Plazmy u mnie zawsze miały jakieś bolączki, przycinanie menu, opóźnianie i tak dalej. Dziwiło mnie to bo jeśli HD5500 dla Plazmy czy Cinnamona to za mało... ...
Jakiej wielkości masz ten główny SSD?
Nie znajdzie się tam 6GB dla swapfile?
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

Kano

Szczerze mówiąc przyzwyczaiłem się już do Cinnamona i na razie nie chce mi się go zmieniać. Mój SSD ma 250 GB, miejsca jest pod dostatkiem, ale czytałem, że częste korzystanie ze swapa na SSD bardzo skraca jego żywotność. A dysk HDD został mi po zepsutym laptopie i nie mam co z nim zrobić, więc chociaż na to mógłby się przydać.

pavbaranov

Dobra, @manet ma zwykle - jak widać - tendencje do wrzucania różnych twierdzeń mało związanych z tematem. Jeśli mógłbym prosić zatem o potwierdzenie pewnego podsumowania:
1. swapfile na SSD - nie ma zacięć,
2. swapfile na HDD - nie udało się nam założyć.
I teraz 2 szybkie pytania:
1. Czy rozważyłbyś założenie partycji (!) SWAP na HDD; poszłoby chyba szybciej.
2. Czy sprawdzałeś ewentualne wycieki pamięci? Co powoduje żarcie Ci RAM > 3GB?
I znów - na mnie możesz liczyć pewnie albo bardzo późno w nocy (jeśli nie padnę), albo dopiero jutro lub we czwartek w podwieczornych godzinach. Zaraz muszę wrócić do roboty, a już ledwie widzę, co piszę.

Kano

Cytat: pavbaranovJeśli mógłbym prosić zatem o potwierdzenie pewnego podsumowania:
1. swapfile na SSD - nie ma zacięć,
2. swapfile na HDD - nie udało się nam założyć.
I teraz 2 szybkie pytania:
1. Czy rozważyłbyś założenie partycji (!) SWAP na HDD; poszłoby chyba szybciej.
2. Czy sprawdzałeś ewentualne wycieki pamięci? Co powoduje żarcie Ci RAM > 3GB?

1. Tak
2. Tak

1. Tak
2. Jak mogę to sprawdzić?

pavbaranov

Dzisiaj podam Ci jak zrobić SWAP partycję.
Sprawdzenie - może przez htop, może masz jakiś monitor w Cinnamon (nie pamiętam).

Kano

Niżej wrzucam screena z htopa zaraz po włączeniu komputera.
https://ibb.co/drvmxJd

Kano

Ok. Udało mi się rozwiązać problem z pomocą użytkowników innego forum. Jakby ktoś był ciekawy to daję link i zamykam temat.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3771107.html

Zobacz najnowsze wiadomości na forum