Dystrybucje Linux > Mint, Mint LMDE

Utworzenie pliku SWAP na oddzielnym dysku

(1/6) > >>

Kano:
Witam. Mój system to Linux Mint 19.3 Cinnamon. Jestem posiadaczem dość wiekowego komputera o 3 GB pamięci RAM. Ponieważ często dochodzi do zawieszania systemu postanowiłem utworzyć plik SWAP. Jednak chcę go utworzyć na oddzielnym dysku HDD, ponieważ czytałem, że korzystanie z tego pliku na dysku SSD (na którym mam zainstalowany system) znacznie skraca jego żywotność. No i tu zaczyna się problem, bo nigdzie w internecie nie znalazłem poradnika jak to zrobić. Jak wskazać miejsce utworzenia tego pliku i jak sprawić żeby ten dysk automatycznie był montowany przy starcie systemu, żeby nie było żadnego problemu z dostępnością tego pliku?

pavbaranov:
Ten dysk włączony na stałe? Zainteresuj się fstab. Przykładowy wpis (u mnie) wygląda tak:

--- Kod: ---# /dev/sda3
UUID=79405e69-bda4-41e1-8f37-434dbfb4137b       none            swap            defaults,pri=-2      0 0
--- Koniec kodu ---
Oczywiście za UUID możesz podać /dev/itp.
Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne, to napisz.

Kano:
Dysk jest włączony na stałe przez złącze SATA. Poczytałem trochę o fstab jednak nie jestem pewien jak ten wpis będzie wyglądał u mnie. W Gparted znalazłem już jego UUID i nazwę partycji, ale co do reszty parametrów nie jestem pewien.
Poza tym mam też pytanie o samo utworzenie pliku SWAP. Znalazłem w internecie taki poradnik:

--- Kod ---https://404.g-net.pl/2017/06/swap-ktory-zamieszkal-pliku/
--- Koniec kodu ---

Jednak byłbym wdzięczny gdybyś napisał mi co zmienić w linii:

--- Kod: ---sudo dd if=/dev/zero of=/extraswap bs=1M count=1024

--- Koniec kodu ---
żeby utworzyć plik o wielkości 2 GB i na tym oddzielnym dysku.

pavbaranov:
Geezaa... czytaj człowieku, co do ciebie piszą (to do mnie, a nie do Ciebie :)). Ty chcesz utworzyć tzw. swapfile, czy partycję SWAP na tym dysku, czy jest Ci to obojętne? Zakładam, jak w tytule. Najprościej będzie Ci chyba sięgnąć po skrypt fallocate (winien być w util-linux), jeśli masz, to:

--- Kod: ---# fallocate --length 2GiB /ścieżka/do/HDD/swapfile
chmod 600 /ścieżka/do/HDD/swapfile
mkswap /ścieżka/do/HDD/swapfile
swapon /ścieżka/do/HDD/swapfile
--- Koniec kodu ---
Teraz w jakimś edytorze (np. nano) otwierasz plik /etc/fstab z uprawnieniami root i wpisujesz:

--- Kod: ---/ścieżka/do/HDD/swapfile swap swap defaults 0 0
--- Koniec kodu ---
W fstab możesz też użyć UUID.

Dla RAM=3GB zacząłbym od 6GB swapfile i sprawdził jak się zachowuje. Generalna zasada jest bowiem taka, że <4GB RAM wielkość SWAP winna wynosić powiedzmy 2x RAM.

PS1: Zawieszenie komputera może, ale nie musi być spowodowane zapełnieniem się RAMu.
PS2: Samouczek znaleziony w sieci:
--- Kod ---https://newsblog.pl/jak-utworzyc-plik-wymiany-w-systemie-linux/
--- Koniec kodu ---

PS3: Istnieje jeszcze narzędzie systemd-swap - zainteresuj się.
PS4: Głowy nie daję, że swapfile jednak winien być na partycji głównej (choć byłoby to dziwne; nigdy nie próbowałem tworzyć go gdzieś indziej)

Kano:
Odnośnie "systemd-swap" nie znalazłem nic, co byłbym w stanie zrozumieć, więc raczej skorzystam z tego skryptu, który podałeś. Tylko byłbym wdzięczny gdybyś sprawdził czy podstawiam poprawne wartości do twojego schematu. W tym celu zrobiłem screenshota z gparted tego dysku:

--- Kod ---https://ibb.co/72npz6K
--- Koniec kodu ---

A więc myślę, że skrypt będzie wyglądać tak:

--- Kod: ---# fallocate --length 6GiB /dev/sdb1/swapfile
chmod 600 /dev/sdb1/swapfile
mkswap /dev/sdb1/swapfile
swapon /dev/sdb1/swapfile

--- Koniec kodu ---
A wpis w fstab:

--- Kod: ---UUID=07080792-2fd4-4de6-9d79-a51372dbe055 swap swap defaults 0 0
--- Koniec kodu ---
Czy tak to powinno wyglądać?

Jeśli chodzi o przyczynę zawieszania, to jednak kwestia RAM-u, bo już wcześniej utworzyłem plik swap na dysku głównym i wtedy ten problem ustąpił.

p.s. Wybrałem swapfile zamiast partycji dlatego, że wg opinii w internecie jest łatwiejszy obsłudze i bardziej wydajny niż partycja.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej