Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziwne przełączanie się rozdzielczości podczas startu systemu

Zaczęty przez manet, Styczeń 05, 2021, 05:18:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Chodzi Ci o to: https://consumer.huawei.com/en/routers/e3372/? Jak rozumiem, w Garuda działa, a zatem problemu nie ma. Jeśli jest - załóż wątek.

PS: No to chłopaki w Garuda dały czadu, skoro jest na "jajku 6.0", skoro takowego jeszcze nie ma :) W Archu (Garuda) masz do wyboru w repozytoriach następujące kernele:
- "zwykły" (czyli linux), który zasadniczo jest ostatnim dostępnym kernelem z linii stable (zob.: https://www.kernel.org/)
- linux-zen - kernel do "typowego, domowego" użytku, który ma nałożone pewne patche (mniejsza o to jakie w tym miejscu), które powodują zwykle lepsze, wydajniejsze działanie typowego desktopu; wersja taka sama jw.
- linux-hardened - specjalnie "utwardzony" kernel, który oferuje dodatkowe zabezpieczenia, jednakże kosztem nieco mniejszej wydajności - zwykle ostatni z linii stable, dla którego patche hardened zostały wydane stąd niekoniecznie linux-hardened będzie tej samej wersji co "zwykły",
- linux-lts - ostatni (czyt. najnowszy) z tzw. longterm ze strony podanej wyżej; obecnie będzie to 5.4.89, ale gdy pojawi się 5.11 jako stable, to obecna wersja 5.10.x przejdzie do LTS (bo jest taką określona: https://www.kernel.org/category/releases.html). Innymi słowy obecnie mamy sytuację taką, że "zwykły" kernel jest jednocześnie LTS - wówczas w Archu niejako są 2 kernele LTS - obecny stanowiący również linię "stable" i ostatni LTS przed nim.

manet

Zaraz poszukam 6.0, kilka razy już widziałem, nawet nie wiem czy nie w Archu.

PS. ZEN się rozsypał, nie instaluje Gruba pomimo dobrej konfiguracji ( 500MB FAT32 flaga BOOT ESP). Niby pobiera gruba, niby wszystko robi a po restarcie FATAL BOOT MEDIA FAIL...
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Cytat: manet w Styczeń 15, 2021, 08:21:28 AM
PS. ZEN się rozsypał, nie instaluje Gruba pomimo dobrej konfiguracji ( 500MB FAT32 flaga BOOT ESP). Niby pobiera gruba, niby wszystko robi a po restarcie FATAL BOOT MEDIA FAIL...
Nie bardzo wiem, o czym mówisz. "ZEN" oznacza tu zen-installer, czy linux-zen. Tylko pierwszy z nich (będący instalatorem Archa) może "pobrać" i instalować GRUB. Drugi jest po prostu kernelem. Nota bene mam go również zainstalowany.

robson75

Cytat: manet w Styczeń 15, 2021, 08:21:28 AM
Niby pobiera gruba, niby wszystko robi a po restarcie FATAL BOOT MEDIA FAIL...
Chłopie, nie wiem jaką dystrybucją próbujesz zainstalować Arch-a, ale najwidoczniej coś źle robisz. Jeżeli na tym kompie ma być tylko Arch to zainstaluj go przy pomocy anarchyinstaller, i zdaj się na automatyczne podzielenie partycji, a anarchy sam utworzy boot/efi.
Jeżeli chodzi o połączenie z netem to ja zaraz po instalacji instaluje paczkę usb_modeswitch.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

manet

Właśnie chodzi o ZEN Installer, wszystko zrobiłem tak jak trzeba, muszę ręcznie dzielić partycje bo mam inne systemy i FAT32 windowsowa już istnieje.
Zrobiłem klasycznie jak w Manjaro, Ubuntu, Mint i innych czyli nie dotykałem partycji FAT32 (500MB) tylko podpiąłem do niej ESF /EFI BOOT. Nic więcej, dodatkowo stworzyłem partycję EXT4 pod Archa i wszystko było ok. Instalator zapytał gdzie wepchnąć Gruba... i tu chyba popełniłem błąd. Zapytał o /sda1 oraz /sda2 i /sda3.  Pierwsza to FAT32, druga to NTFS a trzecia EXT4.
Gdzie ten Grub ma siedzieć? Na Ext4 czy FAT32?  Ja podpiąłem do FAT32  a roota dałem na Ext4. System zaczął sie instalowac i po restarcie BOOT FAILURE, NO MEDIA BOOT DISK...
tyle że nawet Grub Rescue Mode nie ma więc nie zainstalował Gruba.  A może gdy instalator pyta która partycja /sdX ma być dla programu rozruchowego to mam wybrać Ext4?
No niby na działającym systemie cały Grub siedzi w root czyli na Ext4.
Zaraz pobawię się raz jeszcze.
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Zatem raz jeszcze za Robertem: anarchy i będzie ok. Zen-installer jest chyba już nierozwijany od jakiegoś czasu. Inne opcje masz w poprzednich moich wpisach. Z mojego doświadczenia - anarchy jest super rozwiązaniem.

robson75

Cytat: pavbaranov w Styczeń 15, 2021, 09:20:02 PM
Z mojego doświadczenia - anarchy jest super rozwiązaniem.
Z mojego doświadczenia anarchy też wypada najlepiej. W sumie u siebie na kompie instalowałem go ze 4 razy, i za każdym razem wszystko było ok. No i najważniejsze, anarchy nie instaluje zbytecznych śmieci, (no może poza gnome-packagekit) ale zawsze można go wywalić.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum