Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki rozmiar partycji var

Zaczęty przez microsofter, Styczeń 05, 2021, 03:47:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Jaki macie rozmiar partycji var i jakie jej zapełnienie? Właśnie wysłuchałem webinaru, gdzie prowadzący odradzał trzymanie logów na partycji /, aby nie zapełnić jej. Wkrótce zmieniam Windows na Unix, planowałem założyć /, swap i home, a tu nagle taka porada.

Prowadzący unikał odpowiedzi, jaki zaleca var dla desktopa, ale w końcu wspomniał coś o 2 GB. Dobrze mówił, że aż 2 GB? kto by czytał tyle logów? Te 2 GB na var będzie praktycznie zmarnowane (dla danych), więc już wolałbym założyć / o 2 GB większą. Zawsze większe / może przydać się w przyszłości, lecz wykładowca stanowczo odradzał logi na /.

Dla porównania, w Windows logi idą na C:. Każdy ma określony rozmiar, później najstarsze wpisy kasują się. Nigdy nie ma z tym problemów. Czy systemy unixowe nie potrafią podobnie pilnować rozmiarów logów?

Pomyślałem o przekierowaniu logów na home. Tutaj, ewentualne zapełnienie, nie rozłoży OS. Ale chyba taka konfiguracja uniemożliwi odmontowanie home, np. w celu fsck?

Dodam, że mam akurat, w wirtualce, postawiony przedwczoraj OpenServer 6, gdzie /var zajmuje tylko 35 MB:
du -s -k /var
35802   /var
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

rzax666

bez sęsu poza home niema sensu robic innych partycji ...   partycja swap?? co ty w 19 wieku jestes??

rzax666

sry za ten wpis heheh  ale "Czy systemy unixowe nie potrafią podobnie pilnować rozmiarów logów?" 
potrafia  logi sa ustawione na max 10% dysq albo 4gb ... 
ps mozna tez se ustawic co ile ma sprzatac logi ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum