Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ograniczenie prędkości dla danego IP.

Zaczęty przez Xanshara, Styczeń 03, 2021, 12:35:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Xanshara

Witam, posiadam serwer z systemem Ubuntu.
Na serwerze posiadam dwie karty sieciowe (dokładniej 4 ale skupiamy sie na dwoch).
Jedna to WAN, druga LAN.
Sieć Lan 10.0.0.0/255 gdzie brama to 10.0.0.1

Teraz chciałbym np. za pomocą IPtables ograniczyć prędkość internetu na każde IP, np.

10.0.0.2 - 10mb/s downl / 5mb/s up
10.0.0.3 - 20.....
...
10.0.0.127 - 1mb/s downl / 512kb/s up

Oczywiście jeśli jest jakiś prostszy sposób niż poprzez iptables to nie będę marudzić, ważne aby to zadziałało.

Próbowałem Wondersharper ale tam mogę tylko i wyłącznie ograniczać prędkość na całą kartę sieciowa np eno3 zamiast na wybrane IP.

Próbowałem także poprzez LMS'a ale wydaje mi się, że nie działa tam ograniczenie, albo coś źle ustawiłem, ew. potrzeba jakiś skryptów/modułów.

gosc

Przez długi czas używałem z powodzeniem programu niceshaper https://github.com/jedwabny/niceshaper i dawało to radę tak do około 50 maszyn.
Projekt już chyba martwy, ale sam program powinien chyba wciąż działać.
Obecnie już chyba mało kto się bawi w takie limitowanie łącza bo są gotowe produkty takie jak Mikrotik, OpenWRT, DD-WRT itd.



Zobacz najnowsze wiadomości na forum