Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

linux na Androidzie

Zaczęty przez Adam, Grudzień 20, 2020, 09:28:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Adam

witam!
nie wiem tak naprawdę gdzie pisać taki wątek..
Chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakiś poradnik krok po kroku jak zainstalować na androidzie dowolną dystrybucję ubuntu.
posiadam samsung dex przyzwyczaiłem się do myszki klawiatury na androidzie okienkowym świetna sprawa.
zastanawia mnie jak by chodził linux. wiem że trzeba odpalić wirtualny terminal działa ale jest pusty nazywa się Termux.
wiem że trzeba jakiś vnc viewer no i pobawić się żeby to połączyć i żeby działało. :D
zastanawia mnie jak będzie widzialny w systemie mój procesor co się na tym linuxie da zrobić no i wogóle jak to będzie chodzić.
Jak wiecie jak mniejwięcej to zrobić dajcie znać bardzo mnie to interesuje

pavbaranov

Linuksa nie instaluje się "na Androidzie", a na określonym sprzęcie (bo chyba nie chodzi Ci o zwirtualizowane postawienie go na jakiejś maszynie wirtualnej postawionej na Androidzie), a zatem potrzebujesz mieć odpowiedni ROM dla Twojego smartfonu. O ile czytam prawidłowo, Samsung Dex jest usługą: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/czym-jest-samsung-dex-i-jak-podlaczyc-go-do-urzadzenia/ i w zakresie samego smartfonu nie powoduje jakiegokolwiek "rozszerzenia" (zastąpienia CPU smartfonu innym itp.). Mając Samsung Dex masz najprawdopodobniej smartfon Samsunga pracujący na ARM. Jeśli tak, to potrzebować będziesz jakiegoś forka Ubuntu, który będzie przeznaczony dokładnie na ten model Samsunga, który masz. Jeśli takowego nie ma, to raczej będziesz musiał zapomnieć o Ubuntu na smartfonie, który masz, albowiem postawienie na nim niewłaściwego linuksa zwykle doprowadzi do uceglenia smartfona raz na zawsze.
Możesz sobie poczytać cokolwiek np. tu: https://postmarketos.org/ - może Ci się rozjaśni.

Fibogacci

#2
Cytat: Adam w Grudzień 20, 2020, 09:28:41 PM
witam!
nie wiem tak naprawdę gdzie pisać taki wątek..
Chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakiś poradnik krok po kroku jak zainstalować na androidzie dowolną dystrybucję ubuntu.
posiadam samsung dex przyzwyczaiłem się do myszki klawiatury na androidzie okienkowym świetna sprawa.
zastanawia mnie jak by chodził linux. wiem że trzeba odpalić wirtualny terminal działa ale jest pusty nazywa się Termux.
wiem że trzeba jakiś vnc viewer no i pobawić się żeby to połączyć i żeby działało. :D
zastanawia mnie jak będzie widzialny w systemie mój procesor co się na tym linuxie da zrobić no i wogóle jak to będzie chodzić.
Jak wiecie jak mniejwięcej to zrobić dajcie znać bardzo mnie to interesuje

Tu masz krok po kroku jak zainstalować Debiana (Moded OS) z aplikacji Andronix wykorzystując Termux.

https://www.youtube.com/watch?v=2BGED799M4I

Moded OS to są płatne wersje, przystosowane przez twórców aplikacji Andronix, m.in. dźwięk w zainstalowanym systemie jest odtwarzany na głośnikach telefonu (do wyboru jest Debian z Xfce, Ubuntu z Xfce, Ubuntu z KDE, Manjaro z Xfce). Także wygląd środowiska graficznego jest poprawiony - to znaczy wygląda lepiej niż domyślne, standardowe.

Normalnie jedna wersja kosztuje chyba ok. 9 złotych, chyba, że zakupisz wersję Premium aplikacji Andronix (chyba to kosztowało 15 zł), wtedy każda dystrybucja Moded OS kosztuje ok. 5 zł.

Dostępne są też bezpłatne wersje do wyboru Ubuntu, Kali Linux, Debian, Arch, Manjaro, Alpine, Fedora, Void - część z możliwością od razu zainstalowania środowiska (Xfce, Lxde, Lxqt), bez środowiska (czysty terminal) lub menedżery okien Awesome, Openbox, i3. Bezpłatne wersje nie odtwarzają dźwięku na telefonie (pewnie by trzeba samemu przy tym popracować i poustawiać) i środowiska są standardowe.

Nie pamiętam, czy testowałem w tym Debianie skrypt Kali Undercover, ale chyba tak - wtedy telefon będzie wyglądał jak z Windowsem 10 ;) (skrypt Kali Undercover uruchamia się w Xfce)

Ogólnie jeśli sprzęt byłby mocny, a ekran większy (np. tablet) oraz dostępna by była zewnętrzna klawiatura i/lub myszka, to myślę, że można całkiem spokojnie pracować jak na standardowym komputerze.

Dostęp do systemu ze środowiskiem graficznym można uzyskać np. przez RealVNC (zarówno na telefonie korzystasz z RealVNC jak i z zewnątrz możesz się łączyć np. z komputera/laptopa). W Termux uruchamiasz skrypt startujący daną dystrybucję (w trybie tekstowym), a później już w dystrybucji (nadal w trybie tekstowym) uruchamiasz serwer vnc (polecenia masz na filmie).

W Termux możesz też zainstalować pakiet openssh, uruchomić serwer poleceniem sshd i wtedy możesz też logować się zdalnie do Termux i zainstalowanego Linuksa przez ssh (np. w sieci lokalnej).

Jest też opcja (ale jeszcze tego nie testowałem i nie uruchamiałem, gdzieś czytałem) łączenia się z Termux z dowolnego miejsca (nie tylko w sieci lokalnej) przez Tor i Onion.

Właśnie w tej chwili od paru godzin sobie testuję instalację czystego Ubuntu (tylko w wersji terminalowej) 20.04. Instalacja wygląda podobnie jak w poradniku/filmie powyżej.

Sama wyjściowa wersja jest bardzo mała tego surowego Ubuntu (w porównaniu np. z Debianem Moded OS z Xfce, który zajmuje ok. 2,1 GB), ale trzeba wszystko doinstalowywać, nawet najprostsze rzeczy. Ale to akurat dobrze (poza tym taka instalacja czystego tekstowego Ubuntu to parędziesiąt sekund max, pełny Debian trwa dłużej, czas widać na filmie).

Korzystam ze starszej wersji Androida 6.

Przy okazji, polecam sam Termux, można w nim zrobić równie wiele rzeczy co w Linuksie (to jest w zasadzie emulator terminala i środowisko Linuksa z dostępem do różnych pakietów instalując przez pkg oraz apt). W wersji dla Androida 6 Termux jest już niewspierany, a być może w nowszych wersjach ma jeszcze więcej możliwości.

Przykładowo działa instalator Pythona3 pip tak więc wiele rzeczy można zrobić w Termux bez konieczności instalacji pełnego Linuksa.

W Termux możesz zainstalować np. mpv i youtube-dl (z pip3) i np. słuchać audio bezpośrednio z YouTube (czy też pobierać pliki z YouTube).

Niestety, nie da się wykonać w Termux podpięcia zdalnych dysków przez sshfs (nie obsługuje fusermount, to chyba kwestia Androida, przynajmniej w moim przypadku się nie da).

Natomiast można wykorzystać mc (midnight commander) i łączyć się z Termux z komputera (albo na odwrót) wykorzystując w mc Połączenie przez SFTP - i masz bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera na telefon (i z telefonu na komputer) albo szybkie i wygodne wyszukiwanie plików na telefonie korzystając z rozbudowanej funkcji wyszukiwania w mc.

W Termux zainstalujesz serwer nginx - czyli możesz np. lokalnie udostępniać pliki z telefonu, albo do nauki tworzenia stron internetowych jak znalazł ;)

Możesz też z Termux z telefonu łączyć się poprzez ssh z dowolnym innym komputerem - korzystam z tego np. do łączenia się z Raspberry Pi.

Oczywiście, mogą być pewne ograniczenia ze względu na architekturę telefonu, to znaczy nie wszystkie programy np. dla Pythona z instalatora pip da się zainstalować.

Przykładowo bez problemu można zainstalować m.in. takie programy/biblioteki jak numpy, matplotlib, pandas, scipy. Scikit-learn (przynajmniej na mojej wersji) ma problem, ale może w nowszych wersjach jest lepiej. Mam problem z zainstalowaniem takich frameworków do uczenia maszynowego jak Tensorflow i Pytorch (natomiast są dostępne w wersji Premium w aplikacji Pydroid 3, czyli też można na telefonie z tym pracować jakby co).

Ale za to bez problemu zainstalować można Jupyter Notebook i Jupyter Lab, uruchomić je na telefonie i połączyć się z nimi zdalnie z komputera (uruchamia się je w przeglądarce).

Na Termux możesz korzystać z vim, neovim, nano - co kto lubi, jest i tmux.Tak więc możesz programować, pisać skrypty - a jeśli masz klawiaturę zewnętrzną, to staje się to już znacznie wygodniejsze.

Jest Python jak pisałem wyżej, jest i C czy C++ i narzędzia do tego (jeśli ktoś się zna).

Generalnie, wiele rzeczy można w ten sposób zrobić na telefonie, tylko niewielu pewnie próbuje. Natomiast coraz większe moce obliczeniowe nowoczesnych telefonów aż się proszą o to, aby je wykorzystywać w bardziej słusznych celach niż tylko granie na smartfonie ;)

Życzę entuzjazmu w odkrywaniu nowych możliwości i powodzenia!

Adam

Dzięki wielkie takim znawca administracji i opcji linuksa nie jestem ale ciekawi mnie bo obecnie sprzedałem laptopa na którym miałem Ubuntu Mate moje ulubione środowisko stary gnom. Ale może być też coś z tych co są dostępne. Zastanawia mnie jak te Ubuntu bedizę wykrywać procesor i co tam da się wogóle odpalić o jakimś blenderze czy nie wiem windowsie na virtualboxsie to nie wierzę że się da na tym realnie pracować ale mógłby się nieraz może mile zdziwić tak jak zaskakuje mnie co teraz Nvidia dokonała w GeForce Now. I jak zajebiście mogę grać w gry ze stema na swoim bardzo złym połączeniu wahającym się od 3mega do 12  gdzieś ping czasem mam między 40-50. A najczęściej między 60-70. Nie wiem jakim cudem mam na telewizorze taki obraz i płynnie to działa i pad reaguje normalnie bez opóźnień . ;)

Adam

Zainstalowałem ubuntu ale chodzą tylko te aplikacje które są zainstalowane jak chcę coś zainstalować sudo apt-get install... nic nie działa nawet program mc nie chce się zainstalować albo zwykły pasjans.Adam@localhost:~$ sudo apt-get install aisleriot
CytatAdam@localhost:~$ sudo apt-get install aisleriot
[sudo] password for Adam:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
The following packages have unmet dependencies:
aisleriot : Depends: guile-2.2-libs but it is not going to be installed
             Depends: libcanberra-gtk3-0 (>= 0.25) but it is not going to be installed
             Recommends: yelp but it is not going to be installed
steam-launcher : Depends: zenity but it is not going to be installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
nie wiem o co chodzi :D

Adam

Cześć! Ktoś pomoże kupiłem za 9.90 te Ubuntu z tego Andronix chodzi to super technicznie ale są błędy w pakietach czy ja nie wiem jakieś systemowe niedociągnięcia trzebaby umieć to poustawiać pakiety językowe dodać PL i wogóle żeby zwykły pasjans miał problem się zainstalować i odpalić a jak zrobię sudo apt-get update znika chromium zamiast się zaktualizować i system nie ma internetu. Nawet mogę zaplacić jakby ktoś miał czas na mesendzerze mi pomóc to poustawiać  :D bo warto miałbym Linuxa na Samsung dex :D

pavbaranov

IMO - Zerknij na komentarze w google play. Sporo informacji podobnych do tego, o czym piszesz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum