witam!
nie wiem tak naprawdę gdzie pisać taki wątek..
Chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakiś poradnik krok po kroku jak zainstalować na androidzie dowolną dystrybucję ubuntu.
posiadam samsung dex przyzwyczaiłem się do myszki klawiatury na androidzie okienkowym świetna sprawa.
zastanawia mnie jak by chodził linux. wiem że trzeba odpalić wirtualny terminal działa ale jest pusty nazywa się Termux.
wiem że trzeba jakiś vnc viewer no i pobawić się żeby to połączyć i żeby działało. 
zastanawia mnie jak będzie widzialny w systemie mój procesor co się na tym linuxie da zrobić no i wogóle jak to będzie chodzić.
Jak wiecie jak mniejwięcej to zrobić dajcie znać bardzo mnie to interesuje
Tu masz krok po kroku jak zainstalować Debiana (Moded OS) z aplikacji Andronix wykorzystując Termux.
https://www.youtube.com/watch?v=2BGED799M4I
Moded OS to są płatne wersje, przystosowane przez twórców aplikacji Andronix, m.in. dźwięk w zainstalowanym systemie jest odtwarzany na głośnikach telefonu (do wyboru jest Debian z Xfce, Ubuntu z Xfce, Ubuntu z KDE, Manjaro z Xfce). Także wygląd środowiska graficznego jest poprawiony - to znaczy wygląda lepiej niż domyślne, standardowe.
Normalnie jedna wersja kosztuje chyba ok. 9 złotych, chyba, że zakupisz wersję Premium aplikacji Andronix (chyba to kosztowało 15 zł), wtedy każda dystrybucja Moded OS kosztuje ok. 5 zł.
Dostępne są też bezpłatne wersje do wyboru Ubuntu, Kali Linux, Debian, Arch, Manjaro, Alpine, Fedora, Void - część z możliwością od razu zainstalowania środowiska (Xfce, Lxde, Lxqt), bez środowiska (czysty terminal) lub menedżery okien Awesome, Openbox, i3. Bezpłatne wersje nie odtwarzają dźwięku na telefonie (pewnie by trzeba samemu przy tym popracować i poustawiać) i środowiska są standardowe.
Nie pamiętam, czy testowałem w tym Debianie skrypt Kali Undercover, ale chyba tak - wtedy telefon będzie wyglądał jak z Windowsem 10

(skrypt Kali Undercover uruchamia się w Xfce)
Ogólnie jeśli sprzęt byłby mocny, a ekran większy (np. tablet) oraz dostępna by była zewnętrzna klawiatura i/lub myszka, to myślę, że można całkiem spokojnie pracować jak na standardowym komputerze.
Dostęp do systemu ze środowiskiem graficznym można uzyskać np. przez RealVNC (zarówno na telefonie korzystasz z RealVNC jak i z zewnątrz możesz się łączyć np. z komputera/laptopa). W Termux uruchamiasz skrypt startujący daną dystrybucję (w trybie tekstowym), a później już w dystrybucji (nadal w trybie tekstowym) uruchamiasz serwer vnc (polecenia masz na filmie).
W Termux możesz też zainstalować pakiet openssh, uruchomić serwer poleceniem sshd i wtedy możesz też logować się zdalnie do Termux i zainstalowanego Linuksa przez ssh (np. w sieci lokalnej).
Jest też opcja (ale jeszcze tego nie testowałem i nie uruchamiałem, gdzieś czytałem) łączenia się z Termux z dowolnego miejsca (nie tylko w sieci lokalnej) przez Tor i Onion.
Właśnie w tej chwili od paru godzin sobie testuję instalację czystego Ubuntu (tylko w wersji terminalowej) 20.04. Instalacja wygląda podobnie jak w poradniku/filmie powyżej.
Sama wyjściowa wersja jest bardzo mała tego surowego Ubuntu (w porównaniu np. z Debianem Moded OS z Xfce, który zajmuje ok. 2,1 GB), ale trzeba wszystko doinstalowywać, nawet najprostsze rzeczy. Ale to akurat dobrze (poza tym taka instalacja czystego tekstowego Ubuntu to parędziesiąt sekund max, pełny Debian trwa dłużej, czas widać na filmie).
Korzystam ze starszej wersji Androida 6.
Przy okazji, polecam sam Termux, można w nim zrobić równie wiele rzeczy co w Linuksie (to jest w zasadzie emulator terminala i środowisko Linuksa z dostępem do różnych pakietów instalując przez pkg oraz apt). W wersji dla Androida 6 Termux jest już niewspierany, a być może w nowszych wersjach ma jeszcze więcej możliwości.
Przykładowo działa instalator Pythona3 pip tak więc wiele rzeczy można zrobić w Termux bez konieczności instalacji pełnego Linuksa.
W Termux możesz zainstalować np. mpv i youtube-dl (z pip3) i np. słuchać audio bezpośrednio z YouTube (czy też pobierać pliki z YouTube).
Niestety, nie da się wykonać w Termux podpięcia zdalnych dysków przez sshfs (nie obsługuje fusermount, to chyba kwestia Androida, przynajmniej w moim przypadku się nie da).
Natomiast można wykorzystać mc (midnight commander) i łączyć się z Termux z komputera (albo na odwrót) wykorzystując w mc Połączenie przez SFTP - i masz bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera na telefon (i z telefonu na komputer) albo szybkie i wygodne wyszukiwanie plików na telefonie korzystając z rozbudowanej funkcji wyszukiwania w mc.
W Termux zainstalujesz serwer nginx - czyli możesz np. lokalnie udostępniać pliki z telefonu, albo do nauki tworzenia stron internetowych jak znalazł

Możesz też z Termux z telefonu łączyć się poprzez ssh z dowolnym innym komputerem - korzystam z tego np. do łączenia się z Raspberry Pi.
Oczywiście, mogą być pewne ograniczenia ze względu na architekturę telefonu, to znaczy nie wszystkie programy np. dla Pythona z instalatora pip da się zainstalować.
Przykładowo bez problemu można zainstalować m.in. takie programy/biblioteki jak numpy, matplotlib, pandas, scipy. Scikit-learn (przynajmniej na mojej wersji) ma problem, ale może w nowszych wersjach jest lepiej. Mam problem z zainstalowaniem takich frameworków do uczenia maszynowego jak Tensorflow i Pytorch (natomiast są dostępne w wersji Premium w aplikacji Pydroid 3, czyli też można na telefonie z tym pracować jakby co).
Ale za to bez problemu zainstalować można Jupyter Notebook i Jupyter Lab, uruchomić je na telefonie i połączyć się z nimi zdalnie z komputera (uruchamia się je w przeglądarce).
Na Termux możesz korzystać z vim, neovim, nano - co kto lubi, jest i tmux.Tak więc możesz programować, pisać skrypty - a jeśli masz klawiaturę zewnętrzną, to staje się to już znacznie wygodniejsze.
Jest Python jak pisałem wyżej, jest i C czy C++ i narzędzia do tego (jeśli ktoś się zna).
Generalnie, wiele rzeczy można w ten sposób zrobić na telefonie, tylko niewielu pewnie próbuje. Natomiast coraz większe moce obliczeniowe nowoczesnych telefonów aż się proszą o to, aby je wykorzystywać w bardziej słusznych celach niż tylko granie na smartfonie

Życzę entuzjazmu w odkrywaniu nowych możliwości i powodzenia!