Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu 20.04.1 problem z ACPI

Zaczęty przez dominbdg, Grudzień 16, 2020, 12:20:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dominbdg

Witam,

Mam taki problem, posiadam HP Probook'a G6 i po instalacji Ubuntu 20.04.1 mam problem z acpi.
Wiem że HP jest jednak bardziej przystosowany do windowsa (chociażby sterowniki) jednak może może mi ktoś doradzić co powinienem mu doinstalować żeby polikwidować te błędy ?

poniżej screen z błędu:
https://1drv.ms/u/s!AqdJa_pamP_OgqwrAgG5Rge2Eh1DBg?e=0bYaOP

pavbaranov

Błędy ACPI to raczej nie jest tu problem, ale pozostałe prawdopodobnie uniemożliwiają uruchomienie Ubuntu. To już drugi post, który widzę z błędem rozpakowywania initramfs w Ubuntu 20.04.1 - być może jest coś w samym Ubu walnięte. Zobacz sobie: https://forum.linux.pl/index.php/topic,26082.msg140114.html#msg140114 i jeśli nie pomoże, to spróbuj - jeśli ma to być Ubuntu - zainstalować np. 20.04 (bez "1") i zrobić aktualizację, albo zdecydować się na 20.08 (tu jednak krótsze wsparcie, czyli za kilka miesięcy należałoby zrobić aktualizację do jakiejś wersji 21.x).
I zacznijmy od tego błędu, albowiem bez pozbycia się jego Ubu nie wystartuje.

dominbdg

wiesz co - powiem tak - to jest normalnie startujące ubuntu wszystko z nim gra,
wydaje mi się że może to być problem może jakiejś natury EFI ? to ubu zostało przeze mnie postawione ręcznie jako lvm z jedynie partycją efi (nie stawiałem partycji boot)

ale dzięki za tip - co do acpi chciałem się po prostu pozbyć tego błędu, trochę błąd natury BT mnie zastanawia ale nie jest on zgodny z prawdą

pavbaranov

Błędy ACPI to warningi wynikające z wadliwego firmware'u. Jak wyłączysz watchdog, to nie powinieneś tego widzieć.

dominbdg

@pavbaranov,
dziękuję za linka, ale wiesz jak mu ustawiłem w grub'ie acpi=off to zakończyło się to fatalnie dla mojego ubu, musiałem z trybu awaryjnego mu to wycofywać.
mam pytanie, bo nie wiem - gdzie mogę mu te warningi wywalić ?

pavbaranov

watchdog=off :) w parametrach kernele (jeśli pamiętam, ale to jest obojętne; mnie to wkurza, wobec tego wywaliłem w ogóle w kernelu).

dominbdg

wybacz głupie pytanie, ale powinienem to wpisać w grub'a ? Np :

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet, watchdog=off" ?

pavbaranov

Bez przecinków, dla kernela "quiet" a "quiet," stanowi różnicę.

dominbdg

@pavbaranov

dzięki za cenną uwagę, myślałem że parametry się ustawia po przecinkach

pavbaranov

Niekiedy bywają z przecinkami, ale nie w przypadku przekazywania kernelowi opcji do uruchomienia (innymi słowy - w różnych sytuacjach różnie bywa, na co trzeba zwracać uwagę).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum