Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy istnieje sposób na przekształcenie programów już zainstalowanych...

Zaczęty przez os.y, Grudzień 16, 2020, 09:11:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

os.y

Czy istnieje sposób na przekształcenie programów już zainstalowanych w linuxie ma programy typu portable ?
Pytanie o tyle do rzeczy, że taka możliwość pod windowsem istnieje.
Są temu dedykowane programy, które potrafią określić wszystkie pliki niezbędne do działnia programu, skopiować do wspólnego z programem katalogu, przypuszczalnie stworzyc jakieś dodatkowe pliki sterujace nowopowstałymi zależnościami i zapisać jako program w wersji portable do swobodnego przenoszenia i uruchamiania na innych komputerach.

Jakoś nie odpowiada mi całkowite uzależnienie działajacego systemu od sieci - internetu.
Wolałbym mieś "wszystko" u siebie, gotowe do wykorzystania przy reinstalacji systemu bądź zmiany z czystej ciekawosci na inną dystrybucję.

Czytałem o tzw "konteneryzacji" oprogramowania na linuxa.
Na stronce linuxiarze.pl nawet była prezentowana dedykowana temu dystrybucja (jeszcze w wersji testowej) ale skończyło się na tym, że nawet poprawnie nie potrafiłem jej uruchomić.


os.y

Za podpowiedź serdeczne dzieki.
Zacząłem je czytać przy pomocy googlowego translatora więc troszkę mi na tej lekturze zejdzie.
Zobaczym co z tego wyjdzie :)

Pozdrawiam

pavbaranov

Appimage to taka paczka, zawierająca zasadniczo wszystkie zależności wymagane do pracy paczki. Jak się to robi masz m.in. opisane tu: https://discourse.appimage.org/t/how-to-create-an-appimage/155, bowiem to Ciebie będzie chyba najbardziej interesować.

EDIT:
Zerknij sobie jeszcze na tutorial: http://www.blog.creativform.com/how-to-create-a-portable-linux-application/

Zobacz najnowsze wiadomości na forum