Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakie distro?

Zaczęty przez gawlowskis47, Grudzień 15, 2020, 08:49:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gawlowskis47

Cześć!
Chcę zainstalować linuksa, ale to będzie mój pierwszy raz. Nie wiem jakie distro na początek. Zastanawiam się na mintem albo debianem? Więc wypisałem na kartce, parametry sprzętu i rzeczy, które będę robił na linuksie, bo żeby linuks działał musi mieć odpowiednie wymagania sprzętowe.
Parametry sprzętu:
-Karta graficzna - Intel (R) VHD Graphics 620
-Procesor - 64 bit Intel Core TM i5-8265U CPU 1.60GHz
-Dysk C: 238GB
-8GB RAM
Moje wymagania:
Do nauki (80%), programowanie i edycja filmów (10%), granie i surfowanie w internecie (10%), pakiet biurowy, program do screenshotów, kompatybilny z drukarką brother DCP J105

Albedo 0.64

Cześć. Za chwilę dostaniesz całą masę odpowiedzi i porad na temat dystrybucji wszelakich. Wynikać z nich będzie niewątpliwa wyższość jednych nad drugimi i odwrotnie. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i przeprowadzaj własne testy live USB. W odpowiedzi na twoje pytanie mogę ci polecić LMDE którego sam używałem dłuższy czas. Posiadam również drukarkę DCP-J105 więc w razie czego podpowiem co z tym zrobić (na pewno trzeba pobrać sterowniki i instrukcję ze strony Brothera). Zanim dokonasz formatowania dysku poczytaj na temat partycjonowania, nie musisz kasować Windows zanim się nie upewnisz, że dokonałeś właściwego wyboru. Możesz również używać pendrive 32 GB jako dysku i na nim instalować systemy linuksowe by sprawdzić ich działanie po pełnej instalacji. LMDE będzie dla ciebie optymalnym rozwiązaniem ze względu na prosty instalator, stabilną bazę oraz intuicyjne środowisko. Na forum i stronie linuxiarze.pl znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Zanim założysz nowy temat najpierw sprawdź, czy na forum nie był już poruszany (np. drukarka). Pozdrawiam i życzę powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

LinGruby

Cytat: gawlowskis47 w Grudzień 15, 2020, 08:49:15 AM
[...]
Parametry sprzętu:
-Karta graficzna - Intel (R) VHD Graphics 620
-Procesor - 64 bit Intel Core TM i5-8265U CPU 1.60GHz
-Dysk C: 238GB
-8GB RAM
[...]

a ja powiem tak przeglądnij stronę https://linux-hardware.org ludzie sporo swoich parametrów wraz z distro pokazują...
a co do stricte distra to takie jakie Ci podpasuje sporo ma wersję LiveCD więc można przetestować, a co osoba to będzie inne polecane...
acz z Debian-pochodnych ostatnio instalowałem u Babci LXLE https://lxle.net działa zacnie...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum