Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ukrywanie ikon na pulpicie

Zaczęty przez dominbdg, Grudzień 10, 2020, 09:16:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dominbdg

Cześć,
Mam u siebie KDE Plasma i walczę z tym żeby jakoś uporać się z ikonami na pulpicie no i je potem przywrócić.
Problem jest taki. Wymyśliłem sobie, że żeby ukryć ikony trzeba w plikach i katalogach zmienić im nazwę na .nazwa

Jeśli wykonam np.: 'mv file .file' jest ok, podobnie chciałbym wykonać move zamieniając im nazwy na . oznaczające pliki ukryte.
Chciałbym na początku zamienić wszystkie pliki i foldery na desktopie na ukryte, czyli : mv * .* jednak nie specjalnie mi to działa

pavbaranov


dominbdg

wiesz co, chodzi generalnie o to żebym mógł ukrywać ikony i katalogi na pulicie.
jako że jedyną opcją jest dołożenie przed plikiem albo katalogiem kropki.

pytanie jak to zrobić na wszystkich plikach i katalogach, typu
wzorcowe dane:
aaa
bbb
ccc
aa.txt
bb.txt

wynikowe dane:
.aaa
.bbb
.ccc
.aa.txt
.bb.txt

pavbaranov

Po prostu nie mogę zrozumieć jaki cel tej czynności: najpierw dodajesz coś do pulpitu, a potem to ukrywasz. Pewnie nikt nie wpadł jeszcze jak to rozwiązać w sposób łatwiejszy niż sam opisałeś, bowiem nikt czegoś takiego nie robi (no prawie nikt, bo Ty potrzebujesz). Napisz może w jakim celu się tak chcesz męczyć, to może jest jakieś proste rozwiązanie obok (bowiem mam wrażenie, że próbujesz coś obejść w jakimś celu). Pulpit, to pulpit: ~/Desktop (lub ~/Pulpit). Oprócz tego masz inne jeszcze katalogi w $USER, które nie są widoczne na Pulpicie (przy okazji: używasz Widok pulpitu, zgadza się?).

gosc

#4
Cytat: dominbdg w Grudzień 10, 2020, 09:16:13 PM
Chciałbym na początku zamienić wszystkie pliki i foldery na desktopie na ukryte, czyli : mv * .* jednak nie specjalnie mi to działa
Użyj przykładowo pętli for dla ukrycia for plik in *; do mv "$plik" ".$plik"; done
dla odkrycia for plik in *; do mv "$plik" "${plik:1}"; done
Potestuj najpierw z użyciem echo.
for plik in *; do echo mv "$plik" "${plik:1}"; done
for plik in *; do echo mv "$plik" ".$plik"; done
Można też to zrobić z użyciem find i opcji exec lub za pomocą perlowego rename.

dominbdg

@arecki
Bardzo Ci dziękuję :)
Właśnie rozwiąząłeś mój problem,

Już tłumaczę, powód tego jest taki, że używam na ubuntu służbowego teamsa, no i kiedy share'uję ekran no to średnio mi się podoba że obcy ludzie widzą co mam na ekranie, więc przed takim share chciałbym sobie odpalić shrypt .sh który mi ukryje ikony a w czasie po pracy już je przywróci jednak kombinowałem i nic to nie dało.

Dzięki wielkie

dominbdg

jeszcze plik odkrywający ikony przerobiłem na taki:
for plik in .*; do mv "$plik" "${plik:1}"; done

brakowało przed * kropki

gosc

Cytat: dominbdg w Grudzień 11, 2020, 05:52:58 PM
jeszcze plik odkrywający ikony przerobiłem na taki:
for plik in .*; do mv "$plik" "${plik:1}"; done

brakowało przed * kropki
Fakt, mój błąd.
Nie sprawdziłem przed wysłaniem.

pavbaranov

@dominbdg - Zwróć uwagę na dostępne w KDE Aktywności. Można sobie łatwo przełączyć na to co jest Ci potrzebne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum