Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

OS Linusa Torvaldsa

Zaczęty przez xarx, Grudzień 08, 2020, 09:41:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Wiem, że mr. Torvalds ma Fedorę tylko chciałem spytać jakie środowisko? :)

gosc


xarx

W necie pisze coś, że przeszedł na xfce? Czy to prawda? I za co krytykował Gnome, bo ja don't speak english...

PomPom

Kiedyś ze świeżego GNOME3 przesiadł się na Xfce i później na KDE. Krytykował GNOME za usunięcie funkcjonalności i olewanie użytkownika. Wrócił do GNOME, jak zobaczył, że można ewentualne zgrzyty naprawić wtyczkami.
myk byle jak jako tako

xarx

O! Jak poprawić Fedorę Gnome. To mnie bardzo interesuje. Najbardziej irytuje mnie dok (nie wiem czy tak to zwą), który ujawnia się po kliknięciu Super. A ja wolałbym mieć tę funkcję pod środkowym klawiszem myszy... Na forum Fedory ta "innowacja" nie została przyjęta ze zrozumieniem. Szczerze, to jedyna rzecz odrzucająca mnie teraz od Fedory Gnome.

Piotr_1988

Cytat: xarx w Wrzesień 16, 2021, 05:21:23 PM
O! Jak poprawić Fedorę Gnome. To mnie bardzo interesuje. Najbardziej irytuje mnie dok (nie wiem czy tak to zwą), który ujawnia się po kliknięciu Super. A ja wolałbym mieć tę funkcję pod środkowym klawiszem myszy... Na forum Fedory ta "innowacja" nie została przyjęta ze zrozumieniem. Szczerze, to jedyna rzecz odrzucająca mnie teraz od Fedory Gnome.
To raczej nie kwestia Fedory, a Gnome. Nie wiem, czy można to jakoś przestawić akurat na klawisz myszy, ale na inne klawisze klawiatury można to przestawić w Settings -> Keyboard -> Keyboard Shortcuts Zresztą wraz z Fedora Linux 35 w przyszłym miesiącu przychodzi Gnome 41 i tam nieco elementów doszlifowano, ale Fedora Linux 35 jeszcze nie testowałem. Mnie cieszy m.in., że dodano w nazwie distra wyraz "Linux". :)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

Ja wyjaśnię, o co mi chodzi. Jestem inwalidą i mam chorą głowę i ręce. Muszę oderwać wzrok od monitora, znaleźć klawiaturę, znaleźć klawisz Super, zaczaić, że nie ma takiego tylko Windows, kliknąć w niego, znaleźć myszkę i wrócić wzrokiem na monitor. Uff... Prawda, że to jest masa roboty? Można oczywiście za każdym razem jeździć myszką na drugi koniec ekranu do lewego górnego rogu, ale wtedy dok powinien być po staremu na lewym boku ekranu, żeby było bliżej.

Piotr_1988

#7
Cytat: xarx w Wrzesień 16, 2021, 07:57:22 PM
Ja wyjaśnię, o co mi chodzi. Jestem inwalidą i mam chorą głowę i ręce. Muszę oderwać wzrok od monitora, znaleźć klawiaturę, znaleźć klawisz Super, zaczaić, że nie ma takiego tylko Windows, kliknąć w niego, znaleźć myszkę i wrócić wzrokiem na monitor. Uff... Prawda, że to jest masa roboty? Można oczywiście za każdym razem jeździć myszką na drugi koniec ekranu do lewego górnego rogu, ale wtedy dok powinien być po staremu na lewym boku ekranu, żeby było bliżej.
Widzisz, przypuszczam, że (za wyjątkiem graczy?) niewiele osób dziś korzysta z myszki. Ja osobiście jakąś myszkę ostatnio posiadałem grubych kilkanaście lat temu... W czasach, gdy nie były tak popularne laptopy i myszka była potrzebna. Generalnie trzymam ręce na klawiaturze i nie muszę na nią patrzeć, by odnaleźć klawisz Windows. Ponadto w ThinkPadzie mam trackpoint, którym jeździ się po ekranie wygodnie, więc tym bardziej nie potrzebuję myszki. Takie są realia. Pomysł z przestawieniem "doku" w dawne miejsce po lewej wysuwało wiele osób po nadejściu Gnome 40, więc zapewne będzie -a może już jest- jakieś rozszerzenie lub możliwość konfiguracji (osobiście wolę u dołu po nowemu, gdyż tak więcej się mieści). Myślę, że masz dziesięć tysięcy razy większe szanse na to, że wysłucha ktoś Twojej petycji z "dokiem" po lewej stronie; na tym można by się skupić. Tymczasem wiele laptopów w ogóle nie posiada środkowego klawisza "myszki", więc nie wydaje mi się realne, by domyślnie programowano na nim tę funkcję. ;)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Masz w ustawieniach ustawienie skrótów.


Ogólnie z tą niepełnosprawnością to wiele ludzi zrazisz. Nie tym, że ją masz, ale że się nią podpisujesz, gdy pojawia się problem. Sam środkowy przycisk myszy to chyba najbardziej niewygodny przycisk, jaki się da wybrać.
myk byle jak jako tako

Piotr_1988

Ja już mam Fedora Linux 35 (Workstation Edition Prerelease) na głównym komputerze. Miałem problem z dwiema aplikacjami spoza repozytoriów, ale jedną z nich zainstalowałem już z flatpaka i teraz działa. Poza tym póki co wszystko działa i jest super, a GNOME 41 jest bajeczny. :D Możliwości przeniesienia paska na lewą stronę wciąż jednak nie widzę. W sumie to nie mój problem, bo mi tam się podoba tu gdzie jest, czyli u dołu. Są różne drobne modyfikacje w stosunku do GNOME 40 i zmiany wyglądają dobrze.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

Czy Fedora na Gnome obsługuje jakieś skórki?

PomPom

Tak. Instalujesz jakąś z repozytorium (jak jest) lub ręcznie. Następnie wchodzisz w aplikację Dostrajanie (gnome-tweak-tool) i w zakładce Wygląd możesz zmienić motyw.
myk byle jak jako tako

xarx

Dzięki, będę próbował. Którą wersję Fedory warto wybrać gdybym załóżmy nie chciał Gnome? Tak traktując z różnych punktów widzenia.

PomPom

myk byle jak jako tako

Piotr_1988

Cytat: xarx w Wrzesień 18, 2021, 05:39:56 PM
Dzięki, będę próbował. Którą wersję Fedory warto wybrać gdybym załóżmy nie chciał Gnome? Tak traktując z różnych punktów widzenia.
A to już zależy, jakie środowisko Ci się podoba. Za czasów F32 używałem XFCE - proste, popularne, dopracowane i konfigurowalne środowisko.

Cytat: xarx w Wrzesień 18, 2021, 05:24:45 PM
Czy Fedora na Gnome obsługuje jakieś skórki?
Ja mam na Gnome skórkę oraz ikony Numix. Polecam.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum