Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z mount -t nfs

Zaczęty przez micdnj, Grudzień 07, 2020, 11:46:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

micdnj

Cześć,

próbuję zamontować udział sieciowy NFS z mojego NAS-a i po uruchomieniu komendy:
sudo mount -t nfs   ds:/Wspoldzielony /tmp/tmp
Dostaję komunikat:
mount: /tmp/tmp: niewłaściwa opcja; dla niektórych systemów plików (np. nfs, cifs) może być potrzebny program pomocniczy /sbin/mount.<typ>.

Ktoś wie czym może być spowodowany ten błąd, jak zdiagnozować problem?

gosc

Skąd wytrzasnąłeś to ds:/ i spacje w ścieżce?
Nie wspominając o tym /tmp/tmp

microsofter

błąd jest tutaj:
ds:/Wspoldzielony
powinno być:
ds:Wspoldzielony
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

micdnj

CytatSkąd wytrzasnąłeś to ds:/ i spacje w ścieżce?
Jeśli chodzi o składnię, to wziąłem chociażby stąd:
https://wiki.archlinux.org/index.php/NFS#Client
Przykład:
mount -t nfs -o vers=4 servername:/music /mountpoint/on/client

Gdzie są  spacje w ścieżce? Ja nie widzę. Spacja jest między udziałem sieciowym a punktem montowania.
A ds to nazwa hosta, wpisana w /etc/hosts, ping go widzi.

CytatNie wspominając o tym /tmp/tmp
Tymczasowy katalog do testów. Co z nim jest nie tak?

Cytat
powinno być:
Kod: [Zaznacz]
ds:Wspoldzielony
Tak też próbowałem. Próbowałem również z pełną ścieżką od roota, próbowałem z IP zamiast nazwy. We wszystkich przypadkach mam ten sam komunikat.


microsofter

Jeśli wpiszesz z IP, to musi działać. Upewnij się, co do wielkości znaków w nazwie udziału. To nie zadziała, jeśli wpiszesz np. :Wspoldzielony, a w kompie udostępniającym, ustawiłeś jako wspoldzielony. Rozumiem, że /tmp/tmp istnieje? utworzyłeś ten folder?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

gosc

Pakiet nfs-utils zainstalowany?

Nie wiem o co mi chodziło ze spacjami w ścieżce. Coś chyba źle odczytałem.
Katalog /tmp/tmp normalnie nie istnieje, nie wspominasz nic o jego utworzeniu.

micdnj

nfs-utils nie był zainstalowany. Rozumiem, że na kliencie nie na serwerze. Po zainstalowaniu go komunikat się zmienił. Ale zanim...

Wyczytałem taki test:
showmount 192.168.0.11 -e
I faktycznie podaje mi udział:

Export list for 192.168.0.11:
/volume1/Wspoldzielony 192.168.0.26

a więc widzi to.

I wracając, katalog do którego podmontowuję istniał. Dla spokojności wyciągnąłem go z tempa. I teraz mam taki komunikat:

sudo mount  -t nfs  ds:/volume1/Wspoldzielony /home/m/test
mount.nfs: Protocol not supported

Próbowałem różne kombinacje tego ds:/volume1/Wspoldzielony, i zawsze ten sam komunikat.

I pytanie dodatkowe. Żeby widzieć ten zasób komendą z początku, musiałem w uprawnieniach NFS na serwerze podać IP klienta. Można podać maskę sieci, żeby każdy komp z niej miał dostęp? Albo jakkolwiek inaczej to zrobić, żeby nie trzeba było każdego komputera osobno wprowadzać?




gosc

#7
To teraz trzeba poczyta%u0107 co tam w logach wyskoczy%u0142o.
Być może przyczyną jest to: https://wiki.archlinux.org/index.php/NFS/Troubleshooting#mount.nfs:_Protocol_not_supported

micdnj

To samo tym razem zadziałało. Może reset systemu był potrzebny? Jeszcze muszę ogarnąć jak wyglądają kwestie uprawnień przy tego typu udziałach, no ale to już doczytam.

Dzięki za pomoc!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum