Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czynności po instalacji

Zaczęty przez xarx, Grudzień 05, 2020, 08:32:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Wybrałem Sparkyego i zainstalowałem go(LXQT), ale nie umiem nic zrobić. Zupełnie jakbym stawiał pierwsze kroki. Nie znam tego środowiska. Jak zrobić skrót ikony na pulpit i pasek szybkiego uruchamiania? Dlaczego widzę tak mało oprogramowania w "sklepie"? Ogólnie czy coś jeszcze trzeba zrobić w systemie, żeby wszystko hulało?

pavroo

Sparky nie posiada "sklepu" z aplikacjami. APTus dostarcza skrypty do konfiguracji i zarządzania pakietami + zestaw kilkudziesięciu "popularnych" aplikacji do zainstalowania. Wszystkie aplikacje dostępne są w Synaptic.

Obrazy iso Sparky rolling 2020.12 zostały wyposażone w nową aplikację APTus AppCenter, która zastąpiła APTus.

Ikonę aplikacji można dodać na pasek przeciągając ją z menu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ciubaka

Weź xfce, wszystko działa. Lub plasme skoro tak bardzo chciałeś. Do programów synaptic lub gdebi czy coś podobnego. Wchodzą wszystkie w formacie .deb.

Albedo 0.64

Cytat: xarx w Grudzień 05, 2020, 08:32:16 AM
Wybrałem Sparkyego i zainstalowałem go(LXQT), ale nie umiem nic zrobić. Zupełnie jakbym stawiał pierwsze kroki. Nie znam tego środowiska. Jak zrobić skrót ikony na pulpit i pasek szybkiego uruchamiania? Dlaczego widzę tak mało oprogramowania w "sklepie"? Ogólnie czy coś jeszcze trzeba zrobić w systemie, żeby wszystko hulało?

No właśnie, stawiasz pierwsze kroki więc się uczysz i poznajesz. Czytaj, pytaj i kombinuj a niedługo nie będziesz miał problemów. Mając Sparky masz najlepsze wsparcie i pomoc. Sprawdź (jeśli jeszcze tego nie robiłeś) wersje XFCE i Mate, może będą dla ciebie łatwiejsze niż LXQT. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Szczerze, to wybrałeś sobie absolutnie minimalistyczne środowisko, które jest dość niszowe. Zaletą jest jego względnie małe zapotrzebowanie na zasoby. I w zasadzie to jedyna zaleta. Dość słabo jest ono opisane (a w zasadzie, to trzeba nieco wiedzieć z czego się składa).
LXQt (podobnie jak i LXDE) nie mają własnego menedżera okien (czyli m.in. tego co odpowiada za to jak się pulpit zachowuje, jak dodać tam cokolwiek itp.). W wersji "podstawowej" oferowany jest zwykle z OpenBox, który pełni tę rolę. Wobec powyższego nt. czegokolwiek w obszarze, za który odpowiada menedżer okien musisz się posługiwać informacjami dotyczącymi tego WM. Nie ma problemu, by zmienić mu WM na jakikolwiek inny. Świetnie sprawdza się z KWin, a nie bierze wówczas dużo więcej pamięci.
LXQt postawiłem kiedyś mamie, bo myślałem, że proste, że mało zasobożerne itd. Ostatecznie i tak wylądowała tu Plazma (KDE), którą można skonfigurować tak, że zasobów żre niewiele więcej, a i wsparcie jest lepsze i - może dla mnie, bo od zawsze KDE używam - prościej mi się z nią dogadać.
Tu: https://github.com/lxqt/lxqt/wiki masz podstawowe informacje nt. LXQt. Polecam też sięgnąć po: https://wiki.archlinux.org/index.php/LXQt. Generalnie - pierwsze dni są tragiczne zawsze po spróbowaniu się z czymś nowym. Jak napisał @Albedo 0.64 - "czytaj, pytaj i kombinuj". Sprawdzaj co daje np. PPM na pulpicie itp. Niestety nie wiem jak jest skonfigurowane LXQt w Sparky zatem nie bardzo czuję się na siłach Ci podpowiadać oprócz ogólnej zasady: przeglądaj sobie wszelkie programy, które służą konfiguracji.
W "sklepie" będziesz miał w istocie mało oprogramowania, bowiem takowego LXQt nie oferuje. Masz natomiast od groma oprogramowania w repozytoriach Debiana, które są oferowane OTB w Sparky. Możesz też rozważyć doinstalowanie Discover, który jest oprogramowaniem wprawdzie dla Plazmy, ale dość łatwo daje możliwość instalacji oprogramowania, dodatkowo oferując wsparcie dla flatpak (i nie wiem, czy również nie dla appimage, ale nie wiem w jakiej wersji jest on w Debianie oprócz tego, że archaicznej :)).

xarx

#5
Ojoj. To wracam do punktu wyjścia... :( Jakie wybrać środowisko póki jestem na początku drogi? Na Mincie lubiłem Cinnamona, choć straszyli mnie, że niestabilne, ale w Mate menu mi nie odpowiada. Właściwie, od tego wszystkiego co obsłudze jest ważne, zwracam dużą uwagę też na menu... Możo to głupie, ale lubię wygląd i komfort użytkowania.
EDIT: Gdzie by można ściągnąć Sparky Cinnamon tę nowszą wersję?
EDIT: Czy Fedora to coś dla mnie?

pavbaranov

Najwięcej informacji znajdziesz o: GNOME, XFCE, Plasma (KDE) i prawdopodobnie MATE (można mu zmienić menu, podobnie jak i Xfce); także do Cinnamon masz "instrukcję obsługi" na stronie Minta.

Chyba nie istnieje "gotowiec" Sparky z Cinnamon, ale możesz posłużyć się jakąś wersją typu "minimal" i doinstalować.

Nikt nie ma prawa wiedzieć, czy Fedora to coś dla Ciebie. Musisz ocenić sam.

Być może - wszak owe LXQt masz dopiero chwilę - warto mu poświęcić nieco więcej czasu i się do niego przyzwyczaić? To nie jest "złe" środowisko. Jest natomiast - chyba - stosunkowo mało popularne. Jeśli jednak nie zauważysz jakichś poważnych problemów (a te, to już lepiej w określonych jakichś nowych wątkach, bo pod "czynności po instalacji" nawet, gdyby ktoś miał wiedzę, to może nie wpaść na to, by Ci ją przekazać, bo po prostu taki temat pominie), to może je używać? Tak na mój gust ma używalność/funkcjonalność mniej więcej na poziomie powiedzmy WinXP/7. Zasadniczo wystarczająca dla "normalnego" użytkowania. Jeśli WM (czyt. OpenBox) będzie dla Ciebie zbyt trudny, to można się zastanowić np. na dołączeniu KWin i sprawdzeniu, czy taka wersja Ci nie odpowiada bardziej.
Siedź, próbuj... Niestety marne szanse, że gdzieś znajdziesz kompendium wiedzy nt. podstaw korzystania praktycznie z dowolnego środowiska. To metoda - niekiedy - prób i błędów lub znalezienia bratniej duszy, która poprowadzi Cię za rękę. Im mniej popularne środowisko, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że na "ogólnych" forach (jak to) znajdziesz informacje. W przypadku LXQt spróbowałbym na: https://github.com/lxqt/lxqt/blob/master/CONTRIBUTING.md (sekcja Other; forum obecnie nie działa, ale może IRC). Innych - niestety - nie znam.

PS: Ikony na pulpicie? Sprawdź, czy nie ma tego pod PPM. A jeśli chodzi o "pasek szybkiego uruchamiania", to bladego pojęcia nie mam, o czym mówisz. Panel LXQt oferuje natomiast łatwe i proste dodanie do niego najczęściej uruchamianych programów. 

ciubaka

Nie kombinuj. Jeszcze raz wgraj Sparky stabilne Xfce. Będziesz zadowolony. Jak się boisz to Xubuntu. Jak byś chciał mieć wszystko na tacy, ale za to olbrzymiej, więc pogubić się możesz - to MX. Wszystkie mają bazowe Xfce, które jest po prostu - proste! Zatem - nie kombinuj...

sparky

Zainstaluj sobie środowisko Xfce. Pracuje na tym od jakiegoś czasu, tez jestem nowy więc można się wymienić spostrzeżeniami na temat systemu sparky.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum