Sprzęt > Inne

linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.

(1/3) > >>

Rafał Krk:
Witam wszystkich fachowców od linuksa - jesteście moją ostatnią deską ratunku :-)

Mam problem - padł dysk w nierozbieralnym laptopie za 3 tys - i nikt nie chce naprawić = w kosz? ( to 2 letni Microsoft SURFACE 1 gen z I5 i 4GB RAM na pokładzie.... Laptop dziecka 11 letniego.
--
Pomysł miałem taki - to może by tak linuksa na penie i z botowalnego startować w ramach uratowania laptopa?
--
Problemy - z wielu edycji tylko jeden udało mi się na penie postawić i działa - tyle że nie widzi klawiatury (choć gładzik dotykowy tak) i widzi wi-fi lecz liczyłem że uda się jakąś lepsza edycję zainstalować i tu w koło wszystkie dochodzą do momentu w jakim wywala informacje - nie można wypakować GNU i koniec.
Chciałem (po pierwszym udanym postawieniu linkuksa na 16GB penie) zrobić to samo z innymi edycjami np MINT-em czy Zorin -os - ale wszystkie wersje jak leci nie widzą - ta wersja próbna bez instalacji - klawiatury.... o zgrozo.
--
Co się udało - działa lubuntu i widzi dodatkowa podpięta klawiaturę... To laptop 11 latki - prezent z USA - SURFACE - juz kij z dotykowym ekranem - ale chciałbym aby dało się na nim net przeglądać, i podstawowy pakiet ala ofice (linuxowy) mieć i aby ta klawiatura w laptopie była widoczna. Ten laptop ma 1 port usb! - To rozumiecie problem
--
Jakieś pomysły - jaka edycje i jaki pen - może 16 za mała choć zorin i mint w wymogach nie krzyczał o większy - OCZYWIŚCIE JESTEM LAIKIEM PRACUJĄCYM NA WIN 10 ...
--
help. (przetestowałem 8 edycji - z czego cześć chciała większego pena więc nie udało się a 5 padło na rozpakowywaniu GNU (chyba tak się to nazywa) jedynie LUBUNTU działa otyle o ile... Instalacje robię z jednego pena botowalnego z systemem linux na drugi pusty - obydwa na hubie wpięte do jednego portu owego laptopa. Formatuje pena zgodnie z propozycją w instalacji (automatycznie) zawsze.
no to tyle

Fibogacci:

--- Cytat: Rafał Krk w Grudzień 04, 2020, 08:19:09 pm ---help. (przetestowałem 8 edycji - z czego cześć chciała większego pena więc nie udało się a 5 padło na rozpakowywaniu GNU (chyba tak się to nazywa) jedynie LUBUNTU działa otyle o ile... Instalacje robię z jednego pena botowalnego z systemem linux na drugi pusty - obydwa na hubie wpięte do jednego portu owego laptopa. Formatuje pena zgodnie z propozycją w instalacji (automatycznie) zawsze.
no to tyle

--- Koniec cytatu ---

Proponuję NIE INSTALOWAĆ Linuksa na pendrive w tradycyjnym rozumieniu tego słowa i tradycyjną metodą czyli tak jak instaluje się system na dysku twardym.

Jeśli Linux ma być użytkowany na pendrive jako system w pełni przenośny (czyli aby można było zapisywać na nim dane, ustawienia, konfiguracje, korzystać z Internetu, programów itd.), lepiej wykonać pendrive w pełni zapisywalny czyli m.in. który może działać w trybie Persistence (po polsku niektórzy używają słowa persystencja - czyli w wolnym tłumaczeniu na stałe (?)).

Jeśli masz dostęp do dowolnego Linuxa, możesz wykorzystać plik AppImage z programem do utworzenia pendriva z dystrybucją MX Linux lub antiX (musisz pobrać obrazy ISO tych dystrybucji).

Te dwa systemy zostały zaprojektowane m.in. po to, aby używać ich jako system przenośny na pendrive - z możliwością zapisu danych, a nie tylko jako nośnik instalacyjny systemu na dysku twardym. Sa pod tym kątem dopracowane bardziej niż większość innych dystrybucji.

Tu na filmach znajdziesz poradnik, jak wykonać taki pendrive z MX/antiX posiadając system Ubuntu:
--- Kod ---https://www.youtube.com/watch?v=ve1eMrMJzIQ
--- Koniec kodu ---
lub Linux Mint:
--- Kod ---https://www.youtube.com/watch?v=vYT7NSZqJrY
--- Koniec kodu ---

Ale podobnie będzie na każdej innej dystrybucji Linuksa - AppImage to pliki uniwersalne dla wszystkich dystrybucji.

16 GB pendrive na początek wystarczy bez problemu, nawet na 8 GB dałoby radę, chociaż tu już byłoby trochę ciasno na większą ilość danych.

Dodatkowo na tak przygotowanym pendrive nawet używanym bez włączonego trybu Persistence znajduje się katalog Live, w którym można na bieżąco zapisywać własne dane - czyli na pendrive znajduje się system i katalog do zapisu danych.

pavbaranov:
Po przeszpiegach, wygląda na to, że kernel w Fedora w pełni wspiera już od jakiegoś czasu Surface. Być może tak jest i w innych, ale nie wiem.
Instalacja Fedory na pendrive:
--- Kod ---https://linuxiarze.pl/fedora1/
--- Koniec kodu ---

Pendrive radziłbym przynajmniej 32-64GB, a biorąc pod uwagę różnicę w cenie, to można odżałować i kupić nawet 128GB i mieć spokój.
Jedynym mankamentem będzie to, że wąskim gardłem jest przesył danych po USB (zwłaszcza <3).
Są specjalne dystrybucje (jak np. Puppy), które ładują się do RAM podczas bootowania i ogólnie przeznaczone są do pracy w trybie portable. Wówczas opisywany problem minimalizuje się. Nie wiem jak jest z MX/antiX, o których wspomniał @Fibogacci.
PS: Wychodzi na to, że dysk w Surface można wymienić:
--- Kod ---https://duckduckgo.com/?q=how+to+replace+disk+in+MS+Surface&t=falkon&ia=web
--- Koniec kodu ---

Rafał Krk:
ok. dzięki za garść info - dzięki za linki - przetestuje te patenty z proponowanymi edycjami - może zobaczy klawiaturę w laptopie

co do wymiany dysku - to zapewne znalazł się ktoś kto tego dokonał - tylko żaden serwis nie podejmuje się tej operacji a tym bardziej nie daje żadnej gwarancji. Lapka trzeba rozkleić, podgrzać aby się odlepiła klawiatura itp a potem - nie wiem wlutować dysk - w wersji pro mogło być inaczej.... w każdym razie nikt tego robić nie chce i nawet ceną typu 1000zł za taką operacje nie rzucił..... więc pozostaje mało wystający Pen wpiąty "na stałe" do usb 3:0 z sprawnie w miarę działającym systemem - ok nie musi śmigać -to jednak laptop do "zabawy" dla 11 latki :-P - ale lubuntu nie widzi kamery na przykład - no i klawiatury w laptopie dlatego szukam pomocy.
Odezwę się jak coś się uda :-)
A jak się nie uda to może ktoś z Krakowa będzie chętny na wykonanie odpłatnie usługi zrobienia takiego pena (oczywiście mając mojego laptopa w/w wówczas aby z nim poeksperymentować czy działa)

pavbaranov:
Rafał - daj znać. Bo też z Krakówka i mam znajomych, którzy się bawią serwisem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej