Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Linuxa a partycje

Zaczęty przez nawrocki, Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nawrocki

Zaczynam zabawę z Linuxem i mam kilka konkretnych pytań, na które jakoś nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi.

1. Czy mogę zostawić sobie na dysku partycje takie jakie są ? Chodzi mi o to, że mam na nich trochę danych i nie chciałbym ich stracić, a dysk jest sensownie podzielony.
2. Czy jeśli zdecyduję się na całkowite zastąpienie Windowsa Linuxem to Instalator sformatuje tylko partycję C, na której teraz jest W a miałby być L ?
3. Czy jeśli na początek chciałbym mieć dwa systemy to aby uniknąć utraty danych powinienem wcześniej stworzyć jakąś pustą partycję dla Linuxa ?
4. Jeśli wybrałbym wariant z pkt 3, a system by mi się spodobał to jak go przenieść (i czy ma to sens) na dysk C, który jest u mnie dyskiem na którym jest system.

pavbaranov

Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM
Zaczynam zabawę z Linuxem i mam kilka konkretnych pytań, na które jakoś nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi.

1. Czy mogę zostawić sobie na dysku partycje takie jakie są ? Chodzi mi o to, że mam na nich trochę danych i nie chciałbym ich stracić, a dysk jest sensownie podzielony.
No jak ich nie chcesz stracić, to chyba znasz odpowiedź :)
Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM
2. Czy jeśli zdecyduję się na całkowite zastąpienie Windowsa Linuxem to Instalator sformatuje tylko partycję C, na której teraz jest W a miałby być L ?
Instalator czego? Zwykle bywają tam różne "tryby" - w przypadku "ręcznego", jeśli się nie pomylisz, zachowasz wszystkie dane. W przeciwnym przypadku - wszystko stracisz. Jak to mawiają: backup Twoim przyjacielem jest.
Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM
3. Czy jeśli na początek chciałbym mieć dwa systemy to aby uniknąć utraty danych powinienem wcześniej stworzyć jakąś pustą partycję dla Linuxa ?
Niekoniecznie. Masz w wybranej przez siebie dystrybucji na 100% informację jak zrobić prawidłowo dual-boot. Jeśli nie masz - zmień dystrybucję, albowiem ta nic nie jest warta.
Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM
4. Jeśli wybrałbym wariant z pkt 3, a system by mi się spodobał to jak go przenieść (i czy ma to sens) na dysk C, który jest u mnie dyskiem na którym jest system.
Nie rozumiem.
PS: Masz Windows jak sądzę. Jeśli komputer na to pozwoli - załaduj sobie lina na jakąś maszynę wirtualną, pobaw się. Jeśli Ci się spodoba, to wrócimy do pytań, a Ty do dokumentacji tej dystrybucji.

nawrocki

Ad 1. Pytam, bo pamiętam, że przy Windowsie formatowało się tylko partycję systemową żeby przeinstalować system, a reszta pozostawała nienaruszona. Wiadomo, że partycja na której będzie system będzie sformatowana. Chodzi mi o partycję, na której mam dane.
Ad 2. Instalator Linuxa jeśli można to tak nazwać. Dotarłem do "tabeli" z partycjami i tam się zatrzymałem żeby nie pójść krok za daleko.

Jeśli w takim razie pobawię się systemem na maszynie wirtualnej to najważniejszym dla mnie pytaniem jest pytanie nr 1. Trudno mi sobie wyobrazić przenoszenie gdzieś kilkudziesięciu GB danych :(

Przy okazji zastanawia mnie na co zwracać uwagę oceniając Linuxa, bo jak tak chwilę chodził z płytki to interfejs wygląda podobnie do Windowsowskiego.

microsofter

Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:58:21 PM
Ad 1. Pytam, bo pamiętam, że przy Windowsie formatowało się tylko partycję systemową żeby przeinstalować system, a reszta pozostawała nienaruszona. Wiadomo, że partycja na której będzie system będzie sformatowana. Chodzi mi o partycję, na której mam dane.
Jakaś partycja jak najbardziej może zostać. Ale gdzieś trzeba zainstalować nowy system, więc którąś partycję i tak musisz usunąć lub przeformatować. Osobna sprawa to kwestia dostępu do obecnej partycji z danymi. Każdy OS korzysta z własnego systemu plików, GNU i Windows nie są wyjątkami.

CytatAd 2. Instalator Linuxa jeśli można to tak nazwać. Dotarłem do "tabeli" z partycjami i tam się zatrzymałem żeby nie pójść krok za daleko.
Instalator zrobi to, co ty mu każesz - usunie/sformatuje wybrane przez ciebie partycje. Chyba, że pytasz o to, co będzie próbował zrobić dosmyślnie - to już zależy od konkretnej dystrybucji.

CytatTrudno mi sobie wyobrazić przenoszenie gdzieś kilkudziesięciu GB danych :(
Dlaczego? Bywa, że ja robię podobne rzeczy codziennie.

Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 10:17:35 PM
4. Jeśli wybrałbym wariant z pkt 3, a system by mi się spodobał to jak go przenieść (i czy ma to sens) na dysk C, który jest u mnie dyskiem na którym jest system.
Nie ma sensu. Najlepiej nic nie przenosić, a ponownie zainstalować na docelowym dysku.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Nie istnieje coś takiego jak "instalator linuksa". Różne dystrybucje mają swoje własne, różne wykorzystują popularnego Calamares, ale są i takie, które w ogóle nie mają instalatora. Pierwszy, absolutnie podstawowy krok, to przeczytanie poradnika instalacji (najczęściej jest, jeśli nie ma - nie brać takiej dystrybucji). Drugi - instalacja na wirtualce i ocena jej konsekwencji. Kiedy już dojdzie do instalacji na żywca, na komputerze, to przed nią - backup danych, a podczas zastanawiać się 2x nad każdą odpowiedzią, sprawdzając możliwości. Będzie trwało dłużej, ale prawdopodobieństwo wtopienia jest mniejsze.
Aha - przy bardziej skomplikowanym dysku (tj. coś tam jest i ma zostać zachowane), zawsze dobrze jest skorzystać z opcji "ręcznego przygotowania dysku".

Zobacz najnowsze wiadomości na forum