Dystrybucje Linux > Mepis, antiX, MX

MX 19.2/3 KDE: Czarny ekran na zainstalowanym systemie (po udanym dual boot)

(1/2) > >>

luka7007:
Witam wszystkich! Jestem nowy na forum.

Thinkpad X220.

Miałem zainstalowany na twardym dysku MX 19.2 KDE (opcja dual boot z Windows 10 na tym samym dysku). Wszystko chodziło melodyjnie aż do czasu aktualizacji punktowej do 19.3. Update poszedł standardowo z zielonego pudełka pakietów. Sprawdzając system jeszcze przed restartem stało Linux MX 19.3 KDE.

RESTART:
Do wyboru standardowo Windows 10 albo... MX 19.2 a nie 19.3. Pal licho, klikam MX 19.2 i wszystko pięknie, aż pojawia się czarny ekran (bez kursora) w momencie, kiedy powinienem zobaczyć ekran logowania.

Dobrze myślę, że przy tej aktualizacji zchrzan... sterowniki graficzne, problem znany mi z Windowsa? Wie ktoś jak można to naprawić (w Windows 10 zrobiłem to uruchamiając boot do wiersza poleceń i usuwając najnowsze sterowniki display), ale nie wiem jak coś takiego zrobić w Linuxie (systemd???). Proszę o pomoc.

pavbaranov:
Jaka wersja KDE i SDDM (bo pewnie tego używasz)? Czy używasz autologowania? Czy coś w logach systemowych jest? Z czarnego ekranu przejdziesz do konsoli (prawdopodobnie) kombinacją klawiszy alt+ctrl+Fx (któryś - musisz spróbować).

luka7007:
Wszystko jak w standardowej instalacji MX 19.2 KDE z późniejszymi aktualizacjami, a konkretnie jedną do 19.3.

Szczerze to nie wiem co to jest SDDM a o KDE myślałem jak o jednym z kolektywów programistów, którzy są autorami Plasma, wykorzystanej w tej instalacji MX-a i która to Plasma chyba jest GUI. W każdym razie po zalogowaniu jest taki moment z logo plasma i ten GUI się wtedy ładuje.

Sorry za taką odpowiedź, ale jestem nowy w temacie Linuksa (dlatego też wybrałem tę wersję MX-a) i nawet nie wiem jak to sprawdzić.

luka7007:
2. Nie używam autologowania.

3. Spróbuję potem się załadować do systemd, który jest jak rozumiem takim odpowiednikiem wiersza poleceń w windowsie i czymś jak Konsole w MX. I tam pewnie będą komendy typu dir, cd itp.

4. Niestety kombinacje nie działają, również z samym ctrl.

luka7007:
A o tym systemd ciągle wspominam, ponieważ jest to jedna z opcji bootowania obok windows i mx w GRUB-ie jaki zrobił mi pakiet instalacyjny MX 19.2 KDE.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej