Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problemy od samego początku - wypalenie ISO

Zaczęty przez nawrocki, Listopad 18, 2020, 10:14:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nawrocki

Dobry wieczór, od kilku dni próbuję zainstalować Minta, niestety bezskutecznie, ale żeby nie namieszać zacznę od pierwszego (a może i głównego problemu). Nagrałem kilka płyt przy użyciu różnych programów i nic się nie dzieje. Podejrzewałem komputer, swoją niewiedzę itd. ale co mnie zdziwiło to to, że kiedy próbuję w najprostszy sposób nagrać płytę czyli klikając na ściągnięty plik z mintem otrzymuję komunikat: Wybrany plik obrazu jest nieprawidłowy. Inne programy nagrały mi płyty, niestety z żadnej z nich nie startuje Linux, a kiedy sprawdzam właściwości nagranej płyty otrzymuję: Obszar wolny: 0, obszar zajęty: 0. Dodam, że na płycie jest ślad nagrania.
Z góry dziękuję za pomoc.
T.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Sprawdź sumę kontrolną ściągniętego pliku, a jeśli ta jest prawidłowa, to sprawdź w instrukcji programu, którym się posługujesz, jak nagrać tam iso na płytę.

nawrocki

Z pendriva niestety też się nie uruchamia. Ten sam plik.  Spróbuję sprawdzić tą sumę. Ściągnąłem też Minta ze Słowacji. Wypróbuję. Wypalałem programem wg instrukcji więc w tym temacie raczej błędu nie zrobiłem. Zastanawiam się tylko, czy jest możliwość, że Mint zawieszony na serwerze Uniw. Warsz. mógł być jakiś nie tak ?

nawrocki

Sprawdziłem sumę kontrolną i cały ten dosyć długi ciąg liczb jest inny. W międzyczasie ściągnąłem też Linuxa ze słowackiego serwera i suma też się nie zgadza. Czy to możliwe ?

microsofter

Możliwe. Ściągnij drugi raz i porównaj sumę pierwszego pliku z drugim. Jeśli oba mają wadliwą sumę, ale tą samą, to oznacza, że plik na serwerze jest uszkodzony. Poinformuj wtedy admina. Miałem taką sytuację przy OpenServer 10. Dałem znać adminowi, podmienił plik na prawidłowy i odpisał mi, że już jest ok. Ściągnąłem ponownie i suma była dobra. Serwer to też komputer, może stać się to samo, co na twoim dysku.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Albo ściągnij jeszcze z jakiegoś innego serwera. Generalnie - jeśli suma jest wadliwa, to albo jak napisał @microsofter - problemem jest wadliwy plik na serwerze (i to leżeć może zarówno po stronie admina serwera, jak nawet po prostu wadliwego przygotowania iso w dystrybucji), albo masz problem ze ściąganiem (zwłaszcza, jeśli suma będzie za każdym razem inna, ale nie taka, jak winna być). Jeśli z dwu różnych serwerów jest taka sama, to możliwe, że problem leży u samego źródła, czyli w Linux Mint.

robson75

Dobrym pomysłem jest pobranie ISO przez torrent-a.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Jeszcze lepszym - zmiana dystrybucji na mniej problematyczną :-)

microsofter

Cytat: robson75 w Listopad 20, 2020, 12:43:18 PM
Dobrym pomysłem jest pobranie ISO przez torrent-a.
?? Wręcz przeciwnie. Najpierw musisz znaleźć torrent. Potem nigdy nie wiesz, kiedy ściągniesz, bo seederzy postanowią wyłączyć seedowanie. Najlepszym sposobem jest najprostsza metoda, czyli FTP. Możesz bezstresowo ściągnąć jeden plik, ileś wybranych plików, lub całe podkatalogi z różnymi wersjami ISO / innymi dystrybucjami. Albo utworzyć listę do hurtowego pobierania plików ISO z dowolnych katalogów, a nawet serwerów. W ten sposób szybko pościągałem obszerną kolekcję.

Cytat: ciubaka w Listopad 20, 2020, 01:47:34 PM
Jeszcze lepszym - zmiana dystrybucji na mniej problematyczną :-)
Przecież Mint to jeden z najpopularniejszych GNU. Do niedawna był na 1 miejscu w DistroWatch. Zdobycie sprawnego ISO nie powinno nastręczać problemu. Op albo wybrał wadliwy serwer, albo łapie błędy na transferze.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

nawrocki

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jestem prawie pewien, że źródłem moich problemów był pendrive, którym przenosiłem plik z jednego komputera na drugi. Dziś przenosiłem nim zdjęcie i kiedy na drugim komputerze zobaczyłem je poszatkowane przyszło mi do głowy by to sprawdzić. Ściągnąłem Linuxa na właściwy komputer i zadziałało, ale przy okazji z innego serwera więc nie będę na 100 % pewien przyczyn problemu. 

robson75

Cytat: microsofter w Listopad 20, 2020, 07:10:30 PM
?? Wręcz przeciwnie. Najpierw musisz znaleźć torrent. Potem nigdy nie wiesz, kiedy ściągniesz, bo seederzy postanowią wyłączyć seedowanie.
Po co szukać, skoro na stronach lm są dostępne torrenty
https://www.linuxmint.com/edition.php?id=283
A co do seedów to linux mint ma ich sporo

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: nawrocki w Listopad 20, 2020, 07:41:23 PM(...)
Gwoli ścisłości. Nie wiem, gdzie sprawdzałeś te sumy kontrolne, ale one mają być sprawdzane na pliku *.iso po ściągnięciu. Pendrive, czy jakikolwiek nośnik, w tej chwili nic nie mają do powiedzenia. A wg. tego co pisałeś, problem leżał w tym, że była ta suma inna niż ta, którą obiecywał "producent".

BTW: Nie przeceniajmy pozycji na distrowatch, albowiem ona nic nie znaczy. Dosłownie.
I nie jestem przekonany, czy Mint jest GNU, ale to nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Absolutnie podstawowe pytanie, czy to "dobra" dystrybucja, ale nie na tę dysputę. Każdy wybiera co chce i uszanować wybór.

nawrocki

Fakty są takie:
Pierwszy ściągnięty plik - Windows (chyba) nie chciał nagrać twierdząc, że plik nieprawidłowy. Inny program nagrał, ale płyta nie działała.
Potem sprawdzałem sumy kontrolne i nie grały.
Koniec końców po "wycieczkach" do Warszawy, Słowacji, Niemiec ponownie zajrzałem do Niemiec i zaciągnąłem stamtąd plik iso, którego sumy się zgadzały (a może po prostu pierwszy raz dobrze to zrobiłem) i który dał się nagrać. :)


Zobacz najnowsze wiadomości na forum