Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Prawy alt nie wprowadza polskich znaków Ubuntu KDE v18.04

Zaczęty przez AiGi, Listopad 18, 2020, 03:17:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

AiGi

Witam,

Zdaję sobie sprawę, że temat polskich znaków był wałkowany w siecie wielokrotnie i skorzystałem z tego, wertując tony postów, ale nic nie pomogło. Sęk w tym, że prawy alt zachowuje się tak, jak lewy. W programach wywołuje menu kontekstowe. Co zrobić, żeby pełnił funkcję wpisywania polskich znaków? Dodam, że z wirtualnej klawiatury (Florence) mogę pisać polskie znaki. Próbowałem jeszcze przypisać funkcję prawego altu prawemu ctrl i innym, ale to też nic nie dawało, bo one też dalej pełniły starą funkcję.

Wszystko mam ustawione na PL.

locale:
LANG=pl_PL.UTF-8
LANGUAGE=pl
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC=pl_PL.UTF-8
LC_TIME=pl_PL.UTF-8
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY=pl_PL.UTF-8
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT=pl_PL.UTF-8
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=


/etc/default/keyboard:
# KEYBOARD CONFIGURATION FILE
# Consult the keyboard(5) manual page.
XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="pl"
XKBVARIANT=""
XKBOPTIONS="lv3:ralt_switch,compose:rctrl"
BACKSPACE="guess"

Pozdrawiam

pavbaranov

Pomijając fakt posiadania przez Ciebie niewspieranego już KDE - Ustawienia systemowe -> Klawiatura - jak tu masz ustawione? Tutaj m.in. można ustawić zachowanie Alt.

AiGi



AiGi

W module ustawień systemowych klawiatury ustawiony jest układ na PL, 3rd level to prawy alt. Próbowałem również, aby 3rd level był w prawym Ctrl, lewym Alt, lewy Win i nic to nie zmieniło - każdy z klawiszy dalej pełni starą funkcję, ignorując ustawienie.
Gdy włączę klawiaturę ekranową Onboard i zablokuję w niej alt, następnie wciskając jakiś polski znak, to wtedy klawiatura fizyczna również wprowadza literki z ogonkiem. Wygląda na to, że nie działa u mnie funkcja klawiszy trzeciego poziomu.

pavbaranov

Nie rozumiemy się - jak to masz ustawione? Masz jakiś system z jakąś klawiaturą. Konkret, bo bywają tu duże różnice, a KDE daje sporo możliwości wyboru. Innymi słowy - zacznijmy od hardware'u.

AiGi

To nie kwestia hardware'u. Bylem w Mediamarkt przetestować inne klawiatury i zachowanie to samo - klawisze trzeciego poziomu zachowują się tak, jakby nie było trzeciego poziomu.

pavbaranov

"Zacznijmy od hardware'u" dotyczyło tego jaką masz klawiaturę i jakie jej ustawienie w KDE. Modeli klawiatur jest w Ustawieniach systemowych kilkadziesiąt. W "Zaawansowane" można też wybierać...
U mnie tzw. Alt Gr i: ąśżźęłóńć... Jak widać bez problemów.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum