Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak mam odinstalować za pomocą terminala program który ma na początku "rubby"?

Zaczęty przez kejrolek, Listopad 10, 2020, 07:47:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kejrolek

No więc chciałem odinstalować wszytskie porgramy które zaczynają się na "ruby" bo jak wpiszę sudo apt list to mam np. ruby-omniauth-oauth2-generic albo ruby-narray-miss i tego jest bardzo dużo. I czy da się sprawdzić jakoś datę instalacji? :P

pavbaranov

Sprawdź co od nich zależy :) Wywalenie czegoś takiego może pociągnąć konieczność wywalenia innych itd. aż stracisz (co najmniej) możliwość korzystania z jakiejś aplikacji, która Ci jest potrzebna. Jeśli jesteś pewny - wejdź w to GSC (tam o ile wiem jest filtr, możesz wpisać "ruby"), zaznacz wszystko - daj do odinstalowania i zobacz jakie będą konsekwencje, bo zdaje się, że winno to powiadomić.
Raz jeszcze - zainstaluj ten system od nowa, a następnie baw się w nim z zastanowieniem.
Na inne pytania już nie odpowiem bo od lat nie używam APT a tym bardziej - apage satanas :D - GNOME.

kejrolek


pavbaranov

Mein Gott!!! G(NOME)S(oftware)C(entrum) = po polsku "Centrum Oprogramowania". Kurcze poczytaj w końcu cokolwiek o systemie, którego chcesz używać!

kejrolek

ale ja to chyba z ich strony instalowalem a nie przez sklep i mam tych jakby podporogramów ruby dużo


pavbaranov

Co to znaczy "z ich strony"? Jeśli to był deb, to jest znany w systemie i APT/GSC to winny ogarnąć (pierwsze na pewno) - czyt. winno być widoczne. Jeśli to jakaś kompilacja, to masz babo placek, zwłaszcza jak usunąłeś źródła. Skąd, u diaska, my mamy natomiast wiedzieć, co Ty robisz w swoim komputerze?
Nadto nikt się nie będzie głowić nad Twoimi "chyba". Trzeba być świadomym, tego co się robi. Inaczej - uczysz się na błędach i pewnie każdy z nas to przeszedł.
Ruby samo w sobie, to albo jakaś zależność, albo służy do programowania. Kto może wiedzieć z nas po jakiego diabła to instalowałeś?

Słowo klucz u Ciebie: "chyba". Chyba to pchła, jak mawiali za moich młodych lat.

Raz jeszcze i ostatni: zainstaluj system od nowa, bo i tak nic tam nie masz, a następnie baw się z należytą rozwagą i zrozumieniem tego co robisz. Dokumentacja Ubu jest wielka.

kejrolek

chciałem zainstalowac metasplit czy jakoś tak ale na jakiejś stronie bylo instalowanie ruby chyba ale error byl to chcialem z ich strony... nie działa metasploit i ruby więc kicha XD

kejrolek

Cytat: kejrolek w Listopad 10, 2020, 09:27:59 PM
chciałem zainstalowac metasplit czy jakoś tak ale na jakiejś stronie bylo instalowanie ruby chyba ale error byl to chcialem z ich strony... nie działa metasploit i ruby więc kicha XD

czyli mam nadpisać system? A jakiś tutorial jak mam to zrobić żeby nie dobić tego komputera jeszcze bardziej? I jak mam sprawdzić jak się nazywa ta partycja na której mam aktualnie zainstalowanego linuksa? Mam też windowsa bo mam dual boot......

pavbaranov

Ja odpadam. Nie jestem indywidualnym Twoim nauczycielem podstaw linuksa, gdzie wszystko o co pytasz jest jasno wytłumaczone i wystarczy chcieć zasięgnąć języka. Może ktoś ma więcej cierpliwości. Ja już jestem za stary.

EDIT:
Sorry. Źle Ci poradziłem. Próbuj. Działaj na tym co masz. Instaluj, odinstalowuj i patrz na efekty. Patrz na komunikaty i staraj się je zrozumieć. Sięgaj po dokumentację. Tylko w ten sposób nauczysz się korzystać z linuksa/Ubuntu.

Piotr_1988

@kejrolek - Nie instaluj aplikacji, które nie są Ci potrzebne i nie wiesz do czego służą (typu metasploit). Poznaj zamiast tego podstawową obsługę Linuxa, bo bez tego nie ruszysz dalej. Czytaj dokumentację dystrybucji na stronie, oraz czytaj helpa programów - w konsolowych wpisujesz np.: nazwa_programu --help W helpie wszystko jest objaśnione.

Chyba rzeczywiście tak jak proponuje @pavbaranov, zainstaluj sobie system od nowa... Skopiuj pliki, które chcesz zachować na jakiś dysk zewnętrzny, a potem wgraj na nowo Ubuntu z pendriva w miejscu dawnego, tak jak instalowałeś pierwszy raz - instalator zapyta się o to, czy sformatować, więc dawne Ubuntu się usunie.

GNOME nie wydaje się najprostsze w konfiguracji, więc możesz pomyśleć o innym środowisku, jeśli z tym masz trudności, chyba, że Ci się podoba GNOME. Możesz wówczas zainstalować pakiet gnome-tweaks, jeśli nie jest preinstalowany domyślnie.

Miałem kilka problemów z działaniem Ubuntu 20.10, ale może przez te dwa tygodnie je zdążyli trochę połatać - tego nie wiem. Osobiście polecam Fedorę.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum