Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zmiana hasła w systemie

Zaczęty przez sparky, Listopad 10, 2020, 06:46:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sparky

Witam.
Gdzie się zmienia hasło w systemie i na roota, szukam szukam i nie mogę znależć...Wszelkie info - dzięki wielkie.

Piotr_1988

Cytat: sparky w Listopad 10, 2020, 06:46:32 PM
Witam.
Gdzie się zmienia hasło w systemie i na roota, szukam szukam i nie mogę znależć...Wszelkie info - dzięki wielkie.
Wpisz:passwd --help
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

sparky

Czyli tylko na poziomie terminala to zrobię w sparky?

Piotr_1988

Cytat: sparky w Listopad 10, 2020, 07:46:59 PM
Czyli tylko na poziomie terminala to zrobię w sparky?
Nie napisałeś, jakie używasz środowisko graficzne. Bez informacji o środowisku graficznym można Cię poinstruować tylko z terminala.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

sparky


Piotr_1988

Na XFCE nie wiem/nie pamiętam; zawsze zarządzałem hasłami z terminala. Wiem, jak edytować hasło użytkownika na GNOME, ale... zrobiłbym to znacznie szybciej z terminala. :P

Mówiąc poważnie, dlaczego nie skorzystasz z passwd? To jest sześć literek do napisania + nazwa użytkownika lub root. ::)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

sparky

Nie robiłem tego nigdy, trochę strach że coś zawalę i potem nie dostanę się do danych...

Piotr_1988

Cytat: sparky w Listopad 11, 2020, 05:52:28 PM
Nie robiłem tego nigdy, trochę strach że coś zawalę i potem nie dostanę się do danych...
Możesz utworzyć nowego użytkownika i na nim poćwiczyć... Co jednak można tu zawalić? Wejdź na roota, wpisz passwd root lub passwd nazwaużytkownika, a zostaniesz poproszony o podanie nowego hasła dwukrotnie; tylko musisz wiedzieć, że literki w trakcie wpisywania hasła nie będą się wyświetlać.

Pierwszy wynik z wyszukiwarki:
https://linuxhandbook.com/passwd-command/
To (1) jest prostsze niż graficzna zmiana hasła i (2) jest uniwersalne, niezależne od dystrybucji i zainstalowanego środowiska graficznego - jedno sześcioliterkowe polecenie passwd i umiesz zmienić hasło na każdym distro zapewne do końca życia. Jaki jest więc sens kombinować graficznie?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

sparky

WIELKIE DZIĘKI HASŁO ZMIENIONE  :D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum