Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Jak to możliwe że z 50gb wolnego miejsca na dysku ubuntu mam nagle tylko 16gb?  (Przeczytany 157 razy)

Offline kejrolek

• Newbie
  • *
  • Reputacja: +0/-0
Hej, miałem partycje 50gb i normalnie używam ubuntu a teraz mam 16 gb. Czy mogę jakoś przeglądać listę snapów i dpkgów zainstalowanych na moim komputerze? Bo jak coś zainstaluję to zapomnę o tym albo niewiem jak usunąć. (od ok. tygodnia lub dwóch używam linuksa). Z góry dziękuję za pomoc  8)

Offline kszyhus

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Jak to możliwe że z 50gb wolnego miejsca na dysku ubuntu mam nagle tylko 16gb?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2020, 09:10:10 am »
Aplikacja "Baobab" pokaże Ci co zajmuje najwięcej miejsca.

sudo snap list
sudo dpkg -l
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Offline ciubaka

• Sr. Member
  • Reputacja: +6/-1
Odp: Jak to możliwe że z 50gb wolnego miejsca na dysku ubuntu mam nagle tylko 16gb?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2020, 09:26:33 am »
Nie ma opcji żeby po dwóch tygodniach ubuntu ci zeżarło 34 GB, u mnie po kilku latach zajmuje jakieś 14 GB. Nawet jakbyś tajmszifty robił dwa razy dziennie. Coś se wgrałeś... Tak swoją drogą, po co trzymać więcej niż 2-3 migawki z systemu?

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +55/-38
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2020, 10:36:41 am »
@ciubaka - Weź pod uwagę magiczne słowo "snap" :)
@kejrolek - O ile wiem, to Ubu dostarczane jest z aplikacją "GNOME Software Centrum", czy jakoś tak (po polsku to najczęściej Centrum oprogramowania - przeglądnij listę programów - gdzieś winno być, a jak nie - możesz doinstalować. O ile pamiętam obecnie w Ubu obsługuje również snapy. To one pożerają idiotyczne ilości przestrzeni dyskowej.

Offline Albedo 0.64

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Reputacja: +3/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2020, 11:35:51 am »
Oprócz snapów jest jeszcze Time Shift z którego trzeba usuwać stare migawki.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Offline kszyhus

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2020, 11:37:31 am »
@pavbaranov - tylko że "Sklep snap" pokazuje wszystkie zainstalowane aplikacje - te snap i te apt.
polecenie
sudo snap list

Offline kszyhus

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2020, 11:38:55 am »
Po prostu trzeba sprawdzić programem "Baobab" co zajmuje tyle miejsca. Proste.