Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu/Mint/Sparky którego "linuksa" wybrać???

Zaczęty przez Pablo12011987, Listopad 08, 2020, 01:58:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pablo12011987

Witam wszystkich z góry dziękuje za pomoc....
Ta historia zaczyna się od tego, że prawie 3 letni demon zalał dwa razy laptopa (tak już słyszę o braku głowy z mojej strony...).
Ale o dziwo laptop chodzi... Pierwszy raz nic mu nie zrobił... Ale drugi uszkodził coś z grafiką... I system uruchamia się wyświetla się tapetę, a ikony pojawiają się i znikają i nic nie da się robić... Ale na reconvery mode wszystko chodzi jak najlepiej... Tylko żona nie radzi sobie z uruchamianiem tego trybu...
Ale dość tej pięknej historii...
Siedzę na Ubuntu od 14.04 lts i tu zwracam się do was rodacy o radę co wybrać:
1 Ubuntu 20 lts
2 Mint
3. Sparky
Ubuntu znam i wiem że spełnia moje oczekiwania, ale aktualnie Mint i Sparky są chwalone... I walczę z tym wewnętrznym konfliktem... Nie potrzebuję  systemu nic ponad:
→internet
→napisanie i wydrukowanie czegoś
→raz w roku wypełnienia pita
→i by był wpierany jak wersje LTS
Nosicielem systemu bedzie Lenovo t420 thinkpad
Jeszcze raz z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam...

Piotr_1988

Nie wiem, czy reinstalacja systemu pomoże w kwestii zalania, bo nie mam takich doświadczeń. Co do samych dystrybucji, z tej trójki bym polecił SparkyLinux, gdyż osobiście mam z nim pozytywniejsze doświadczenia niż z Ubuntu; Minta odrzucam, gdyż bazuje na Ubuntu. Niemniej, skoro siedzisz na Ubuntu i jesteś z Ubuntu zadowolony, to możesz po prostu używać aktualnego Ubuntu. Skoro jednak piszesz o wersji LTS, możesz wybrać Ubuntu 20.04 (LTS), zamiast 20.10. Aktualizacja Ubuntu do nowszych wersji nie powinna jednak sprawiać kłopotów - ewentualne komplikacje prędzej wystąpią na SparkyLinux z uwagi na hybrydową konstrukcję ("Debian z nakładką").
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Pablo12011987

Mój błąd nie napisałem, że linuks będzie na nowym(starym) laptopie... Reinstalacja nie pomoże to wiem... Pomogło by wyłączenie sterowników karty graficznej, ale to pokątne rozwiązanie... Ubuntu już aktualizowałem, chociaż czytałem że powinno się lepiej usunąć starego linuksa i dać surową wersję...
I się tak zastanawiam czy dać cały 250gb ssd na linuksa by go łatwo usuwać w celu aktualizacji czy dzielić na partycję... Bo w miejsce napędu wmontuje stary dysk z laptopa...
Czyli jeden głos za Ubuntu i Sparky

Piotr_1988

Cytat: Pablo12011987 w Listopad 08, 2020, 02:47:25 PM
Ubuntu już aktualizowałem, chociaż czytałem że powinno się lepiej usunąć starego linuksa i dać surową wersję...
To prawda, że nieraz jest lepiej usunąć i wgrać surową wersję, ale jednak są dystrybucje, które aktualizują się łatwiej i dystrybucje, które aktualizują się ciężej. Ubuntu bym po prostu aktualizował i nie widzę sensu Ubuntu usuwać, o ile tylko aktualizacja przebiegła pomyślnie... Tymczasem SparkyLinux owszem da się zaktualizować i zapewne w większości przypadków aktualizacja przebiegnie pomyślnie, ale strona Sparkiego zaleca (lub kiedyś zalecała) raczej instalację surowej wersji.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Pablo12011987


Zobacz najnowsze wiadomości na forum