Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zrobić launcher w ubuntu do folderu lub AppImage?

Zaczęty przez kejrolek, Listopad 07, 2020, 05:24:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kejrolek

Chciałem zrobić taki skrót ale jak cchcę zrobić skrót do AppImage to się nic nie dzieje albo błąd skryptu. Czy można w Gnome zainstalować jakiś program do robienia skrótów jak w Windowsie z kontekstowego menu?

pavbaranov

A po polsku?
*.appimage - nadajesz prawa do wykonywania przez chmod, po wywołaniu programu sam się pyta, czy dodać to do menu. O co kaman?

Piotr_1988

#2
GNOME bodajże począwszy od wersji 3.28 nie oferuje możliwości umieszczania skrótów na pulpicie, jeśli o to Ci chodzi:
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/01/gnome-desktop-icons-removed-3-28
Artykuł podaje dwa potencjalne rozwiązania (instalacja rozszerzenia lub instalacja Nemo), które możesz sprawdzić - osobiście nie testowałem.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

kejrolek

Cytat: pavbaranov w Listopad 07, 2020, 07:45:36 PM
A po polsku?
*.appimage - nadajesz prawa do wykonywania przez chmod, po wywołaniu programu sam się pyta, czy dodać to do menu. O co kaman?

czy podasz mi przykład użycia chmoda? Bo w właściwościach zaznaczyłem opcję uruchamiaj jako plik wykonywalny ale mi nic nie chciało dodać. Mam ubuntu 20.10

Piotr_1988

Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD


kejrolek


Piotr_1988

Tutaj masz dokumentację... "Integrating AppImages into the desktop"
https://docs.appimage.org/user-guide/run-appimages.html#integrating-appimages-into-the-desktop
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Możesz pisać po polsku?
Ściągasz appimage. System to traktuje jako po prostu plik. Nie rozumie, że ma to wykonać. Stąd też potrzeba mu nadać takie uprawnienia i tu się pojawia chmod +x. Jeśli ten plik uruchomisz w konsoli/terminalu, to winien zapytać o to, czy dodać do "menu". Jeśli się na to zdecydujesz, to program winien być widoczny w menu i będziesz go mógł stamtąd uruchomić. Jeśli nie - to... konsola i musisz wywołać z niej plik tak samo jak każdy plik wykonywalny (po chmod +x). I tyle.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum