Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zainstalować inny OS obok linuksa Ubuntu i WIndowsa 10?

Zaczęty przez kejrolek, Listopad 07, 2020, 03:31:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kejrolek

No więc mam Dual boota Win10+Linux Ubuntu i wszystko fajnie działa ale chciałbym zainstalować jakiegoś MS-DOSa albo androida, tylko niewiem, czy jak zainstaluję na jakiejś partycji tego DOSa to będzie się on zawsze uruchamiał czy grub, i będę mógł wybrać system a jak grub to Dos się automatycznie doda do listy uruchamiania OSów? Ubuntu instalowałem za pomocą ,,Instalacja obok innych" i wykryło mi więcej niż jeden system operacyjny, bo wykryło windows10 na moim głównym dysku chyba sda2 i na sda1 pliki rozruchu windowsa ale nie wiem jeszcze czy jak mam gruba, w którym uruchamiam windowsa z sda2 czyli tam gdzie jest zainstalowany to dalej potrzebuję tych plików rozruchu? Z góry dziękuję za pomoc  :P

rzax666

zainstaluj w  qemu ( gnome-boxes)  czy virtualboxie a dosa to wogole w jakims dosboxie

pavbaranov

Nie istnieje system operacyjny "jakiś MS-DOS". MS-DOS był rozprowadzany na dyskietkach. Ba, nawet nie jestem przekonany, czy jest w stanie być zainstalowany z czegoś innego. Zatem jeśli masz stację dyskietek w komputerze, to możemy iść dalej. Są współczesne jego klony. Jak zainstalować? Odsyłam do dokumentacji konkretnego.
MS-DOS - jeśli Ci się uda zainstalować na 99% zainstaluje swój bootloader, który nie tylko nie obsłuży Ubuntu, ale również i W10. Gruba można jednak ponownie wgrać mając instalkę Ubuntu.
Nie wiem czy jest sens wgrywania któregokolwiek z systemów z rodziny DOS w taki sposób, albowiem na linuksy są jego emulatory, które z tego co wiem, dość dobrze dzialają.
Z tego co wiem, to nie istnieje natomiast Android na Twój komputer. Są linuksowe systemy operacyjne oparte o Androida - polecam znaleźć i zaznajomić się z dokumentacją.

microsofter

#3
MS-DOS! Mój pierwszy OS. Cały mój świat komputerów zaczął się od niego. Kolega jest ambitny, chce poznać historię. Nie zniechęcajcie go!

MS-DOS 6 w wersji upgrage, można zainstalować z HDD lub wypalonego CD(-RW). Tylko trzeba wcześniej przygotować mu partycję i wrzucić na nią Command.com. O ile pamiętam, wersja upgrade szuka właśnie tego pliku. Natomiast ostatnie wersje IBM PC-DOS były już na CD.

Najprosztszy sposób na kilka OS, w tym DOS na jednym HDD, to instalacja każdego na osobnej partycji podstawowej i wybieranie aktywnej partycji. Nie potrzeba wtedy żadnych sztuczek ani bootloadera.

Pamiętaj Kejrolek, że MS-DOS to system historyczny i ma swoje limity.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

rzax666

jest np freedos  .. kupilem z nim nawet laptopa a stacji dyskietkow nie ma  ..
https://www.android-x86.org/ androidy tez so
jak zwykle sie mylisz paramonov  ;D ;D

pavbaranov

#5
@rzax666 - Nie powiedziałbym. Zanim strzelasz - nabij i przeczytaj czym jest Android-x86 i zrozum czym się różni od Androida.
FreeDOS na pewno można wgrać z pendrive'a, a to że został zainstalowany fabrycznie na jakimś komputerze nie oznacza tego, że został tam mozolnie wgrany przez kogoś :)

PS: Z Tobą zaś z wiadomych Ci powodów nie mam ochoty rozmawiać wcale.

rzax666

nie czaje to znaczy fabryka instalowala freedosa?  czym sie rozni?o czym sie rozni?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum