Sprzęt > Komputery

Jak zainstalować inny OS obok linuksa Ubuntu i WIndowsa 10?

(1/2) > >>

kejrolek:
No więc mam Dual boota Win10+Linux Ubuntu i wszystko fajnie działa ale chciałbym zainstalować jakiegoś MS-DOSa albo androida, tylko niewiem, czy jak zainstaluję na jakiejś partycji tego DOSa to będzie się on zawsze uruchamiał czy grub, i będę mógł wybrać system a jak grub to Dos się automatycznie doda do listy uruchamiania OSów? Ubuntu instalowałem za pomocą „Instalacja obok innych” i wykryło mi więcej niż jeden system operacyjny, bo wykryło windows10 na moim głównym dysku chyba sda2 i na sda1 pliki rozruchu windowsa ale nie wiem jeszcze czy jak mam gruba, w którym uruchamiam windowsa z sda2 czyli tam gdzie jest zainstalowany to dalej potrzebuję tych plików rozruchu? Z góry dziękuję za pomoc  :P

rzax666:
zainstaluj w  qemu ( gnome-boxes)  czy virtualboxie a dosa to wogole w jakims dosboxie

pavbaranov:
Nie istnieje system operacyjny "jakiś MS-DOS". MS-DOS był rozprowadzany na dyskietkach. Ba, nawet nie jestem przekonany, czy jest w stanie być zainstalowany z czegoś innego. Zatem jeśli masz stację dyskietek w komputerze, to możemy iść dalej. Są współczesne jego klony. Jak zainstalować? Odsyłam do dokumentacji konkretnego.
MS-DOS - jeśli Ci się uda zainstalować na 99% zainstaluje swój bootloader, który nie tylko nie obsłuży Ubuntu, ale również i W10. Gruba można jednak ponownie wgrać mając instalkę Ubuntu.
Nie wiem czy jest sens wgrywania któregokolwiek z systemów z rodziny DOS w taki sposób, albowiem na linuksy są jego emulatory, które z tego co wiem, dość dobrze dzialają.
Z tego co wiem, to nie istnieje natomiast Android na Twój komputer. Są linuksowe systemy operacyjne oparte o Androida - polecam znaleźć i zaznajomić się z dokumentacją.

microsofter:
MS-DOS! Mój pierwszy OS. Cały mój świat komputerów zaczął się od niego. Kolega jest ambitny, chce poznać historię. Nie zniechęcajcie go!

MS-DOS 6 w wersji upgrage, można zainstalować z HDD lub wypalonego CD(-RW). Tylko trzeba wcześniej przygotować mu partycję i wrzucić na nią Command.com. O ile pamiętam, wersja upgrade szuka właśnie tego pliku. Natomiast ostatnie wersje IBM PC-DOS były już na CD.

Najprosztszy sposób na kilka OS, w tym DOS na jednym HDD, to instalacja każdego na osobnej partycji podstawowej i wybieranie aktywnej partycji. Nie potrzeba wtedy żadnych sztuczek ani bootloadera.

Pamiętaj Kejrolek, że MS-DOS to system historyczny i ma swoje limity.

rzax666:
jest np freedos  .. kupilem z nim nawet laptopa a stacji dyskietkow nie ma  ..

--- Kod ---https://www.android-x86.org/
--- Koniec kodu ---
androidy tez so
jak zwykle sie mylisz paramonov  ;D ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej