Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak przywrócić Ubuntu do stanu fabrycznego?

Zaczęty przez kejrolek, Listopad 07, 2020, 12:03:51 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kejrolek

Jak mogę Zresetować wszystko? Mam dual boot windows + ubuntu i chciałbym żeby się wszystko usunęło z partycji ext4 czy jakoś tak i żebym mógł od nowa zianstalować ubuntu

Piotr_1988

Cytat: kejrolek w Listopad 07, 2020, 12:03:51 AM
Jak mogę Zresetować wszystko? Mam dual boot windows + ubuntu i chciałbym żeby się wszystko usunęło z partycji ext4 czy jakoś tak i żebym mógł od nowa zianstalować ubuntu
Po prostu uruchom Ubuntu w wersji live z pendriva i od nowa zainstaluj Ubuntu na tej partycji.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Możesz utworzyć nowego użytkownika, bądź skasować (przenieść) wszystko z katalogów ~/.config i ~/.local - po ponownym uruchomieniu Ubuntu lub uruchomieniu na nowym użytkowniku winno się odtworzyć w "stanie fabrycznym".

kejrolek

Cytat: Piotr_1988 w Listopad 07, 2020, 12:09:56 AM
Cytat: kejrolek w Listopad 07, 2020, 12:03:51 AM
Jak mogę Zresetować wszystko? Mam dual boot windows + ubuntu i chciałbym żeby się wszystko usunęło z partycji ext4 czy jakoś tak i żebym mógł od nowa zianstalować ubuntu
Po prostu uruchom Ubuntu w wersji live z pendriva i od nowa zainstaluj Ubuntu na tej partycji.
ok a tryb live to tryb bezpieczny czy przywracania czy co? Bo mam bootowalnego pendrive i mmam uuruchomić pc z biosu żeby zainstalować od nowa system? Ja użyłem instalowania obok innych i wybrałem 50gb. A jest możliwość żeby zamontować partycje jako read-write (rw) a nie read-only (ro)? Mam z tym problem

pavbaranov

Raz jeszcze - jeśli chcesz mieć Ubuntu, ale w takim stanie, w jakim było ono bezpośrednio po instalacji, to wystarczy zrobić to co napisałem. Nie musisz instalować go od nowa.
Jeśli zdecydujesz się dodać jakiegoś użytkownika, to ów użytkownik będzie dysponować dokładnie takim "pulpitem" (czy stanem Ubuntu), jaki sobie wymyślili w Canonicalu.
Jeśli katalogi ~/.config i ~/.local swojego użytkownika choćby przeniesiesz w inne miejsce (zmienisz im nazwę na dowolną), to po ponownym uruchomieniu Ubuntu będziesz miał taki stan jaki Canonical sobie wymyślił.
Wydaje mi się natomiast, że coś pokombinowałeś nie tyle w "stanie fabrycznym", co zbyt intensywnie pobawiłeś się w miejscach, gdzie tylko root winien mieć dostęp i to w dodatku bez kompletnego zrozumienia tego co robisz. Sposób montowania partycji (także owe rw/ro) jest zarządzany przez plik /etc/fstab i tam winno to zostać ustawione. Jeśli nie będziesz mógł zrobić tego z działającego systemu, to można się pobawić w chroot, ale pewnie w istocie dla Ciebie łatwiejszym rozwiązaniem jest instalacja od nowa. Pamiętaj o zgraniu jakichś dokumentów i skoro stawiasz system obok istniejącego, który chcesz zachować to zalecam poczytanie o tzw. dual-boot Ubuntu z Windows.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum