Sprzęt > Inne

Nie mogę sformatować pendrive.

(1/3) > >>

MSki:
Dzień dobry  ;D
Jak w tytule tematu.. nie mogę sformatować pendrive, a próbowałem to robić min. za pomocą Gparted i programu znajdującego się w MX-19, czyli "Format USB".
Pendrive jest chyba w jakiś sposób zabezpieczony przed zapisem i utratą danych. Przyniosła mi go moja synowa, która jakieś dane na nim zapisała w czasie, kiedy uczestniczyła w szkoleniu. Podejrzewam, że razem z danymi zapisała również jakieś pliki, których nie można później usunąć i stąd obecny problem. Próbowałem sformatować ten pen również pod W7, za pomocą systemowego programu i również bez spodziewanych efektów.
Pen nie jest jakiś "niewiadomoco", bo tylko 8Gb, ale sam fakt, że nie mogę sobie poradzić z jego sformatowaniem bardzo mną wcząsnął  ;)
Może poradzicie jakiś inny, bruteforce sposób ?
Za wszelkie porady z góry dziękuję.

MSki:
Nie wiem, czy dobrze to robiłem, ale próbowałem za pomocą Terminala;

$ sudo umount /dev/sdb
umount: /dev/sdb: not mounted.
stenly@mx:~
$ sudo mkfs.ext4 /dev/sdb
mke2fs 1.44.5 (15-Dec-2018)
Found a dos partition table in /dev/sdb
Proceed anyway? (y,N) y
/dev/sdb is apparently in use by the system; will not make a filesystem here!

i chyba na tym etapie poznawczym, moje pomysły i umiejętności się skończyły :-)

pavbaranov:
A konkretnie co pisze gparted?
Niestety, ale niektóre pendrive przechodzą niekiedy w stan read-only. Jeśli to jest to - to spędziłem nad tym kilka długich miesięcy i poległem. Niby są jakieś narzędzia, ale zwykle pod Windows i nie dla każdego chipsetu.

MSki:
Gparted pisze;

Can't write to /dev/sdb, because it is opened read-only.

WAŻNE
W przypadku chęci zasięgnięcia pomocy należy zapisać informacje.

--- Kod ---https://gparted.org/save-details.htm
--- Koniec kodu ---
zawiera więcej informacji.

System plików wyłącznie do odczytu.. to w podsumowaniu komunikatu, czyli ten nieszczęsny read-only.

--- Kod ---
--- Koniec kodu ---

pavbaranov:
Ok, oglądnij pena. Nie ma tam czegoś, co można wcisnąć, przesunąć? Bo niekiedy były takie zabezpieczenia przed zapisem.
Jeśli nie - żmudna prawdopodobnie droga i jeśli masz Win, to szukaj rozwiązań dla konkretnego chipsetu pod ten system. Przez wine nie chodzi. Ja odpuściłem. Nie mam MS, a na linie nie było możliwości naprawy. Na MS do którego miałem dostęp - również mi się nie udało.
Ogólnie cały widz polega na ponownym wgraniu w taki pen jego firmware'u, czy jak to tam nazwać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej