Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Prośba o stworzenie instrukcji instalacji po polsku na forum - Gentoo

Zaczęty przez linuksowiec, Listopad 01, 2020, 11:20:11 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linuksowiec

Prośba do ludzi z branży o stworzenie instrukcji instalacji Gentoo "krok po kroku w języku polskim", najlepiej z możliwością pobrania w pdf i używania offline podczas instalacji.
Dużo ludzi interesuje się Gentoo bo można przerabiać oprogramowanie przed kompilacją pod siebie i swój sprzęt.
Na wszystkich forach llinuksowych jest ten sam problem z Gentoo dlatego jest tak mało popularny, a to ponoć z Archem dwa najlepsze systemy linuksowe.
Ludzie znający temat, poświęćcie jeden dzień na jakiś dokument.

Instrukcja powinna zawierać:
1. instalacja Gentoo na sprzęcie x86_x64  (pobieranie potrzebnego softu do kompilacji offline, instalacja na innym sprzęcie (komputer obok))
2. konfiguracja sieci (wifi oraz modemy i routery usb)
a) wybór kernela i sterowników (intel. amd, nvidia)
3. środowiska graficzne takie jak choćby cinnamon, xfce tak aby początkujący mógł ruszyć na tym systemie z nauką
4. opis ze znaczeniem podstawowych koment w termionalu

Zróbcie to w końcu, proszę.


Predator




lajon

Tutaj ludzie tylko piszą że gentoo używają a jak o coś zapytasz to odsyłają do wikipedii albo na fora gentoo a tam cisza, bo nikt a nikt początkującym nie umiejącym zainstalować systemu nie zainteresuje się.  Ja też jestem za tym, aby powstało coś po polsku.


pavbaranov

Po angielsku jest.
Ja mam jednak inne pytanie: po co Ci to? Dlaczego akurat Gentoo? Jeśli nie znasz angielskiego, to z uwagi na opis ebuildów w tym języku... niczego praktycznie nie skonfigurujesz "pod siebie i swój system". Jeśli chcesz się z tym zmierzyć, to proponuję wpierw sprawdzić czy to jest system dla Ciebie w prosty sposób. Zainstaluj sobie np. Calclulate Linux, albo nawet Sabayon. Oba instaluje się bardzo prosto, bo mają graficzne instalatory. Korzystają też z paczek binarnych (niczego nie trzeba kompilować). Po instalacji spróbuj sobie zainstalować jakąkolwiek aplikację dokonując jej "konfiguracji pod siebie i swój sprzęt". Jeśli Ci się powiedzie, to wówczas w ogóle istnieje sens tworzenia takiego poradnika. Jeśli nie - to nie mamy o czym rozmawiać. Po prostu ten system nie jest dla Ciebie.
A że nie jest, to mogę Ci powiedzieć już w tej chwili. Skoro nie znasz podstawowych komend terminala, to po co się na Gentoo porywasz? Wyluzuj. Zainstaluj sobie dowolny linux, który jest dobrze udokumentowany, na nim poznaj system (komendy w terminalu, wybór kernela itd. itp. o czym wspominasz są wszędzie takie same). Potem dokonaj świadomego wyboru systemu.

PS1: Napisanie podręcznika, o który prosisz, to na 100% nie jest "jeden dzień", a żmudna wielo, wielogodzinna robota.
PS2: Absolutnie nie postponując w jakikolwiek sposób Gentoo, dla "codziennego" użytkownika desktopu uważam, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest sięgnięcie po np. Archa niż Gentoo, albowiem jest nie tyle, że łatwiejszy, co mniej czasochłonny. Kompilacją np. Cinnamona "pod sprzęt" niewiele uzyskasz na jego większej responsywności, a stracisz wiele godzin. Jednocześnie Arch umożliwia bardzo prostą kompilację ze źródeł, jeśli ktoś chce i też - co najmniej w pewnym stopniu - można się bawić w "dostosowanie pod sprzęt".

PomPom

Już widzę jak ktoś traci kilka dni na to, żeby przełożyć oficjalną wiki dla początkujących, tylko po to, żeby ci po 5 minutach uznali, że to nie dla nich. Jeżeli nie radzicie sobie z instalacją z pomocą dostępnych materiałów, to Gentoo jest wam zupełnie zbędne i będzie dla was najgorszą dystrybucją. Cały czas ktoś musiałby was prowadzić za rączkę. Zanim dopuścicie do siebie prawdę objawioną, że Gentoo jest najlepsze, zastanówcie się dlaczego. Gentoo to fajna dystrybucja, gdy się ją rozumie.

Zgadzam się z pavbaranovem, że Arch będzie lepszy. Mniej kompilacji i łatwiejszy dostęp do pakietów oraz lepsza dokumentacja na pewno przemawiają za tą dystrybucją. To słynne dostosowywanie pod sprzęt to płacenie kilkoma godzinami kompilacji i kombinowania za sekundę różnicy przy uruchamianiu systemu.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@PomPom - Powiem jeszcze lepiej. Najwięcej na owej "kompilacji pod sprzęt" (pamiętajmy, że Gentoo zaleca "ostrożne flagi"!), z podkręcaniem ustawień kompilatora, zyskują te systemy, które chodzą na bardzo słabym sprzęcie (procesor); tu w istocie widać różnicę. Widać też różnicę np. między i386 (niektóre dystrybucje wciąż jeszcze kompilują z takimi flagami) a np. i586 czy i686 (ale to dla 32 bitowych systemów). Różnice w tzw. responsywności systemu dla nowych generacji procesorów, komputerów o sporych zasobach mogą być niezauważalne. Efekt taki, że po bardzo długiej kompilacji na słabym komputerze uzyskujemy jakąś tam ledwie lepszą responsywność. To już lepiej użyć gotowca jak np. SliTaz.
Brak wiedzy natomiast o tym jak kompilować "podkręcając", co można i dlaczego "podkręcić", może spowoduje, że system, czy środowisko, cokolwiek nie wstanie, bo nie będzie mógł (jeśli się skompiluje), albo w ogóle się nie będzie kompilować. I teraz pytanie do twórcy wątku, czy skoro chce po polsku instrukcję instalacji Gentoo itd., to będzie w stanie zrozumieć angielskie informacji, które pojawią się od kompilatora, gdy coś nie pójdzie.
Innymi słowy: dla osoby, która nie zna języka angielskiego w sposób umożliwiający jej zrozumienie informacji kompilatora nie istnieje sens tłumaczenia angielskiej dokumentacji instalacji systemu opartego o kompilację. (PS: Google Translator przy tych kompilacjach nie pomoże :)).

ciubaka

Czy ja się mylę, czy 7 pierwszych postów poszło od jednej osoby ? Jedno jest pewne - forum nieco ożyło ...

lami07

Cytat: ciubaka w Listopad 01, 2020, 11:20:00 PM
Czy ja się mylę, czy 7 pierwszych postów poszło od jednej osoby ? Jedno jest pewne - forum nieco ożyło ...

Nie mylisz się. Pierwsze siedem postów pochodzi z różnych kont należących do tej samej osoby.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

gosc

Nie trzeba zdolności scherlocka, żeby to zauważyć i domyślić się co to za osoba.

microsofter

Chłopaki poświęcają czas, żeby komuś pomóc, coś wytłumaczyć. A potem okazuje się, że ktoś naciągał ich na pisanie poradników tylko dla radochy, że pisali cały dzień. Przez takie głupie żarty, doświadczeni userzy, jak Pavbaranov czy PomPom, przestaną tu pomagać. Lami, daj temu idiocie bana na zawsze.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

lami07

Co do banów. Czy cisza ze strony niesławnego kolegi P. i jego kilku dodatkowych kont nie jest dostatecznie sugestywna?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum