Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki w miarę szybki system

Zaczęty przez Andi34, Październik 26, 2020, 05:42:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Andi34

Mam takie pytanie odnośnie Yumi, Rufusa. Co wybrać jeżeli danej dystrybucji nie ma na liście?

ciubaka

Której dystrybucji Rufus nie widzi? Sprawdzę jutro. Na Yumi nic się nie da zrobić, walczyłem kilkukrotnie, na Rufusie spojrzę chętnie. Generalnie mi nie udało się zainstalować nigdy żadnej pochodnej Mandrivy. Nie rozumiem dlaczego, ale pogodziłem się z tym.

pavbaranov

Jeśli danej nie widzi, to najbardziej zbliżoną, bądź tę, o którą "niewidziana" jest oparta. Nie zawsze to jednak zadziała.

D35CART35

Po prostu pobierz obraz ISO i wskaż rufusowi, w ten sposób utworzysz bootowalny nośnik z każdym distro.

Albedo 0.64

#34
Temat netbooków wciąż powraca w tej samej formie chociaż nie raz już był przerabiany. Otóż, kolego Andi34, przyjmij do wiadomości, że oprócz WinXP/2000, na czymś takim zadziała tylko system pod tym kątem przystosowany. Po kilku próbach z "lekkimi" środowiskami typu LXDE, XFCE, MATE jedyną sensowną dystrybucją okazał się Puppy Linux z menedżerem JWM. Puppy występuje w kilku różnych wersjach ale ja proponuję 32-bitową wersję Slacko Puppy którą znajdziesz tu: http://puppylinux.com/
Proponuję uruchamiać z pendrive z persystencją a na dysku zapisywać jedynie sam plik persystencji. Zapoznaj się również z tymi poradnikami: https://newsblog.pl/jak-uruchomic-system-linux-z-dysku-flash-usb/
https://linuxiarze.pl/puppy/
Żadna z pełnowymiarowych dystrybucji nie zadziała tak dobrze jak Puppy. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kejrolek

Ubuntu jest szybki ale Lubuntu wymaga tylko 512 MB RAMu

Andi34

Powiedzcie mi koledzy co zrobić z obrazami iso które w/g Etchera obrazami nie są. Czy pobrać je na nowo czy zrobić z nich obrazy botowalne., np Porteus-OPENBOX-v4.0-i586,xenialpup-7.5-uefi,swiftlinux-0_2_0-regular wychodzi mi na to że te obrazy są nie botowalne.

pavbaranov

Po pierwsze sprawdzić tzw. sumy kontrolne, bo może się źle ściągnęło.
Jeśli ok, to znów - po pierwsze - zawsze sięgnąć do dokumentacji danego linuksa, albowiem co jak co, ale w 99/100 informacja o tym jak przygotować nośnik instalacyjny zwykle tam jest zawarta. Ot, dla porteus: http://www.porteus.org/component/content/article/10-tutorials/installing/114-official-porteus-installation-guide.html#USB-Windows

ciubaka

Proszę pobrać właściwe obrazy dostosowane do architektury posiadanego sprzętu, najlepiej bezpośrednio ze strony dystrybucji lub sourceforge lub distrowatch, jeżeli jest z tym problem to zawsze można ciągnąć te ze strony Linuxiarze.pl, chociaż tu czasem znajdują się mniej aktualne wersje. I wypalić je na penie, ja nadal polecam Rufusa, wskazuje mu się obraz tak jak pisał Kolega D35... i już. Jeden pen jeden system. I start, klawisz funkcyjny w momencie uruchamiania kompa i powinno działać. Nie polecałbym takiemu "swieżakowi" dystrybucji na które się porywasz - Porteus mimo że wygląda cacy to sprawia problemy różne, zabiera cały dysk, ma kontenerowe wsady, dziwny jest jakiś, Swift - pierun wie co to, Puppy - on naprawde byłby pewnie najsprawniejszy, o ile poradzisz sobie z konfiguracją. Może weź jakąś wersję z Mate lub LXDE zamiast JWM na początek. No i ta zabawa z wifi może być niezbyt ciekawa w Puppy. Generalnie - wybierz coś i sprawdź czy działa, czy pasuje, czy ogarniasz. Ja bym tego netbooka tak nie demonizował i spróbowałbym jednak czegoś przyjaźniejszego na start. Czyli MX (jeżeli dasz radę to w wersji Fluxbox) albo Knoppix (o dziwo nie ma ten system znanych mi zwolenników poza mną samym, też zabiera cały dysk). Jak będzie zwiecha to wtedy dopiero wtedy Puppy lub Q4OS. Może i słabe te Atomy, ale na pewno coś tam jeszcze można na nich uruchomić. Fakt że XP to był dla nich system idealny...

Albedo 0.64

@Andi34: Dlaczego uparłeś się na tego Etchera? Użyj Rufusa tak jak radzi ci kolega ciubaka. Od dawna nie mam stałego kontaktu z Windowsem ale kiedyś zdarzyło mi się zastosować do tego celu LinuxLive USB Creator : https://www.linuxliveusb.com/
z tego co pamiętam, to jest spoko prosty i skuteczny w działaniu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

WunderWungiel


Albedo 0.64

#41
Cytat: kejrolek w Listopad 07, 2020, 03:59:01 PM
Ubuntu jest szybki ale Lubuntu wymaga tylko 512 MB RAMu

Wymagania systemowe można znaleźć na stronach poszczególnych projektów. W przypadku Lubuntu wygląda to tak:

"Lubuntu to łatwy w użyciu system operacyjny dla najnowszych systemów, a także dla komputerów o niższych zasobach i starszych systemów. Niemniej jednak niektóre starsze maszyny mają za mało mocy lub pamięci. Ogólna zasada jest taka, że ​​komputer nie powinien mieć więcej niż 10 lat (chociaż niektóre starsze komputery również działają).

Pamięć (RAM): w przypadku zaawansowanych usług internetowych, takich jak Google+, YouTube, Dysk Google i Facebook, komputer potrzebuje co najmniej 1 GB pamięci RAM. W przypadku programów lokalnych, takich jak LibreOffice i prostych nawyków przeglądania, komputer potrzebuje co najmniej 512 MB pamięci RAM.
Procesor (CPU): minimalna specyfikacja dla procesora to Pentium 4, Pentium M lub AMD K8. Starsze procesory są zbyt wolne, a AMD K7 ma problemy z wideo Flash."

Spełnianie minimalnych wymagań zdecydowanie nie wystarczy, do w miarę normalnego działania komputer potrzebuje 200% zasobów określanych jako "wymagania minimalne".
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum