Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalator Ubuntu nie widzi windows 10

Zaczęty przez nelumbo, Listopad 02, 2020, 11:03:43 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nelumbo

Witam. Może tak ma być, ale wole zapytać zanim namieszam sobie coś w podstawowym systemie. A mianowicie mam wmontowane 3 dyski:
1 ssd- na nim jest windows 10
2 hdd - jako magazyn danych
3 hdd - tu chce postawić linuxa

Rozpocząłem instalację, w 5 bodajże kroku ubuntu pokazuje mi że nie znalazł żadnego systemu operacyjnego zainstalowanego na tym komputerze. Dokładnie jak na screenie poniżej



Moje pytanie, czy to jest standard(skoro jest zainstalowany win 10)? Mam się tym nie przejmować i brnąć dalej w instalacji? Aha, bios mam UEFI, na razie żadnych ustawień w biosie nie zmieniałem.

pavbaranov

Sugerowałbym przeglądnięcie opcji: "użycie innego rozwiązania", bowiem nie dam głowy, że instalator Ubu nie zawładnie sobie pierwszym urządzeniem dyskowym, jakie zauważy, czyli dla niego /dev/sda, a to może być SDD. No, chyba, że prowadzisz tę instalację przy hardware'owo nie udostępnionych dyskach 1 i 2. Wówczas ten screen jest prawidłowy.

ciubaka

Bardzo dobrze że chcesz postawić linuxa na innym dysku i bardzo dobrze że nie kliknąłeś tego automata  co na skrinie, bo już byś nie miał windy. Kliknij tą drugą opcję o której pisze Paweł i wybierz dysk do instalacji - ten właściwy. Jest jeszcze kwestia gdzie chcesz mieć gruba , chyba najlepiej byłoby tam gdzie instalujesz system. Nie pamiętam, dawno tego nie robiłem, ale tak jest chyba bezpieczniej, tyle że trzeba pewnie komputer uruchamiać klawiszem funkcyjnym, tak jakbyś z pena startował system. Jak zainstalujesz gruba na dysku z windą to chyba nie byłoby takiej konieczności, ale nie wiem czy się coś innego nie pomiesza. Zdecydowanie najlepiej instalować na zapiętym jednym dysku, tym potrzebnym. Tylko nikomu się nie chce sprzętu rozkręcać przecież...

nelumbo

Wybrałem drugą opcję i po jej wybraniu miałem do wyboru wszystkie z trzech dysków. Bardziej zastanawiałem się czemu w tym kroku z którego dołączyłem screen, instalator nie widzi Windowsa. Jest to moja pierwsza instalacja linuxa, być może tak ma być.

Czy to będzie dobre podejście jeśli dwa pierwsze dyski fizycznie odłączę (ssd, hdd) i zostawię tylko jeden dysk hdd. Zainstaluje na nim Ubuntu, a później podepnę z powrotem wszystkie dyski? I później zrobię update gruba?

ciubaka

nie wiem czy update będzie konieczny ale wygląda na duży zapał u ciebie :-)

pavbaranov

Odłączenie dysków - dobry pomysł, bo na 100% nie uwalisz sobie tego, co chcesz zachować.
Dlaczego instalator nie widzi? Być może dlatego, że jest wadliwie zrobiony.
Po instalacji - bo system nie będzie wiedzieć o drugim systemie - poszukaj w repo czegoś nt. jak w Ubuntu zrobić dual-boot (jest na ask.ubunutu i winno być w ich dokumentacji).

kszyhus

Zrób tak:
Odinstaluj pierwszy i drugi dysk.
Ustaw botowanie na dysk trzeci (na którym zainstalujesz Ubuntu) zainstaluj ubuntu i gruba na tym dysku.
Ponownie uruchom komputer i po uruchomieniu zrób aktualizację.
Wyłącz kompa i podepnij pierwszy i drugi dysk do kompa. Uruchom komputer z trzeciego dysku (tak jak było przy instalacji).
Po uruchomieniu Ubuntu zrób update Grub-a
Cytatsudo update-grub
Zrestartuj komputer, powinien uruchomić się grub z wyborem systemu.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

nelumbo

Zrobiłem dokładnie jak zalecaliście i wszystko działa jak należy. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum