Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Emigracja z WIN na LINUX i GRUB

Zaczęty przez nichuya92, Październik 18, 2020, 09:13:31 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nichuya92

Cześć wszystkim!
Nie wiem gdzie się zgłosić, więc napisze tutaj. Mianowicie, jak w temacie.
Zmieniłem 2 dni temu system z windy, na Linux Ubuntu ( zainteresowanie programowaniem )
Lecz już po kilku odpaleniach komputera, GRUB zaczyna mnie trochę denerwować.. Więc przybywam do was z pytaniem, czy jest możliwość usunięcia tego GRUBa i pozostania przy automatycznym uruchamianiu się ubuntu, bez możliwości wyboru jeśli mam i tak jeden system na dysku?

pavbaranov

#1
Możesz ustawić czas pojawiania się GRUBa na 0 sek. W Ubu winno być narzędzie pn. grub-customizer lub podobnie nazwane, gdzie zrobisz to wygodnie w GUI. Jeśli nie:
# nano /etc/default/grub
(to może być dowolny edytor tekstowy, nie tylko konsolowe nano, ważne, by działało na prawach administratora).
Odnajdujesz linijkę GRUB_TIMEOUT= i widniejącą tam cyfrę zamieniasz na 0 (zero).
Następnie wydajesz polecenie:
# update-grub
albo grub-update, bo może się ono w Ubu i tak nazywać, a jeśli go nie ma, to: # grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

nichuya92

Zainstalowałem program, sprawdziłem i było na 0. :)
Nie chcę się bawić za bardzo w GRUBie, bo zacząłem oglądać "Świat Linuxa" Na YT i odradza tego.
Ustawiłem na 1 sekundę, teraz powinno być dobrze. Bardziej jednak chodziło mi o to, że czasem odpalam kompa i zostawiam go na chwile, bo po coś idę a wracam i chciałbym, by był gotowy do użytku. Dziękuje za szybką odpowiedź! :D

pavbaranov

No, ale... jest gotowy do użytku :) W każdym bądź razie "zostawienie na chwilę" i coś tam na 100% nie ma nic wspólnego z GRUBem. To uruchamia się podczas całej sesji wyłącznie raz. Nie na darmo tego typu programy określa się mianem bootloader. Być może to co obserwujesz ma coś wspólnego z tzw. ekranem blokady, z ekranem logowania, bóg raczy jeden wiedzieć z czym, ale na pewno nie z GRUBem.
I tak - IMO bez sensu jest ustawienie GRUBa na 0 sek, ale dla chcącego nic trudnego. Zresztą nic się by i wówczas nie działo, a wyłącznie trzeba pamiętać o skrócie klawiszowym, w jaki sposób do niego wejść, gdy zajdzie potrzeba.

Predator

"Świat Linuxa"?? odradza zabawę z Grubem?
Co to za świat?  ??? ???

Zobacz najnowsze wiadomości na forum