Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu 18.4.x.x na HP T630

Zaczęty przez darog69, Październik 13, 2020, 11:13:47 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

darog69

Witam, mam pytanie odnośnie poprawnego montowania dodatkowego HDD 3.5 po usb
Terminal ma dysk SSD tylko 32GB, więc chciałem dodać dysk zewnętrzny, może być montowany tylko na czas sesji.
Próbuję kompilować na nim image dla tunera sat z E2 i potrzebuję więcej miejsca
Utworzyłem w katalogu domowym podkatalog /kompilacje i montuję takim poleceniem:

sudo mount -t ext4 /dev/sdb1 /home/kompilacje

ale widzę że zaczyna brakować miejsca na głównym SSD 32 GB. Jak to poprawnie pod montować?

ciubaka

Nie wiem czy ja to dobrze zrozumiałem - nie możesz zamontować dysku hdd po łączu usb? Generalnie w ubuntu to się montuje samo, tak jak w windzie na przykład, wkładasz do gniazda usb i już. Jeżeli jest jakiś opór materii, to możesz to łatwo wymusić przy pomocy aplikacji Dyski, jeżeli nie masz jej w ubuntu to dograj, jest w repozytoriach. I tam w ustawieniach dysku, jeżeli jest nie zamontowany dajesz mu montuj automatycznie, czy jakoś tak. I jest. A jeżeli Dyski dysku nie widzą wcale, to sprawdź czy Gparted widzi, i jeżeli on też nie - to jest trafiony albo dysk, albo kabel albo gniazdo usb. To hardware trzeba wtedy naprawić.

darog69

Dysk jest widziany, tylko chodzi o to, że kompilacja która się tworzy nie zapisuje się na nim tylko w katalogu domowym, na SSD 32GB, a chciałbym aby się zapisywało na tym sdb1

pavbaranov

To teraz ja już nic nie rozumiem.
1. Podłączasz HDD (zewnętrzne).
2. W tym momencie urządzenie winno Ci się zgłosić - "otwierasz" je.
3. Na to urządzenie kopiujesz źródła programu, który chcesz skompilować (prawdopodobnie spakowane, zatem je jeszcze rozpakowujesz).
4. W katalogu ze źródłami wydajesz odpowiednie polecenia kompilujące.
Tyle. Jeśli to nie zadziała, to musisz dokładnie, krok po kroku napisać co robisz, że kompilacja następuje na SSD (tzn. robisz ją na tym urządzeniu, a nie na HDD, ale to już wiemy - chodzi o podanie każdej czynności, którą wykonujesz do uruchomienia kompilacji).

darog69

#4
Dobra dopuściłem dysk zewnętrzy, byłem w sklepie i kupiłem SSD M2 256 GB teraz doradźcie mi jak go zamontować, czy nadać jemu jakieś Label, np hdd, aby montował się w media/hdd?

tune2fs -L hdd /dev/sdb1
i pod montować:
mount /dev/sdb1 /media/hdd

czy jeszcze dodatkowo muszę dodawać wpis w fstab?

/dev/sdb1    /media/hdd    ext4    defaults,users,auto     0    1

Edit: No i gorsza sprawa, ponieważ Terminal nie wykrywa mi nowego dysku

Dane techniczne Techniczne

Rodzaj dysku            SSD
Pojemność dysku    256 GB
Typ dysku           Wewnętrzny
Format                   M.2
Interfejs                   PCI Express x4 NVMe
Inne                   Szyfrowanie 256-bit AES
Maksymalna prędkość odczytu [MB/s]    2000
Maksymalna prędkość zapisu [MB/s]            1100


pavbaranov

Label - to jest Twoja prywatna sprawa. Nadajesz lub nie.
Natomiast z resztą to nadal nie rozumiem, bo...
1. Podłączasz dysk zewnętrzny.
2. Jeśli ten jest kompatybilny z linuksem (a raczej jest), to po chwili winien Ci się pojawić jako zamontowane urządzenie lub urządzenie gotowe do zamontowania i należy "kliknąć" na zgodę (np. tak jest standardowo w KDE). Niczego więcej robić nie musisz. Obecnie będzie to najprawdopodobniej /run/media/$USER/nazwa/. Chyba, że coś w Ubu jest inaczej. Dlaczego to chcesz jeszcze to urządzenie zamontować jeszcze inaczej?
3. Jeśli chodzi o "terminal" nie wykrywa mi nowego dysku, to... Nic na ten temat nie wiemy. Terminal to terminal. On niczego nie wykrywa, a zatem jaka komenda nie wykrywa? Czy i jak jest on zamontowany? Dodatkowo - wygląda na to, że próbujesz go montować jako ext4, z drugiej strony piszesz, że komputer lub system go nie widzą. Kupiłeś dysk z systemem plików ext4???
Dysk jest typu NVMe a zatem standardowo winien być widziany bodaj jako /dev/nvme* (urządzenie, nie podmontowanie).
Co pokaże:
nvme list

darog69

Dysk jest nowy więc nie jest w ext4, obawiam się, że terminal nie wspiera  interface PCI Express x4 NVMe tylko M2, dziwne tylko jest iż oryginalny SSD 32 GB ma identyczny wygląd

pavbaranov

#7
A tak po polsku? Terminal, konsola, wiersz poleceń... Jak zwał tak zwał. To tylko aplikacja, w której coś można zrobić (wpisać jakieś polecenie) by skomunikować się z komputerem. Ów terminal nie może nie wspierać jakiegoś interfejsu PCI Expres NVMe (który w kernelu jest od niepamiętnych już czasów). Zatem raz jeszcze: co robisz, bo inaczej sposób dogadania się z Tobą jest zerowy.
Pierwsze podstawowe pytanie: co się dzieje po podłączeniu napędu? Co pokazuje np. dmesg w chwilę po jego podłączeniu przez USB?

darog69

#8
@pavbaranov, dysk zewn 3.5 odłożyłem, pisałem, iż kupiłem dysk wewnętrzny, taki:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-kingston-a2000-sa2000m8-250g-250-gb-m-2-pci-express-3-0-x-4

i jego nie wykrywa terminal

pavbaranov

Czekaj, bo chyba zaszło nieporozumienie. Ja "terminal" rozumiałem jako emulator terminala/konsolę/wiersz poleceń, Ty zaś zdaje się, że przez "terminal" rozumiesz ów HP T630. Jeśli tak, to jesteśmy w domu (i przepraszam za wcześniejsze nieporozumienie). Tu najlepiej byłoby się chyba serwisu HP dopytać. Info jakieś masz tu: https://forums.servethehome.com/index.php?threads/does-hp-thin-client-t630-support-nvme.28141/

darog69

#10
Tak to jest taki terminal https://www8.hp.com/pl/pl/thin-clients/product-details/10522151
Kolejna opcja, puki nie wymienię zakupionego SSD, ponieważ sie okazało że te dyski maja dwa różne interfejsy,:M2 i PCIe, ja kupiłem PCIe a powinien być M2
podpęłem dysk SSD w kieszeszeni zewnętrznej po USB, dysk zamontował się w media, nadałem Label hdd, tylko czy po wylączeniu i ponownym uruchomieniu systemu dysk będzie sie montował w tym samym miejscu?



pavbaranov

Ogólnie - tak. Nie ma to jednak dla Ciebie większego znaczenia pod kątem tego, co chcesz wykonać. Tu: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,4311.msg26957.html#msg26957 masz instrukcję jak zrobić, by kompilacja nastąpiła na tym dysku (urządzeniu, partycji), na której chcesz.

darog69

Dziękuję za pomoc, na razie idzie dobrze, główką na świat  :D
Jak będzie trzeba to dopisze montowanie w fstab

pavbaranov

Dla dopinanego? To nieco bez sensu. Zostaw jak jest, samo podepnie.

darog69

#14
Witam, jeszcze takie pytanie, czy jest możliwość przeniesienia systemu Ubuntu z tego  SSD 32 GB na większy 256 GB. który dołożyłem dzisiaj-też wewnętrzny?

Edit:Znalazłem opis w sieci może się komuś przyda

Spoiler (Rozwiń)
Przenoszenie Ubuntu na inny dysk
   

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia systemu operacyjnego z jednego dysku na drugi. Poniżej kilka wskazówek jak można to wykonać na przykładzie Ubuntu. Na początku najlepiej jest podpiąć nowy dysk w miejsce starego, a stary podłączyć do innego kanału SATA. Jeśli coś się nie uda, zawsze będziemy mieli możliwość podłączenia starego dysku w jego pierwotny kanał i uruchomienia systemu. Po podłączeniu dysków uruchamiamy komputer z płyty Live CD lub pendriva i przygotowujemy nowy dysk do pracy tworząc na nim partycje (gparted, cfdisk, fdisk). Najlepiej jest zachować taki sam układ partycji jak na starym dysku, a ich wielkość dostosować do rozmiaru nowego dysku. Kolejnym krokiem jest utworzenie katalogów o nazwach przykładowo: stary_dysk i nowy_dysk:

root@ubuntu:/# mkdir /mnt/stary_dysk
root@ubuntu:/# mkdir /mnt/nowy_dysk

Następnie montujemy oba dyski do odpowiednich katalogów:

root@ubuntu:/# mount /dev/sdb1 /mnt/stary_dysk
root@ubuntu:/# mount /dev/sda1 /mnt/nowy_dysk

Jeśli posiadamy więcej partycji na dyskach z każdą z nich postępujemy analogicznie jak powyżej. Kolejnym krokiem jest przekopiowanie plików z jednego dysku na drugi. Można to zrobić menadżerem plików lub przy wykorzystaniu narzędzia rsync jak poniżej:

root@ubuntu:/# rsync -avx /mnt/stary_dysk /mnt/nowy_dysk

Po skopiowaniu wszystkich danych edytujemy plik fstab znajdujący się na nowym dysku:

root@ubuntu:/# vim /mnt/nowy_dysk/etc/fstab

i sprawdzamy czy przy poszczególnych wpisach są numery UUID partycji. Jeśli tak musimy je pozamieniać na nowe, które uzyskamy poleceniem blkid (wyświetli ono pliki urządzeń np. /dev/sda1, numer UUID partycji oraz jej etykietę jeśli występuje).

root@ubuntu:/# blkid

Jeśli w pliku fstab nie ma numerów UUID, a nowy dysk podłączyliśmy w miejsce starego nie musimy nic robić. Jeśli dodaliśmy dodatkowe partycje, nowy dysk jest podpięty do innego portu niż był starty musimy dodać odpowiednie wpisy lub edytować odpowiednio stare. Kolejnym krokiem jest instalacja grub'a w MBR na nowym dysku. W tym celu wykonujemy poniższe komendy:

root@ubuntu:/# mount -o bind /dev /mnt/nowy_dysk/dev
root@ubuntu:/# mount proc /mnt/nowy_dysk/proc -t proc
root@ubuntu:/# mount sysfs /mnt/nowy_dysk/sys -t sysfs
root@ubuntu:/# chroot /mnt/nowy_dysk
root@ubuntu:/# grub-install /dev/sda
root@ubuntu:/# update-grub2
root@ubuntu:/# exit

Następnie sprawdzamy czy w pliku /mnt/nowy_dysk/boot/grub/grub.cfg mamy wpisane odpowiednie nowe numery UUID przy odpowiednich pozycjach. Jeśli są stare wpisy musimy je zamienić nowymi uzyskanymi poleceniem blkid poprzez edycję powyższego pliku (najlepiej wykorzystując komendę znajdź i zamień). Teraz sprawdzamy poleceniem blkid numer UUID partycji swap:

root@ubuntu:/# blkid

Może się zdarzyć, że po utworzeniu partycji oznaczonej jako swap nie posiada ona numeru UUID. Wystarczy wtedy wykonać poniższe polecenie:

root@ubuntu:/# mkswap /dev/sda2

i po nim jeszcze raz:

root@ubuntu:/# blkid

Kopiujemy numer UUID partycji swap i wklejamy go do pliku /mnt/nowy_dysk/etc/initramfs-tools/conf.d/resume zastępując poprzedni wpis UUID. Jeśli wszystko zrobiliśmy jak w przykładzie możemy odłączyć stary dysk i uruchomić komputer z nowego. Po zalogowaniu się do systemu wykonujemy ostatnie polecenie:

root@ubuntu:/# update-initramfs -u

i uruchamiamy jeszcze raz system.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum