Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux do laptopa

Zaczęty przez lars233, Styczeń 19, 2014, 05:59:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lars233

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym zacząć swoją przygodę z linuxem i tutaj standardowe pytanie co wybrać.

Sprzęt jaki posiadam to laptop Acer TravelMate 7720. Jego parametry:

- procesor Intel Pentium Dual-Core 2,1 GHz

- grafika ATI Radeon HD2400

- 2GB RAM

- 250 GB HDD

- matryca 17 cali

- kamerka internetowa, wi-fi

Jakie mam wymagania? Laptop będzie mi służył do oglądania filmów, słuchania muzyki i do komunikacji z bliskimi (żeby działał na nim skype). W gry nie gram. Będę wdzięczny za pomoc.

Kornelo98PL

#1
wszystkie odpalą, i spełnią twoje wymagania ... skype działą na wszystkich distrach :> do takich zastosowań może ubuntu/mint

albo debian, to łatwe distra :) albo może fedora/mageia/rosa



skype dla linuksa :

http://pkgs.org/search/?query=skype&type=smart

lars233

#2
A jak sprawuje się najnowsza Mandriva Lx 2013?

lars233

#3
Mam już na lapku openmandriva lx. Generalnie jest OK ale wystąpiło kilka problemów:

1. Na pasku mam pomarańczow kółko ze znakiem zapytania. Po najechaniu wyskakuje- nie odnaleziono nośnika. Dodaj nośnik w menedżerze nośników oprogramowania. Po otwarciu tego nie wiem co dalej mam zrobić.

2. Skonfigurowałem kmail. Mam dwa konta pocztowe. Odbiera pocztę bez problemu z obydwu. Natomiast nie chce mi wysyłać poczty z jednego konta. Drugie wysyła bez problemów. Pojawia się komunikat- w polu from/send użyłeś adresu, który nie jest przypisany do twojego konta.

pavroo

#4
Dodać nośnik oznacza dodanie listy serwerów, z których menadżer pakietów będzie korzystał.

Otwórz Menu-> Konfiguracja komputera (Configure Your Computer)-> Zarządzanie oprogramowaniem-> Konfiguracja nośników do instalacji i aktualizacji.

Kliknik "Dodaj", potwierdź "Tak".

Lista nośników zostanie pobrana z sewera OpenMandriva.

Do tego zadania musisz mieć aktywne połączenie z internetem.



Nie używam KMail, lecz możliwe, że masz skonfigurowane tylko jedno, podstawowe konto do wysyłania wiadomości. Jeśli używasz drugiego konta to program nie jest w stanie wysłać wiadomości.

Powinieneś w ustawieniach KMail-> Konta-> Wysyłanie dodać drugie konto.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

#5
Dzięki :) Zrobiłem tak i działa.

Mam jeszcze jeden problem. W Firefoxsie nie chce mi się zainstalować wtyczka flash.

pavroo

#6
Jak to nie chce się zainstalować? Co to znaczy? Czy zainstalowałeś pakiet 'flash-player-plugin'?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

#7
W przeglądarce firefox mi wyskoczyło, że trzeba zainstalować wtyczkę flash. Wcisnąłem OK i nie chciało się zainstalować. Myślał, myślał i nic. Ale wyszukałem pakiet który napisałeś i chyba działa, bo odpaliłem firefoxa i nie woła już wtyczki. Dzięki, Coraz bardziej podoba mi się ten linux :)

To kolejne pytanie. Zainstalowałem sobie z pakietów taki dodatkowy pasek Cairo-Dock. Poustawiałem go sobie i działa fajnie. Ale za każdym razem jak wyłączę komputer i odpalę od nowa to pasek muszę włączać ręcznie. Co trzeba zrobić by startował automatycznie wraz z linuxem?

pavroo

#8
Dodać do autostartu.

Wyszukaj pakiet 'cairo-dock.desktop' lub o podobnej nazwie w katalogu:

Code:

/usr/share/applications/


Skopiuj go i wklej do katalogu:

Code:

/home/twoj-nick/.config/autostart/


Folder '.config' jest ukryty, więc zaznacz w Dolphinie opcję wyświetlania ukrytych plików i foderów.

Następnie zrestartuj i sprawdź.

Nie używam KDE, ale zasady są takie same, więc powinno zadziałać.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

#9
Wszedłem w aplications. Był tam cairo-docks. Wziąłem kopiuj. Później wszedłem home/mój nick/config. Ale w config nie ma katalogu autostart. Są takie: akonadi, cairo-docks, dconf, gconf, gtk.2.0, gtk.3.0, libreoffice, menus, pulse, rosamp i skype.

pavroo

#10
To go utwórz.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

#11
Znalazłem w katalogu KDE autostart i tam skopiowałem. Teraz startuje przu uruchamianiu ale i tak się pyta czy program jest zaufany. Jak zaakceptuję to dopiero odpala.

A znasz jakiś fajny program co pokazuje w pasku informacje na temat komputera takie jak użycie procesora, ram, stan baterii, stan sieci wi-fi itp? I jakiś fajny program typu pogodynka na pulpit. Zainstalowałem supercaramba ale nic nie przypadło mi do gustu. Z resztą dużo z tych motywów co tam jest nie chodzi u mnie. Np. fajnie wyglądający liquid Weather++ nie chce odpalić.

pavroo

#12
Nie znam, KDE to nie moja bajka.

Sprawdź na stronie kde-look.org
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#13
@lars233: gadżety/widżety i inne bajery na pulpicie obsługuje Cairo-Dock, są też w ustawieniach środowiska. Wystarczy trochę poszukać w menu aplikacji.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lars233

#14
Już poszukałem. Fajna pogodynka to yaWP a po zainstalowaniu dodatkowych komponentów w plaźmie fajny jest monitor systemu. Mam jeszcze jedno pytanie. KMail nie przypadł mi do gustu i zainstalowałem Thunderbirda i pakiet PL do niego ale nie chce mi zmienić języka na polski. Ktoś wie jak to zrobić?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum