Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

antiX niespolszczone menu, terminal i inne [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez paraksiarz, Listopad 13, 2020, 07:55:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

paraksiarz

Witam, jestem nowym użytkownikiem systemu antiX. Menu jest niespolszczone do końca. Terminal też po angielsku, pewnie znajdą się kolejne elementy. Proszę o wskazówki jak je spolszczyć. Dziękuję za zainteresowanie.

Screenshot:
https://drive.google.com/file/d/1HwaRlFVL_XXSkwQtzyAO81YudlsFteih/view?usp=sharing

$ locale
LANG=pl_PL.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"
LC_TIME="pl_PL.UTF-8"
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=


Albedo 0.64

Witaj. Być może nie masz zaistalowanych wszystkich pakietów językowych. Uruchom Synaptic i wpisz frazę "polish" w szukajce. Poszukaj pakietów "wpolish", "task-polish" i "task-polish-desktop". Dostępne w Antix menedżery okien nie gwarantują takiej polonizacji jak środowiska graficzne. Swego czasu na słabym sprzęcie używałem LXDE z Openbox i spolszczenie środowiska było bardzo dobre oprócz niektórych elementów menedżera ale w tym przypadku nie było to uciążliwe.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Fibogacci

#2
Cytat: paraksiarz w Listopad 13, 2020, 07:55:54 PM
Witam, jestem nowym użytkownikiem systemu Antix. Menu jest niespolszczone do końca. Terminal też po angielsku, pewnie znajdą się kolejne elementy. Proszę o wskazówki jak je spolszczyć. Dziękuję za zainteresowanie.

Screenshot:
https://drive.google.com/file/d/1HwaRlFVL_XXSkwQtzyAO81YudlsFteih/view?usp=sharing

$ locale
LANG=pl_PL.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"
LC_TIME="pl_PL.UTF-8"
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=

No niestety, w domyślnym antiX nie wszystko może być po polsku, taka jest już jego specyfika (widać to zapewne intensywniej w momencie korzystania z domyślnego menedżera okien IceWM - tak jak to wyżej wspomina kolega Albedo. Przy doinstalowaniu np. środowiska graficznego Xfce możliwe, że ten wygląd menu czyli lepsze spolonizowanie poprawiłoby się).

Wszystko (tzn. większość, na chwilę obecną może brakować powiedzmy od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu fraz łącznie dla MX/antiX - co jakiś czas dochodzą nowe rzeczy do przetłumaczenia) co można było przetłumaczyć (co jest dostępne do przetłumaczenia) w projektach antiX i MX jest przetłumaczone.

Tłumaczenia wykonuje się korzystając z Transifex. Dla języka polskiego tłumaczenia dla obydwu dystrybucji są obecnie na poziomie 95,18% (łącznie 7017 fraz w tym 338 nieprzetłumaczone), z czego ponad połowa z tych nieprzetłumaczonych są to frazy zablokowane i już nieużywane w dystrybucjach (nie do tłumaczenia), ale pozostały w Transifex i w statystykach pojawiają się.

Wiele programów występujących w antiX nie jest autorskich dla antiX, więc ich tłumaczenie zależy od tego, czy mają takie tłumaczenie dostępne od twórcy programu.

Wpisy i edycję menu powinno dać się wykonać samodzielnie.

Co do terminala, to co masz na myśli, że jest po angielsku?

Przykładowo, takie narzędzia antiX w terminalu jak antiX-cli-cc i cli-aptiX powinny być po polsku uruchamiane - jeśli system ma polską lokalizację ustawioną.

paraksiarz

#3
Instalacja pakietów wpolish, task-polish i task-polish-desktop nie pomogła. To chyba odinstaluję?, oszczędzam miejsce :) Też miałem lubuntu i było ładnie spolszczone.

Na razie chciałbym pozostać przy icewm. Terminal po angielsku mam na myśli główne menu: file,edit, itd... Tak program w terminalu antiX-cli-cc jest po polsku. A kolega na filmie poniżej ma menu paska zadań po polsku.
https://youtu.be/VqkzgReKwK0?t=689
Czyli jakby co, mogę z palca te angielskie nazwy elementów paska zadań zmienić w plikach konfiguracyjnych icewm?

Fibogacci

Cytat: paraksiarz w Listopad 16, 2020, 03:47:22 PM
Instalacja pakietów wpolish, task-polish i task-polish-desktop nie pomogła. To chyba odinstaluję?, oszczędzam miejsce :) Też miałem lubuntu i było ładnie spolszczone.

Na razie chciałbym pozostać przy icewm. Terminal po angielsku mam na myśli główne menu: file,edit, itd... Tak program w terminalu antiX-cli-cc jest po polsku. A kolega na filmie poniżej ma menu paska zadań po polsku.
https://youtu.be/VqkzgReKwK0?t=689
Czyli jakby co, mogę z palca te angielskie nazwy elementów paska zadań zmienić w plikach konfiguracyjnych icewm?

Film kolegi ze Świata Linuksa jest sprzed roku, tam korzystał wtedy nie wiem na pewno, ale chyba z antiX 19.1 (w każdym razie wcześniejszej wersji).

Teraz najnowsza wersja to 19.3, i niestety tak czasami bywa też, że tłumaczenie pewnych rzeczy 'cofa się' z różnych przyczyn - czasem po prostu koordynator główny tłumaczeń niedopilnuje wszystkiego, a czasami przez jakiś błąd ludzki/niedopatrzenie.

Nie mam pod ręką w tej chwili uruchomionego dostępnego antiX, żeby podpowiedzieć jak to zrobić (w MX Linuksie jest osobne narzędzie do edycji wpisów w menu, ale w antiX raczej go nie ma), ale jak to w Linuksie, powinno dać się edytować ręcznie wpisy w menu.

paraksiarz

No tak, inna wersja. Już wiem jak zmienić nazwy pozycji menu paska zadań. Należy edytować plik ~/.icewm/menu.
Dziękuję za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum