Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Test klawiatury przy sparkylinux-5.12-i686-xfce i...

Zaczęty przez os.y, Październik 06, 2020, 06:18:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

os.y

Jaka jest porzyczyna przemapowania klawiatury przy teście w czasie instalacji sparkylinux-5.12-i686-xfce na laptopie Fujitsu Siemens AMILO Pi 1536 ?
Ustawiony był język polski jako podstawowy oraz klawiatura standardowa : qwerty i qwertz
Zamiast liter : [óÓ/oO] jest [6], [u/U] jest [4], [i/I] jest 5, [ł/Ł] jest [3], [p/P jest [-].
Podobny problem występuje z kilkoma znakami interpunkcyjnymi.
Zmiana klawiatury z systemowej na podłączanej przez USB dała identyczne wyniki.
Spróbowałem też klawiatur językowych : English (us) i (uk) - róznica tylko ta, ze inne cyferki się wyświetlały po naciśnięciu klawiszy literek.
Obie klawiatury są w standardzie US-programisty.
Pozdrawiam.


os.y

Szokująca właściwa informacja / podpowiedź / odpowiedź.
Ze skóry by mnie obdzierali a tej zależnosci bym się nigdy nie domyślił.
Wątku jeszcze przez chwilę nie zamykam gdyż z przyjemnością przeczytał bym coś o przyczynie tej zależnosci.

pavbaranov... serdeczne dzięki

os.y

Uzupełnienie :
Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się opcja uruchomienia aktualizacji systemu z komunikatem o potrzebie uwierzytelnienia wydającego takie polecenie.
Wpisałem hasło i... nic.
Pomny po czasie o potrzebie wyłączenia NumLocka stosownie, na wszelki wypadek, go nacisnąłem, ponownie wpisałem hasło (które zahaczało o "zabronione literki"), zatwierdziłem decyzję i ... aktualizacja ruszyła.
Niby nic, taki drobiazg a i na ten szczegół przeglądajac dostępne mi info nie natrafiłem lub przeoczyłem.
Pozdrawiam nowicjuszy.

pavbaranov

Jeśli dobrze pamiętam tego Amilo, to ma on klawiaturę bez odrębnej klawiatury numerycznej. Nie pamiętam jego BIOSu kompletnie. Nie wiem też, jak w xfce jest konfiguracja numlock przy jego starcie, ale przyczyny uruchamiania się środowiska z klawiaturą numeryczną zwykle są dwie:
1. Opcja w BIOSie, która to wprowadza.
2. Opcja w samym środowisku.
W pierwszym przypadku - sprawdź ustawienia BIOSu - jeśli jest by włączał klawiaturę numeryczną - po prostu wyłącz. Jeśli nadal będzie się uruchamiać przy starcie, to oznacza, że tak jest ustawione w xfce. To na tyle konfigurowalne środowisko, że w jego ustawieniach prawdopodobnie znajdziesz odpowiednie ustawienie, a w razie czego np. Robert pomoże.
Wątpię by to ustawienie wprowadził Paweł w jakimś skelu. W razie czego sprawdź wartość tak jak tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Activating_numlock_on_bootup#Xfce - "value" w obu przypadkach ma być "false" lub w ogóle nie powinno być takiego wpisu.

os.y

Ze stronki : https://wiki.archlinux.org/index.php/Activating_numlock_on_bootup#Xfce
dowiedziałem się, że...

Xfce

In the file ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/keyboards.xml
---- _en
, make sure the following values are set to true:
---- _pl (tłumaczenie Google Translator)
, upewnij się, że następujące wartości są ustawione na true:
----
<property name="Numlock" type="bool" value="true"/>
<property name="RestoreNumlock" type="bool" value="true"/>
----- _en
Note: If the file does not exist then open Settings > Keyboard, then check and uncheck the Restore num lock state on startup. This will create the keyboards.xml file.
----- _pl (tłumaczenie Google Translator)
Uwaga: jeśli plik nie istnieje, otwórz Ustawienia> Klawiatura, a następnie zaznacz i odznacz opcję Przywróć stan num lock przy uruchamianiu. Spowoduje to utworzenie pliku keyboards.xml.

I tak też i zrobiłem, tzn odznaczyłem ptaszka przy opcji "Przywróć stan num lock przy uruchamianiu." gdy pliku keyboards.xml wcześniej nie odnalazłem.
Oryginalny plik zawierał wpis:
-<channel name="keyboards" version="1.0">
  -<property name="Default" type="empty">
     <property name="Numlock" type="bool" value="false"/>
     <property name="RestoreNumlock" type="bool" value="false"/>
   </property>
</channel>
ale nie dał sie skopiować jako taki (z tymi minusami w dwu pierwszych linijkach) a jedynie w wersi :
<channel name="keyboards" version="1.0">
<property name="Default" type="empty">
<property name="Numlock" type="bool" value="false"/>
<property name="RestoreNumlock" type="bool" value="false"/>
</property>
</channel>

Ponieważ wszystko wskazywało na to, że wszystko w pożądku więc zrestartowałem system i po jego uruchomieniu problem NumLock-a tak się sam i dzięki podpowiedzi pavbaranova rozwiązał.
Wielkie dzięki.

P.S. Na tak odpalonym Sparky próbowałem ten tekścik umieścić na forum dzięki wbudowanemu Firefoxowi ale z jakiegoś mi nieznanego powodu strona linuxiarze.pl i owszem się normalnie odpaliła ale już podstronka forum.linuxiarze.pl od 10 minut ani myśli więc standardowo wiec spod XPeka ten wpis umieszczam i temat zamykam mając nadzieję, ze może komuś te informacje także pozwolą identyczny problemik rozwiązać.




Zobacz najnowsze wiadomości na forum