Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nie mogę zmienić powłoki

Zaczęty przez Acronis, Październik 01, 2020, 03:30:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Acronis

Witam, mam pewien problem. Mam zainstalowanego fish-a i chciałem zmienić znowu na powłokę bash jednak podczas próby zmiany wywala komunikat, że nie można tego zrobić. Powód zmiany jest prosty, fish nie obsługuje gnome-tools i nie mogę sobie motywów dowolnie zmieniać :P. Ktoś ma jakiś pomysł? Będę wdzięczny za pomoc.


pavbaranov

Używasz homed?
I drugie pytanie - w odpowiedzi na hasło podajesz usera, czy roota?

Acronis

Próbowałem obydwa hasła podawać i nie idzie. Wszedłem też w su i tam zmieniłem, dla roota bez problemu zmienia tylko coś z userem jest lipa.

A co do homed to nie wiem dokładnie co to jest. Nie wiem czy to jest powiązane ale mam oddzielną partycję home, nie jest szyfrowana.

robson75

A ja od paru lat używam powłoki zsh.
No i u mnie nie ma najmniejszych problemów z jej zmianą

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Ok, jeśli nie wiesz co to homed, zatem nie ma to znaczenia, bo na 99% nie masz.
Robisz wszystko ok, ale ma być tak:
$ chsh -s /bin/bash
Zmiana powłoki dla pavbaranov.
Hasło: HASŁO_USERA
chsh: Powłoka zmieniona.

Jeśli wychodzi Ci przy czymś takim:
$ chsh -s /bin/zsh
Zmiana powłoki dla pavbaranov.
Hasło:
Powłoka nie została zmieniona.

To oznaczać może, że "zmieniłeś" powłokę na tę, której używasz na tym koncie.
Wszystko jak widać na tym koncie, dla którego chcesz zmienić shella. Tu - konto "pavbaranov", czyli mojego $USER.
By sprawdzić jakiej powłoki używasz wpisujesz:
echo "$SHELL"

Acronis

Dziękuję pavbaranov, faktycznie powłoka się zmienia i dlatego wyskakuje ten komunikat, widocznie wcześniej coś przeoczyłem  :D

Jeszcze mam takie pytanie, ale to już z innej beczki. Próbowałem uruchomić ponownie ten gnome-tweaks ale nie działa, pisze, że wymagane jest gnome-shell. Czy jeśli zainstaluję ten gnome-shell to system się nie posypie?



Takie pakiety chce instalować.



Dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi, naprawdę macie cierpliwość do nowych w linuxie. Szczęgólne dzięki dla pavbaranov, bardzo doceniam Twoją pomoc.
Na elektrodzie skończyłoby się na "Było milion razy. Zamykam"   :D

pavbaranov

Na pytania "czy jeśli X, to się posypie" odpowiedzi brak.
To co u Ciebie się sypie to - jak zwykle - python.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum