Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: konfiguracja sieci LAN linux/windows  (Przeczytany 601 razy)

Offline jarek_seweryn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
konfiguracja sieci LAN linux/windows
« dnia: Wrzesień 29, 2020, 07:44:21 pm »
Witam,
zainstalowałem na laptopie Sparky Linux. Wszystko bardzo fajnie działa ale potrzebuję Waszej porady w kwestii sieci LAN. Mam w domu router WiFi i podłączone do niego: TV, komputer z Windows, Linux urządzenie wielofunkcyjne. O ile spod Windowsa widzę wszystkie urządzenia w sieci i ie muszę nic konfigurować (mam na myśli udostępnianie plików w folderze sieciowym), tak już pod Linuxem tak dobrze nie ma. Chciałbym, aby wszystkie urządzenia widziały się nawzajem w sieci, niestety pod Linuxem nie mam nic.
Ponieważ jestem typowym dzieckiem Windowsa a chciałbym się nauczyć jak udostępnić pliki i foldery w Linuksie czy mogę Was prosić o poprowadzenie za rękę? Żeby Linux i Windows się widziały i mógłbym przesyłać pliki.
Pozdrawiam

Offline microsofter

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 5
Odp: konfiguracja sieci LAN linux/windows
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2020, 09:58:53 pm »
Przede wszystkim to kwestia protokołu. Windows udostępnia katalogi po LANie, poprzez autorski protokół Microsoftu, SMB. Tymczasem systemy uniksowe, w tym GNU, natywnie korzystają z NFS. Aby przesyłać pliki pomiędzy GNU i Windows, musisz albo zainstalować w Windows obsługę NFS, albo SMB w GNU. Począwszy od Windows 8, NFS jest dostępne tylko w wersji Enterprise (oraz Server). Za to, większość nowszych dystrybucji Uniksa, posiada także obsługę SMB. Służy do tego moduł o nazwię SaMBa. To nim musisz zainteresować się w Sparkym.

Generalnie, najczęściej NFS używa się w środowiskach stricte uniksowych, podczas gdy SMB stało się standardem w sieciach heterogenicznych.
Solaris by Sun Microsystems