Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Manjaro 20.01 Xfce - co edytować i co wykasować aby nie pobierał aktualizacji

Zaczęty przez manecki, Wrzesień 27, 2020, 10:07:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manecki

Chcę mieć możliwość pobierania aplikacji przez menedżera ale zawsze gdy to robię to kuśfa system aktualizuje wszystko to co uzna za słuszne.
Mam wyłączony update, niczego nie chcę aktualizować, chcę tylko pobrać np. sobie Gimpa a on chce mi aktualizować Firefoksa, Thunderbirda i inne.
No szlag mnie trafi zaraz.

PS. Dla tych którzy właśnie aktualizują jądro z 5.6 do 5.8,  radzę się wstrzymać  8)

robson75

To po kiego instalowałeś Manjaro? bardzo dobrze wiedząc że to jest system typu RR. A poza tym częściowa aktualizacja jest najszybszą drogą do uwalenia systemu.
Weź chłopaczyno zainstaluj sobie jakiegoś Debiana, to nie będzie tylu aktualizacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

https://wiki.archlinux.org/index.php/System_maintenance#Partial_upgrades_are_unsupported
Oczywiście istnieje możliwość zgwałcenia systemu i instalacji paczki bez aktualizacji całości. Niemniej jednak by to robić w archowym systemie trzeba być idiotą.

manecki

Właśnie, aktualizacje gwałcą Manjaro a on nie bardzo to lubi, zawsze pada tuż po.  Manjaro z czerwca tj. 20.01 działa niby ok ale po przymusowej aktualizacji (jądro z 5.6 do 5.8) pada całe Xfce. Po restarcie znikają ikony pulpitu, ustawienia graficzne a po drugim restarcie nie ma nawet kursora, to znaczy on jest  ale niewidoczny. Próba napraw kończy się ... ehh
Po co mi Firefoks 8X.X gdy 56.0 działa zajebiście. Po co mi Thunderbird 75.X wypchany telemetriami gdy 15.0 działa identycznie?
W którym pliku Manjaro i Arch zapisane mają liste serwerów z którymi łączą się w celu pobierania paczek?

pavbaranov

Ogólnie mówiąc, po to, by aplikacja nadal działała. Tu masz w miarę łopatologicznie wytłumaczone:
http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2018/11/co-na-prawde-oznacza-ze-pacman-arch-nie.html
ale też i w kilku innych miejscach jak np.: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/06/dlaczego-nie-instalowac-pojedynczych.html
Jeśli taki model Ci nie odpowiada, to lepszym wyborem jest jakaś dystrybucja wydawnicza, może nawet LTS.

W Archu to plik /etc/pacman.d/mirrorlist

manecki

Kolego, mi potrzeba Linuxa tylko i wyłącznie do internetu. Ma na tym działać przeglądarka Firefoks, Chromium oraz Thunderbird. Linuks ma być z Xfce. Niczego więcej nie potrzebuję.
W sprzęcie mam dwa dyski, system Windows stawiany jest osobno w chwili w której nie ma dysku z linuksem na pokładzie i tak samo jest odwrotnie, gdy stawiam linuksa to dysku z windows nie ma. Dlaczego tak? Przyzwyczaiłem się do bezpieczeństwa w razie "w" a bootowanie robię sobie F11 i wtedy wybieram dysk z Windows gdy potrzebny (standardowo boot leci z Linuksem). Chodzi mi tylko o internet, przeglądarka, pobieranie Torrenów od czasu do czasu, poczta.
WIększość dustro jest o tyle fajna że tak naprawdę nie potrzeba jakiejkolwiek instalacji, często wystarcza samo kopiowanie plików tam gdzie trzeba i na konkretne partycje.
Coś małego mi potrzeba, nie wiem co szukać aby działało na 820-G2 (i7-5600U/16GB DDR3/ADATA SU900/FHD/ WIFI Realtek).

robson75

Cytat: manecki w Wrzesień 28, 2020, 03:03:01 PM
Kolego, mi potrzeba Linuxa tylko i wyłącznie do internetu. Ma na tym działać przeglądarka Firefoks, Chromium oraz Thunderbird. Linuks ma być z Xfce. Niczego więcej nie potrzebuję.
A czego Ty nie rozumiesz? Manjaro jest oparte na Arch Linuxie, i aby Ci system działał prawidłowo musisz go aktualizować, jeżeli tego nie będziesz robił to w najbliższym czasie nie uruchomisz ani FF ani Chrome.
Jeżeli potrzebujesz Linuxa tylko do internetu to zainstaluj sobie Linux Mint Xfce, jestem pewien że spełni Twoje oczekiwania.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Kolego - zmień dystrybucję. Nie wiem jak to napisać dosadniej: system typu rolling release, a w szczególności Arch (i bazujące ogólnie na pacmanie) musi być zawsze aktualizowany, albo wcale. Paczka jest robiona na podstawie określonych zależności, które w takiej, a nie w innej wersji (na której zostały zbudowane) najczęściej muszą być w systemie. Inaczej to się rozleci. Jeśli tego nie akceptujesz, to masz do wyboru np. Ubuntu LTS (i jego forki - z Xfce jest Xubuntu), Minta, i mnóstwo jeszcze innych systemów.
I dla mnie EOT, bo nie będę Ci pisać czegoś, co za chwilę będzie skutkować stwierdzeniem, że "coś mi nie działa, a jestem zielony - pomóżcie".

rzax666

to ze linux niema stabilnego ABI  jest komiczne  .. ale to ze "tworcy" biblotekow i programow  sami zmianiaja ciagle api to juz jest co najmniej "podejzane"

Piotr_1988

Cytat: manecki w Wrzesień 28, 2020, 07:00:02 AM
Właśnie, aktualizacje gwałcą Manjaro a on nie bardzo to lubi, zawsze pada tuż po.  Manjaro z czerwca tj. 20.01 działa niby ok ale po przymusowej aktualizacji (jądro z 5.6 do 5.8) pada całe Xfce. Po restarcie znikają ikony pulpitu, ustawienia graficzne a po drugim restarcie nie ma nawet kursora, to znaczy on jest  ale niewidoczny. Próba napraw kończy się ... eh
Jak takie rzeczy się dzieją na Manjaro, tym bardziej zmieniłbym dystrybucję...  ::)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

manet

Cytat: Piotr_1988 w Listopad 12, 2020, 06:26:46 PM
Jak takie rzeczy się dzieją na Manjaro, tym bardziej zmieniłbym dystrybucję...  ::)

Dokładnie, problem o który wyżej się wspomina na testowanym przeze mnie GarudaLinux (by Arch) nie występuje. Na liście update zaznaczamy IDNORUJ AKTUALIZACJE DLA i wybieramy z listy co chcemy (Firefox, Thunderbird) i nic się nie zainstaluje przy próbie instalacji jakigoś softu, np. Gimpa gdy zaznaczymy że nie chcemy miec aktualizowanego systemu (z listy wybieramy wszystko).
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

LinGruby

Cytat: manet w Styczeń 14, 2021, 12:05:47 PM

Dokładnie, problem o który wyżej się wspomina na testowanym przeze mnie GarudaLinux (by Arch) nie występuje. Na liście update zaznaczamy IDNORUJ AKTUALIZACJE DLA i wybieramy z listy co chcemy (Firefox, Thunderbird) i nic się nie zainstaluje przy próbie instalacji jakigoś softu, np. Gimpa gdy zaznaczymy że nie chcemy miec aktualizowanego systemu (z listy wybieramy wszystko).

z zasady aktualizuje się wszystko co jest wtedy system działa poprawnie i nie robią się cyrki z zależnościami, no ale jak tam sobie chcesz coby potem nie było "Rozalka ola Boga"  bo coś nie działa...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

sovtware

Zainstaluj sobie Debiana lub Ubuntu wyłączasz repo i koniec a przy instalacji jakiegoś pakietu jak repo masz włączone nie wymusza od Ciebie aktualizacji tylko instaluje to co chcesz Manjaro zawsze z nim problemy były szczególnie przy aktualizacji do nowszej wersji teraz używam Garuda Linux i jestem mile zaskoczony mieć nadzieję ze na zawsze pozdrawiam

pavbaranov

Cytat: sovtware w Kwiecień 03, 2021, 11:05:12 PM
Zainstaluj sobie Debiana lub Ubuntu wyłączasz repo i koniec a przy instalacji jakiegoś pakietu jak repo masz włączone nie wymusza od Ciebie aktualizacji tylko instaluje to co chcesz Manjaro zawsze z nim problemy były szczególnie przy aktualizacji do nowszej wersji teraz używam Garuda Linux i jestem mile zaskoczony mieć nadzieję ze na zawsze
W kontekście tego wątku, to nie do końca jest tak jak piszesz. Są dystrybucje, które dla zależności deklarują określone ich wersje. Stąd instalacja jakiejś nowej wersji paczki pociągnie za sobą jednocześnie aktualizację tej zależności. Tak jest m.in. w Debianie (a przynajmniej w części jego paczek). Są też takie, które owych wersji zależności nie deklarują, a problem aktualizacji zrzucają na użytkownika, który instalując jakąkolwiek paczkę winien dokonać aktualizacji. I tak jest praktycznie w całym pacmanowym świecie. Debian w wersji stabilnej bez backportów itp. po prostu nie ciągnie nowej wersji niczego przy instalacji jakiegokolwiek pakietu, bo zasadniczo to co jest w repo w chwili ukazania się danego wydania, jest tam do końca świata. Kiedy pojawiają się wersje poprawkowe, to jednak - jeśli istnieje taka potrzeba - dokonana zostanie automatycznie aktualizacja wszystkich wymaganych paczek, ale tylko ich. W gałęzi testowej jednak, już aktualizacja/instalacja pojedynczego pakietu może dokonać przebudowy połowy systemu. W Manjaro jest jeszcze inaczej, bo w wersji "stabilnej" aktualizacje pojawiają się raz na jakiś czas, hurtowo. Teoretycznie winno to działać prawidłowo, a na oficjalnym forum jest najczęściej anons, który tłumaczy jakie są lub mogą być problemy i jak sobie z nimi radzić. Niestety chyba z 90% polskich użytkowników Manjaro tam nie zagląda. Z drugiej strony pamac, który jest tu domyślnym menedżerem paczek przy jego normalnych ustawieniach zawsze dokona aktualizacji systemu, a dopiero potem zainstaluje to, co chcemy. I tak ma być. To bardzo słuszne rozwiązanie, z uwagi na to, że pacman nie wspiera częściowej aktualizacji. Jeśli ktoś tego nie rozumie i chce mieć z jednej strony Manjaro, a z drugiej spowodować by instalacja pojedynczej paczki nie dokonywała aktualizacji systemu, to po prostu nie rozumie systemów opartych o pacmana i lepiej by wybrał inną dystrybucję.
Pomijam to, czy Manjaro się rozlatuje, czy nie po dużych aktualizacjach i - jeśli tak się dzieje - to jakie są tego przyczyny.

MSki

Jeśli instalowane są jakiekolwiek paczki w Archu, czy Manjaro, to są one instalowane z zależnościami. Aktualizacja tych paczek pociąga za sobą również aktualizację zależności. Podobna sprawa występuje w każdym Linuksie.
"Grzechem pierworodnym" Linuksa są zależności. Usunięcie jakiejś niepotrzebnej paczki/programu, pociąga za sobą usunięcie zależności, które mogą być, lub są składową innego pakietu. Nieuważne ich usuwanie może spowodować death systemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum