Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

antix instalacja Stacer

Zaczęty przez marek111, Wrzesień 27, 2020, 08:07:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

#15
A ja proponuję zatem odmienne podejście. Ilość "śmieci" tworzonych na partycji systemowej jest niewielka. Warto się nim przyglądnąć, ale z dużym rozsądkiem (o tym za chwilę). Ilość śmieci w katalogu domowym jest różna i ich usunięcie jest raczej bezpieczne (dla systemu). Stąd też dobrze jest zdać się na siebie, a nie na programy czyszczące, bo z nimi różnie bywa (mi np. BleachBit spowodował brak możliwości uruchomienia DE, ale to było bardzo dawno temu).
Rozsądek podpowiada, by ręcznie czyścić system.
Jeśli chodzi o partycję systemową, to tu najczęściej, najwięcej miejsca zajmują ściągnięte paczki, które pozostają (i to często w kilku wersjach) w systemie pomimo tego, że nie są już potrzebne. Usunąć je można używając menedżera paczek (nie kasując je "z palca"!). Przyglądnąć się można również (i trzeba) katalogom /tmp (jeśli ten jest "stały", fizyczny, a nie tmpfs) i przeczyścić z tego, co nie jest potrzebne. Oczywiście odinstalowanie zbędnych aplikacji również przyniesie swój efekt (a potem usunięcie samej paczki jw.).
Sporo miejsca potrafią zająć zestawy ikon, a zatem jeśli o oszczędności na dysku chodzi - odinstaluj te, z których nie korzystasz. Oczywiście usuń też samą ich paczkę (jeśli instalowana systemowo, jeśli nie patrz niżej).
Katalog domowy. Tu najwięcej śmieci pojawia się w ~/.cache/, zwłaszcza jeśli chodzi o pozostałości po przeglądaniu stron (w przypadku niektórych przeglądarek może to być również w ~/.nazwa_przeglądarki). Można przeczyścić. Zanim - jednak - przesunąć do jakiegoś katalogu, uruchomić przeglądarkę i zobaczyć, czy działa nadal poprawnie. Pozostałe śmieci nie są już tak dokuczliwe (czyt. nie zajmują aż tyle miejsca). W przeglądarce możesz też ustawić, by czyścił cache przy jej zamknięciu.
Nie wiem też, czy i jak przeglądasz pocztę, ale jeśli np. przez jakiś program pocztowy, to można najczęściej w nim zaznaczyć, żeby wiadomości nie ściągał na dysk (by były dostępne offline). Wówczas wiadomość cały czas jest na serwerze, a czytnik poczty jedynie "wie" o tym, że taka wiadomość jest i wyświetla ją, wówczas, gdy chcesz. Jeśli już masz ściągnięte - można cały z całym cache takiego programu pocztowego postąpić podobnie jak z przeglądarką, wpierw ustawiając, by pozostawiał wiadomości na serwerze.
Zbędne np. zestawy ikon możesz znaleźć również w ~/.icons, czy ~/.local/share (nie mam Antiksa, a zatem podam Ci dokładnej lokalizacji, bo ta może się różnić).
Dodatkowe oszczędności - np. zamiast mieć man w komputerze z powodzeniem można korzystać z wersji webowej.
Jeśli masz np. mlocate, to pamiętaj, że on indeksuje pliki, a baza przyrasta.
Nie wiem też, czy i jak wiele możesz mieć duplikatów plików, ale tym zająć się można jeśli zdecydujesz się na to co powyżej.
Aha - AntiX zdaje się, że jest oparty o Debiana, a ten system ma skłonność do utrzymywania bez sensu kilku, kilkunastu niekiedy wersji kernela. Oczywiście dobrze jest mieć powiedzmy 2 kernele, ale reszta to raczej przesada i spokojnie można je usunąć. Każdy kernel to wszak nawet i > 100MB (z nagłówkami na pewno). Także sprawdź sobie, czy nie masz paczek *-dev, albowiem te najczęściej nie będą Ci potrzebne (a w każdym razie przez cały czas, normalnego, używania systemu).

robson75

Cytat: marek111 w Październik 01, 2020, 10:04:13 AM
Niestety w instalatorze pakietów nie ma BleachBit.
Musi być. Wykonaj tą komendę
sudo apt get update
A następnie
sudo apt install bleachbit
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

marek111

#17
Cytat: robson75 w Październik 01, 2020, 12:19:49 PM
Cytat: marek111 w Październik 01, 2020, 10:04:13 AM
Niestety w instalatorze pakietów nie ma BleachBit.
Musi być. Wykonaj tą komendę
sudo apt get update
A następnie
sudo apt install bleachbit

Znalazłem i zainstalowałem (wersja 2.x.x) ale uruchamia się BleachBit a BleachBit(as root) trzeba odpalać z terminala przez sudo ,czy jest na to rada ?

Powiem tak zaczynam mieć AntiX`a dość czy jest jakaś inna lekka ,na mało wydajne maszyny wersja Linuxa która nie będzie tak problematyczna ?

robson75

Cytat: marek111 w Październik 02, 2020, 11:15:27 AM

Znalazłem i zainstalowałem (wersja 2.x.x) ale uruchamia się BleachBit a BleachBit(as root) trzeba odpalać z terminala przez sudo ,czy jest na to rada ?
Aby uruchomić BleachBit jako root wystarczy dodać aktywator, i w poleceniu dać wpis gksu bleachbit



Ale uruchamianie tego programu na prawach root-a może okazać się niebezpieczne dla Twojego systemu, biorąc pod uwagę to że nie znasz tego programu na tyle dobrze.
Ja uruchamiam na prawach root-a gdy chcę usunąć lokalizacje językowe i wszystkie tłumaczenia oprócz oczywiście pl oraz en, a resztę usuwam. Można tym sposobem odzyskać przestrzeń dyskową od 0,5 GB nawet do 1 GB.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Cytat z filmu "Dziewczyny do wzięcia" :
- Jest wiele różnych możliwości.
- Ale jakich?
- Wiele.
A na poważnie, jak masz słabą maszynę to Stacer na pewno nie był dla Ciebie. A jak jesteś przy Antixie to zastęp go przez MX na przykład. Jest ładne łatwe i Fibo jest na forum. Czyli 2xła i 2xF. No i ma Xfce :-)

Fibogacci

Cytat: marek111 w Październik 02, 2020, 11:15:27 AM
Powiem tak zaczynam mieć AntiX`a dość czy jest jakaś inna lekka ,na mało wydajne maszyny wersja Linuxa która nie będzie tak problematyczna ?

Jeśli to bardzo słaba maszyna, MX Linuksa można tak dostosować (jeśli już trzeba bardzo ekstremalnie), że parametrami  zużycia zasobów minimalnie będzie odbiegał od antiXa.

MX ma wiele wspólnych cech z antiXem (to rodzina) przy czym jednocześnie wiele ulepszeń, których antiX nie ma.

Na przykład w MX od razu dostępne jest narzędzie MX Porządki pozwalające na usuwanie i czyszczenie plików.


 


Jakie parametry ma ten komputer?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum